Loading...
ChorobyDom i rodzina

Jak odetkać nos? Poznaj sprawdzone sposoby na zatkany nos!

Kobieta z zatkanym nosem bez kataru

Zatkany nos to z pozoru błaha dolegliwość. Może ona jednak znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zatkany nos utrudnia zasypianie oraz podejmowanie aktywności fizycznej. Przez wrażenie, że gorzej nam się oddycha, jesteśmy rozdrażnieni i zmęczeni. Kiedy poczujemy, że nasz nos jest niedrożny, nie musimy wsiadać do auta i jechać prosto do apteki. Istnieje wiele sprawdzonych domowych sposób na to, jak szybko odetkać nos. W dzisiejszym wpisie zdradzamy sprawdzone sposoby, które przyniosą niemal natychmiastową ulgę w katarze. Warto pamiętać, że domowe sposoby na katar są bezpieczne. Leki na katar, choć tak często reklamowane nie zawsze się sprawdzają. Może okazać się, że człowiek posiada alergię na jeden z ich składników i kłopot gotowy! Zanim więc udamy się do apteki, warto podjąć próbę odetkania nosa domowymi sposobami.

Skąd się bierze zatkany nos i jak go odetkać?

Najczęstszą przyczyną kataru, zwanego też nieżytem nosa, jest infekcja wirusowa. Wskutek odczynu zapalnego śluzówki nosa dochodzi do nagromadzenia się wydzieliny, której utrudnione usuwanie jest przyczyną kataru. Trzeba wiedzieć, że we wnętrzu nosa znajdują się komórki wydzielające dobroczynny śluz. Dzięki śluzowi produkowanemu w nosie powietrze, które wdycha człowiek, jest nawilżane. Śluz odpowiada też za walkę z potencjalnie szkodliwymi czynnikami, takimi jak bakterie, wirusy, pyłki, czy zanieczyszczenia.

Dlaczego katar łapiemy najczęściej wtedy, gdy na zewnątrz panuje chłód?

Na skutek kontaktu z zimnym powietrzem, naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu. W efekcie ilość produkowanego śluzu zmniejsza się, a szkodliwe czynniki bez problemu mogą przedostać się do ludzkiego organizmu. Podczas wirusowej lub bakteryjnej infekcji błona śluzowa nosa jest przekrwiona i obrzmiała. Następuje zwiększenie produkcji śluzu, a jego odprowadzanie na zewnątrz jest niezwykle utrudnione.

Infekcje i przeziębienia to tylko jedne z możliwych przyczyn zatkanego nosa. Katar bywa reakcją organizmu na kontakt z różnego rodzaju alergenami, wśród których znajdują się pyłki. Wysięk z nosa wywołany przez alergię to katar sienny. Alergię rozpoznaje się na podstawie szeregu objawów oraz testów skórnych.

Może zdarzyć się także, że mamy zatkany nos bez kataru. Jak wiadomo zatkany nos bez kataru może być chwilową przypadłością. W innych sytuacjach może wskazywać na wady w budowie nosa lub schorzenia wymagające interwencji lekarskiej. Najpierw warto spróbować odetkać nos domowymi sposobami, a jeśli to nie pomoże, skorzystać z porady specjalisty.

Jak odetkać nos domowymi sposobami?

Mężczyzna z zatkanym nosem
Źródło: freepik.com

Inhalacje są określane jako jedna z najskuteczniejszych metod na szybkie odetkanie nosa. Wbrew pozorom do jej wykonania nie potrzebujemy aptecznego inhalatora. Domową inhalację z powodzeniem wykonamy z pomocą miski i koca. Wdychanie gorącej pary wodnej nawilża śluzówkę nosa i rozrzedza zalegającą wydzielinę. Inhalacja czystą parą wodną to czasami za mało. Poleca się dodanie do wody zwykłej soli kuchennej, mięty, tymianku lub olejków eterycznych. Największym wrogiem kataru, który pomaga szybko odetkać nos, jest olejek z eukaliptusa.

