Loading...
Sport

Jak prawidłowo czyścić maty do jogi – zadbaj o akcesoria do jogi w prawidłowy sposób

Czyszczenie maty do jogi

Poszukiwania wymarzonej maty do jogi już zakończone? Znakomicie! Kolejnym krokiem jest poznać sposoby na prawidłową jej konserwację. Mata do jogi ma za zadanie zapewniać amortyzację ciała i chronić przed poślizgnięciem w czasie ćwiczeń – pojawiające się na jej powierzchni zabrudzenia mogą jednak powodować namnażanie się bakterii. Dowiedz się w jaki sposób dbać o matę do jogi, aby mogła służyć jak najdłużej.

Od czego zacząć pielęgnację maty do jogi

To, w jaki sposób będzie wyglądała pielęgnacja maty do jogi zależeć będzie od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana. Na rynku akcesoriów do jogi zachodzi obecnie prawdziwa rewolucja – mimo ich trwałości i wygody stosowania, maty do jogi z syntetycznych materiałów (PVC, PU, mikrofibra czy pianka EVA) cieszą się coraz mniejszą popularnością.

W ich miejsce pojawiają się maty ekologiczne, wykonane z korka, kauczuku czy wykończone jutą, a inwencja producentów w zakresie poszukiwania nowych, przyjaznych środowisku opcji nie maleje. Warto więc dowiedzieć się w jaki sposób dbać o maty wykonane z materiałów naturalnych. Niestety, ale szybkie przemycie maty ściereczką z detergentem nie zawsze okaże się wystarczające czy bezpieczne dla danej powierzchni.

Maty kauczukowe do jogi – mycie naturalnych materiałów

Maty kauczukowe do jogi są biodegradowalne, dobrze amortyzują ciało i są przyjemne w kontakcie ze skórą. Naturalny kauczuk wymaga jednak konkretnej pielęgnacji, aby nie zaczął się przedwcześnie wycierać.

Pamiętajmy zatem, że:

  • kauczuku nie wolno traktować detergentami ani mydłem – prowadzi to do utraty ich właściwości antypoślizgowych,
  • ekspozycja na słońce bardzo szybko prowadzi do odbarwiania się powierzchni maty,
  • matę należy myć roztworem wody i octu, który można uzupełnić o dodatek olejków eterycznych (byle nie za dużo!). Ocet pomaga pielęgnować matę. Działa naprawczo na kauczuk, chroniąc przed powstawaniem uszkodzeń.

W sprzedaży dostępne są także specjalne środki dedykowane do czyszczenia mat, ale z powodzeniem można przygotować je także samodzielnie, ze składników, które już mamy w domu. 

“Płyn do mycia maty z naturalnego korka nie jest skomplikowany. Przyda się nam buteleczka z atomizerem, do której przelewamy równie porcje przefiltrowanej. letniej wody i octu (proporcja 1:1). Najlepiej przygotować mniejszą porcję płynu i przechowywać ją w lodówce. Do mieszanki można dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego – ma on właściwości antybakteryjne.” – radzi specjalistka Sklepu Jogina.

  • Jeśli zapach płynu okaże się nieprzyjemny, można zamaskować go kilkoma dodatkowymi kroplami ulubionego olejku eterycznego. Uwaga jednak aby formuła nie stała się zbyt tłusta.

Korek oraz juta – łatwe w pielęgnacji i ekologiczne

Maty korkowe do jogi doceniane są ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Korek nie zapewnia przyjaznego środowiska dla rozwoju drobnoustrojów, dzięki czemu oferuje także łatwość czyszczenia. Jeśli mata jest użytkowana głównie w domu, raz na kilka tygodni warto przetrzeć ją lekko zwilżoną ściereczką z dodatkiem mydła, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

W sprzedaży znaleźć można także maty do jogi wykonane z juty. To materiał pochodzenia roślinnego, z którego tworzy się przede wszystkim cienkie maty podróżne (o grubości około 4 mm). Powierzchnię z juty należy czyścić dobrze odciśniętą gąbką lub ściereczką – ale zdecydowanie nie należy namaczać maty. Włókna nie powinny zbyt mocno nasiąkać wodą, w związku z czym zdecydowanie nie polecamy prać tego typu mat w pralce.

W przypadku większości materiałów, zarówno naturalnych, jak również syntetycznych, kluczowe będzie aby mata do jogi:

  • po umyciu została rozłożona lub powieszona w miejscu z dobrym przepływem powietrza,
  • nie była zwijana zanim całkowicie nie wyschnie,
  • nie była traktowana suszarką, suszona na kaloryferze, w suszarce bębnowej czy bezpośrednio na słońcu.

Jeśli jednak przy praktyce preferujesz korzystać z mat z tworzyw syntetycznych, postaw na te wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.