Loading...
Choroby

Endoskopowa operacja zatok – co musisz wiedzieć

Endoskopowa operacja zatok

Okolica zatok przynosowych jest obszarem dość wrażliwym. Wiele osób zmaga się z takimi przypadłościami, jak stan zapalny czy zmian zapalnych w obrębie błony śluzowej. W sytuacji, gdy występuje przewlekłe zapalenie zatok przynosowych przydaje się endoskopowa operacja zatok. Jak wygląda taka operacja zatok? Czym jest zapalenie zatok? Jak wygląda leczenie? Jakie są objawy zapalenia zatok? W końcu, co daje funkcjonalna endoskopowa operacja zatok?

Definicja i objawy zapalenia zatok

Endoskopowa operacja zatok to sposób na przewlekłe zapalenie zatok, której celem jest usunięcie zmian wywołanych przez stan zapalny błony śluzowej (znajdującej się w obrębie ujść zatok przynosowych), utworzenie połączenia między jamą nosową zatokami przynosowymi oraz udrożnienie obejmujące zatoki przynosowe. W leczeniu stosowane są endoskopy optyczne i narzędzia mikrochirurgiczne, co pozwala na usunięcie zmian, które blokują ujścia zatok. Nie trzeba przy tym, przy operacji zatok dokonywać cięć skórnych w obrębie twarzy, a zabieg wykonywany jest z użyciem znieczulenia ogólnego.

Jeśli chory zmaga się z zapaleniem zatok i uczuciem zatkanego nosa, powinien udać się do laryngologa, który zleci niezbędne badania tj. badania krwi, rtg zatok, prześwietlenie klatki piersiowej, a czasami tomografię komputerową. Wskazaniem do endoskopowej operacji zatok przynosowych są m.in. chroniczne zapalenie zatok, ciała obce, częste infekcje, torbiele, śluzowiaki zatok. Przeciwwskazaniem do zabiegu są zły stan zdrowia, aktywna infekcja dróg oddechowych, alergie na leki anestozjologiczne, a także jeśli chory przyjmuje leki rozrzedzające krew. Zabieg odradzany jest także osobom z ciężką odmianą cukrzycy.

Jak wygląda operacja zatok?

Zanim rozpocznie się endoskopowa operacja zatok przynosowych, pacjent nie może spożywać posiłków na 6 godzin przed zabiegiem i wstrzymać się od przyjmowania płynów na 4 godziny przed nim. Dodatkowo 3 dni wcześniej nie można zażywać leków przeciwkrzepliwych tj. aspiryna, gdyż zwiększa się ryzyko krwawień pooperacyjnych.

Operacja zatok wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Najpierw wprowadza się sondę endoskopu do jamy nosowej, dzięki czemu lekarz widzi wszystkie ujścia zatok, zachyłki oraz zmiany chorobowe. Następnie, przez otwory nosowe wprowadza się narzędzia mikrochirurgiczne i delikatnie usuwa zmienioną przez stany zapalne błonę śluzową. W ten sposób udrażnia on ujście zatok przynosowych. Jest to początek możliwej regeneracji błony śluzowej oraz powrót właściwej wentylacji zatok. Na końcu zabiegu lekarz zakłada tzw. tamponadę na okres 48 godzin. Zaletami z tego rodzaju zabiegu jest uniknięcie cięć anatomicznych, ale także znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego i krótki czas hospitalizacji chorego.

Zalecenia po zabiegu

Po zakończonym zabiegu, przebywa się w szpitalu dwa dni, po czym lekarz usuwa tamponadę i wskazuje choremu termin kolejnych wizyt kontrolnych, podczas których wykonywane będą zabiegi obkurczania nosa i jego oczyszczania. Pacjent powinien też używać sterydów donosowych, przepłukiwać nos roztworem 0,9% chlorku sodu i powstrzymać się od pracy i aktywności fizycznej przez 7 dni.

Endoskopowa operacja zatok to nadzieja dla chorych z przewlekłymi zapaleniami zatok i co ważne  – jest ona refundowana. Jeśli jednak zależy nam na czasie, możemy również wykonać ją prywatnie, a koszt zabiegu oscyluje w okolicy 7 tys zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.