Wykonanie inhalacji jest banalnie proste. Wystarczy wlać do miski gorącą wodę, dolać do niej wybraną substancję i pochylić się nad miską. Dla lepszego efektu zaleca się nakrycie głowy ręcznikiem lub kocem. Podczas wykonywania domowej inhalacji należy zachować wzmożoną ostrożność, ponieważ bardzo łatwo się poparzyć. Kiedy czujemy, że potrzebujemy świeżego powietrza, można odkryć głowę i po chwili powtórzyć czynność, aż do wystygnięcia wody.

W przypadku małych dzieci, które nie są w stanie zachować należytej ostrożności, przydatne okazują się inhalatory. Są one precyzyjne, a produkowana para dociera prosto do ust i nosa omijając wrażliwą okolicę oczu. Inhalatory są dość głośne, dlatego niektóre dzieci ich nie lubią. W celu zachęcenia malucha do wykonywania zdrowotnych inhalacji warto zakupić inhalator w kształcie ulubionego zwierzęcia lub postaci z bajki.

Prawidłowo wykonana inhalacja jest w pełni bezpieczna i pozwala skutecznie odetkać zatkany nos. Ostrożność należy zachować w przypadku osób cierpiących na astmę. Substancje zawarte w niektórych olejkach eterycznych mogą działać drażniąco i prowadzić do ataków choroby.

Czosnek i cebula jako sposoby na zatkany nos

Od dawna wiadomo, że jedzenie czosnku i cebuli wspomaga odporność. Cebula jest źródłem witamin z grupy B, C, K, E i A. Czosnek zyskał zasłużone miano naturalnego antybiotyku. W przypadku domowych sposobów na to, jak odetkać zatkany nos wcale nie chodzi o jedzenie cebuli oraz czosnku. W walce z tą dolegliwością przydatny okazuje się ich intensywny zapach.

Wystarczy drobno posiekać obie rośliny i umieścić w naczyniu znajdującym się w zasięgu węchu. Najlepsze efekty przynosi postawienie naczynia blisko łóżka na całą noc. Jeżeli przyczyną kataru jest infekcja bakteryjna, poleca się także jedzenie dużych ilości czosnku. Ze względu na silne właściwości bakteriobójcze czosnek jest w stanie wspomóc organizm w walce z chorobą.

Kolejnym domowym sposobem na to, jak odetkać zatkany nos jest picie rozgrzewającej herbaty. Gorące płyny rozgrzewają organizm. W tej roli idealnie sprawdzi się herbata z dodatkiem soku z malin i plasterkiem cytryny.

Domowe sposoby na zatkany nos – kompresy i maści

Kiedy chcemy szybko pozbyć się uczucia niedrożnego nosa, z pomocą przychodzi imbir. W celu przygotowania kompresów należy pokroić świeży imbir i gotować go przez około 15-20 minut. Kiedy wywar wystygnie, należy namoczyć w nim dwa niewielkie ręczniki. Jeden z nich należy umieścić na czole, a drugi bezpośrednio na nosie. Kompresy zaleca się nałożyć na kwadrans. Warto sprawdzić, czy kompres nie jest zbyt gorący, aby nie poparzyć nim twarzy.

Gdy zastanawiamy się, jak jeszcze możemy odetkać zatkany nos, przydatny okazuje się przepis na domową maść majerankową. Należy utrzeć majeranek z masłem bez zawartości soli i sztucznych dodatków. Powstałą substancję trzeba odstawić na noc, a następnie roztopić na niewielkim płomieniu. Kolejnym krokiem jest przetarcie masy przez gazę lub sitko. Kiedy maść wystygnie i stężeje, jest gotowa do użycia. Należy smarować nią skórę pod nosem kilka razy dziennie, szczególnie przed snem.

