Loading...
Leczenie

Jak udrożnić nos? Co się sprawdzi na zatkany nos?

Udrożnianie nosa

Artykuł sponsorowany.

W jaki sposób możemy pozbyć się zalegającej wydzieliny w nosie? Jednym ze sposobów na udrożnienie nosa i zatok jest irygacja. Jak ją jednak przeprowadzić, aby faktycznie przyniosła oczekiwaną ulgę?

Jak powstaje nieżyt nosa?

Katar, czyli nieżyt nosa, to dolegliwość, która jest efektem infekcji, alergii lub złej jakości powietrza, którym oddychamy. Początkowo objawia się nadmierną produkcją przeźroczystej, wodnistej wydzieliny. W zależności od faktycznej przyczyny wydzielina po kilku dniach może gęstnieć i zmienić barwę na żółtą lub zieloną, przez co znacznie trudniej ją usunąć. Przedłużający się katar może być wyjątkowo dokuczliwy i niekomfortowy, a do tego może prowadzić do powikłań, np. zapalenia gardła czy uszu. Z tego względu poza ustaleniem źródła problemu, pomocne będzie regularne udrażnianie nosa i zatok za pomocą zestawu do irygacji.

Dlaczego warto udrażniać nos?

Swobodny oddech to tylko jeden z powodów, dla którego warto regularnie udrażniać nos i zatoki. Ma to również uzasadnienie z higienicznego punktu widzenia. Zalegająca wydzielina może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia – patogeny, pyłki, kurz i inne, które nagromadzają się z czasem. Najbardziej jesteśmy na nie narażeni w okresie grzewczym, gdy powietrze charakteryzuje się niższą jakością na zewnątrz, a w pomieszczeniach jest gorące i suche. Udrażnianie nosa warto więc przeprowadzić::

  • gdy dotyka nas nieżyt nosa,

  • w ramach profilaktyki zdrowotnej,

  • w celu wspomagania leczenia zapalenia zatok,

  • w celu kontrolowania skutków alergii.

Ponadto irygację przeprowadza się przed i po przebytej operacji nosa. Wówczas jej celem jest przyspieszenie procesu gojenia oraz regeneracji.

Udrażnianie nosa w praktyce

Aby przeprowadzić irygację nosa zestawem ZATOXIN® RINSE (https://www.mamynosa.pl/zatoxin-rinse), należy najpierw umyć irygator oraz przygotować roztwór. Do sporządzenia roztworu będziemy potrzebować 240 ml przegotowanej wody o temperaturze ciała, także jedną lub dwie saszetki. Na czym polega różnica? Zużycie jednej saszetki daje roztwór izotoniczny, służący do oczyszczania nosa i zatok. Dwie saszetki dają natomiast roztwór hipertoniczny, którego dodatkowym zadaniem jest zmniejszenie obrzęku zatok.

Zawartość saszetki lub saszetek wsypujemy do pojemnika i zalewamy przygotowaną wcześniej wodą do poziomu 240 ml wskazanego na butelce, nakładamy wybraną końcówkę irygatora, aby płyn się nie rozlał. Następnie energicznie mieszamy roztwór. W zestawie do irygacji nosa i zatok znajdują się dwie końcówki – jedna dla dorosłych oraz druga dla dzieci.

Jak rozpocząć irygację i udrażnianie nosa? Pochylamy się nad umywalką i odwracamy butelkę do góry nogami. Wtykamy szczelnie końcówkę do otworu nosowego i naciskamy zawór znajdujący się na spodzie butelki. Pozwoli to na swobodny przepływ roztworu. Jednocześnie oddychamy ustami i przechylamy głowę, co umożliwi dotarcie płynu do zakamarków przewodu nosowego i zatok. Czynność powtarzamy z drugim otworem nosowym. Dla dorosłych irygacja jednego otworu nosowego wymaga użycia 120 ml roztworu, natomiast dzieci powinny stosować 60 ml. Wszystkie elementy należy umyć po użyciu. Co równie istotne, ze względów higienicznych, irygator powinna stosować tylko jedna osoba. Po zakończeniu irygacji należy dodatkowo wydmuchać nos, aby usunąć resztki płynu, wydzieliny i zanieczyszczeń.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.

Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Numery med.-leg.: ZAT/3/4/24

Bibliografia:

  1. Mierzwiński J., Mierzwińska P., Haber K. Zapalenie zatok przynosowych u dzieci w świetle wytycznych EPOS 2020.

  2. Wardas P., Markowski J., Piotrowska-Seweryn., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem “Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, vol 8, no 4, 159–168.

  3. Emeryk A., Emeryk-Maksymiuk J., Janeczek K., Jędrzejewski A., Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych.

  4. Skarzynska M., Czajka Ł.,Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.