Loading...
Sport

Jak wybrać matę do jogi? Czym się kierować?

Kobieta leży na macie od jogi

Do praktyki jogi mata wydaje się absolutnie niezbędna. To ona zapewnia ci komfort podczas wielu pozycji, pozwala zachować stabilność przy wielu pozycjach, w końcu sprawia, że kontakt z podłożem jest znacznie przyjemniejszy. Profesjonalna mata to  więc dobry zakup zarówno dla osoby początkującej, jak i tej, która praktykuje jogę od dawna.

Jaka powinna być mata do jogi?

Profesjonalne maty nie bez powodu występują w tak wielu różnych wersjach. Przede wszystkim różne osoby mają odmienne potrzeby: dotyczące wielkości maty, jej grubości, ciężaru. Różne są style samej jogi. Na przykład dynamiczne style jogi czy wykorzystanie maty do bardziej dynamicznych ćwiczeń pilatesu sprawia, że zaczyna się bardzo mocno liczyć antypoślizgowość maty. Jeśli chcesz tę samą matę wykorzystać do jeszcze bardziej dynamicznych ćwiczeń, znaczenie może mieć to, jak radzi sobie ona z przyswajaniem wilgoci.

Długość i grubość maty — dlaczego warto na to zwrócić uwagę?

Aby praktyka jogi była dla ciebie jak najbardziej komfortowa, a wykonywane asany dawały przyjemność i satysfakcję, warto zadbać o odpowiednie akcesoria. Do jogi maty na rynku dostępne są obecnie w przeróżnych wersjach, dlatego warto na początku ustalić, czego potrzebujesz. Ważnymi kryteriami wyboru będą te związane z jej wielkością. Wielkość maty przekłada się bowiem na to, czy wygodnie ci się ćwiczy. Zwróć więc uwagę na:

  • długość matymata do jogi powinna być co najmniej o 10 centymetrów dłuższa od naszego wzrostu; najbardziej popularne są maty o długości 180-200 centymetrów.
  • grubość maty – decyduje o wygodzie, komforcie (np. przy pozycjach na kolanach), ale przede wszystkim amortyzacji kości i stawów; cieńsza mata jest lżejsza, łatwiejsza do złożenia, ale też słabiej chroni ciało podczas ćwiczeń.
  • waga maty – optymalna maga to max. 2,5 kg, choć bez problemu kupisz znacznie lżejsze maty; jeśli kupujesz matę do domu, spokojnie możesz pozwolić sobie na cięższą i dzięki temu grubszą, jeśli jednak zamierzasz się z nią często przemieszczać, warto postawić na lżejszy model.

Ciekawym rozwiązaniem jest np. podróżna mata, którą możesz ze sobą spakować do walizki. Z reguły jest ona nieco krótsza, ale przez to lżejsza, mniejsza i wygodniejsza w transporcie.

Akcesoria do jogi — kauczukowa mata, korkowa czy z materiałów syntetycznych?

Wybór materiału maty do jogi to także bardzo indywidualna kwestia. Uwagę także zwracają różnice cenowe. Za matę do jogi możesz zapłacić kilkadziesiąt złotych, ale i 200, 300, czasami więcej.

  • Maty do jogi z materiałów syntetycznych są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci, łatwe w czyszczeniu. Plusem jest także szeroka ich dostępność w różnych wariantach, o różnej grubości. Najchętniej wybierane to te wykonane z  PVC, TPE (pianki termoplastycznej), lekkiej pianki EVA, PU oraz gumy. Tego typu mata do jogi antypoślizgowa sprawdzi się także przy innych ćwiczeniach.
  • Maty korkowe do jogi są wykonane z materiału naturalnego, mają wysokie właściwości antybakteryjne, są antystatyczne. Dobrze sprawdzają się w bardziej dynamicznych stylach jogi. Nawet kiedy intensywnie się pocisz, podparcie dla dłoni czy stóp nadal jest bardzo dobre.
  • Maty kauczukowe do jogi mają porowatą strukturę, są antypoślizgowe, odpowiednio mięsiste. Im bardziej intensywny trening, tym szybciej się będą ścierać. To świetne rozwiązanie dla osób początkujących, a także tych, które praktykują jogę w domu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.