Dość popularnym sposobem walki z nieżytem nosa jest wdychanie zapachu wysuszonych liści oregano. Właściwości odtykające nos ma także napar z szałwii i rumianku. 

Masaż na zatkany nos – domowa walka z katarem

Masaż nosa jest w stanie wspomóc usuwanie zalegającej wydzieliny. Przed przystąpieniem do tej procedury zaleca się rozgrzać dłonie. Najprostszym sposobem jest pocieranie jedną dłonią o drugą. Następnie należy umieścić palce wskazujące na skrzydełkach nosa i przesuwać się w kierunku czoła i z powrotem. Taki ruch powinien być powtórzony 40-50 razy. Ucisk powinien być dość zdecydowany, jednak nie może sprawiać bólu. Masaż nosa zazwyczaj przynosi natychmiastową ulgę. Warto wykonywać go w połączeniu z aromaterapią. W zasięgu węchu należy umieścić miseczkę ze startym chrzanem. Ostry zapach tej rośliny doskonale działa na błonę śluzową nosa. W walce z infekcją nie zaszkodzi także zjedzenie łyżeczki utartego chrzanu. Podobnie jak czosnek, chrzan posiada wiele właściwości antybakteryjnych.

Irygacja na zatkany nos

Dla odważnych proponujemy bezpieczny, choć lekko nieprzyjemny sposób na walkę z zatkanym nosem. Mowa tu o irygacji. Do domowego płukania nosa wystarczy woda z solą i sodą oczyszczoną. Do 250 ml przegotowanej i ostudzonej wody należy dodać łyżeczkę soli kuchennej oraz 1,5 g sody oczyszczonej. Roztwór należy mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia sypkich składników. Roztwór należy przygotować w czystej butelce do irygacji. Płukanie zatkanego nosa hipertonicznym roztworem chlorku sodu niemal natychmiastowo niweluje obrzęk śluzówki i ułatwia pozbycie się niechcianej wydzieliny.

Wykonanie irygacji jest proste. Należy pochylić się nad miską lub umywalką i ściskając butelkę wprowadzić połowę roztworu do jednej z dziurek. Podczas zabiegu należy oddychać ustami i pozwolić, aby roztwór swobodnie wydostał się na zewnątrz drugą dziurką. Następnie należy powtórzyć zabieg, wlewając pozostały roztwór do drugiej z dziurek. Jeżeli płyn dostanie się do gardła, nie należy panikować. Wystarczy przepłukać gardło przegotowaną wodą. Po zakończeniu irygacji należy dokładnie oczyścić nos, wydmuchując wydzielinę w chusteczkę. Warto pamiętać, że po każdej irygacji należy dokładnie umyć butelkę.

Okazuje się, że najpopularniejszym domowym sposobem na zatkany nos jest stosowanie wody. Wspominaliśmy już o inhalacjach parą wodną, jednak to nie wszystko. Podczas nieżytu nosa bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Warto na ten czas pobrać na swój smartfon reklamowaną, bezpłatną aplikację, która za pomocą powiadomienia przypomni nam o konieczności sięgnięcia po butelkę z wodą. Jak jeszcze odetkać zatkany nos za pomocą wody? To proste! Chodzi o nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Zbyt suche powietrze potęguje uczucie niedrożnego nosa i pogarsza samopoczucie. Kiedy nie posiadamy nawilżacza powietrza, możemy wykorzystać ręczniki i prześcieradła. Zwilżone materiały należy rozwiesić w pomieszczeniach, w których przebywamy. Takie nawilżanie powietrza jest zalecane szczególnie w sezonie grzewczym.

Jak prawidłowo oczyszczać nos?

Domowe sposoby na zatkany nos
Źródło: freepik.com

Na nic zda się wiedza jak odetkać zatkany nos, jeżeli nie będziemy umieć prawidłowo pozbyć się wydzieliny. Częste, prawidłowe oczyszczanie nosa może skrócić czas trwania nieżytu nosa nawet o kilka dni. Medycyna zna przypadki nieprawidłowego wydmuchiwania nosa, które doprowadziły do pęknięcia przełyku, zatkania uszu lub silnych bólów głowy.

Podstawową zasadą efektywnego wydmuchiwania nosa jest oczyszczanie jednego nozdrza naraz. W tę czynność nie należy wkładać całej siły. Zbyt mocne wydmuchiwanie nosa może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych zakończonego krwotokiem. Nos należy wydmuchiwać ze spokojem, zaczynając od bardziej zatkanego nozdrza. Jedną z dziurek zatykamy, chwytając opuszkami palców przez chusteczkę. W tym czasie wydmuchujemy zawartość drugiego nozdrza w pozostałą część chustki. Czynność powtarzamy dla drugiego nozdrza.

Jakie są skutki niedrożności nosa?

Konsekwencje płynące z niedrożności nosa mogą znacznie obniżyć komfort codziennego życia. Niedrożny nos może być przyczyną zapalenia krtani. Wśród skutków wywoływanych przez zatkany nos znajduje się także bezdech senny, zapalenie gardła. Jeżeli chrapanie wystąpi u dzieci, może skutkować ono nawet groźnymi dusznościami, a u najmniejszych pociesz wywołać zaburzenia ssania. Chrapanie u starszych dzieci może wywołać konsekwencje w postaci upośledzenia mowy lub poważnego niedosłuchu. W celu uniknięcia poważnych konsekwencji warto jak najszybciej skorzystać z przedstawionych sposobów na katar.

Zatkany nos bez kataru

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że zatkany nos towarzyszy infekcjom i zawsze idzie w parze z katarem. Okazuje się jednak, że wiele osób uskarża się na uczucie zatkanego nosa bez kataru.

Co się za tym kryje? Zatkany nos bez kataru może wskazywać na wiele przypadłości, wśród których znajdują się nie tylko infekcje, ale również wady w budowie nosa czy polipy. Polipy to najczęściej niegroźne guzki, których obecność w przewodach nosowych powoduje uczucie zatkanego nosa. Również skrzywiona przegroda nosowa może być przyczyną dokuczliwego uczucia niedrożności nozdrzy.

Jeżeli niedrożności nosa towarzyszy upośledzenie węchu oraz silne bóle głowy, możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok nosowych. Zatkany nos bez kataru to przypadłość, która często dotyka ciężarnych kobiet. Przyszłe mamy borykają się z tą trudnością z powodu wahań hormonów, które wywierają bezpośredni wpływ na działanie układu oddechowego. Jeżeli domowe sposoby nie podziałają na zatkany nos bez kataru, należy niezwłocznie skonsultować problem z lekarzem. Konieczna może okazać się dalsza diagnostyka, która pozwoli odkryć przyczynę problemu.

Bez wizyty u lekarza nie obędzie się również wtedy, kiedy za katar odpowiedzialna jest alergia. Katar sienny obniża jakość snu, powodując zmęczenie i rozdrażnienie. Jeżeli katar alergiczny występuje sezonowo, można przypuszczać, że są za niego odpowiedzialne pyłki. Całoroczny alergiczny nieżyt nosa jest najczęściej reakcją na roztocza oraz sierść zwierząt. Alergia to przypadłość, która wymaga stosowania leków antyhistaminowych oraz pozostawania pod kontrolą lekarza. Domowe sposoby na to, jak odetkać zatkany nos mogą na chwilę ulżyć alergikom, ale nigdy nie mogą zastąpić porady lekarskiej.

Dzięki powyższym domowym sposobom na zatkany nos uda się ulżyć w tej niemiłej przypadłości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wiedza jak odetkać zatkany nos może okazać się przydatna w wielu sytuacjach. Nie zawsze dysponujemy nieskrępowanym dostępem do aptek i medykamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.