Loading...
Choroby

Domowe sposoby na ból zatok

Kobieta leczy ból zatok domowymi sposobami

Niestety, jeśli miałeś co najmniej jeden problem z zatokami wcześniej, to jest duża szansa, że to się powtórzy. Na szczęście jednak przy wszystkich możliwościach walki z chorobą na pewno znajdziemy coś, co nam pomoże! Zdarza się, że ból dopada nas nagle i musimy radzić sobie z nim samodzielnie. Jakie domowe sposoby mogą go ukoić? Podpowiadamy w artykule!

Udaj się do lekarza

Ból zatok może nas dopaść w każdym momencie, na pewno więc warto znać domowe sposoby na jego łagodzenie. Przydatne będą także dostępne bez recepty leki, np. Sinupret. Jednak pamiętajmy o tym, że warto skonsultować ból zatok z lekarzem, który poleci nam najlepszy sposób leczenia.

Objawy zapalenia zatok

Problemy z zatokami są nieuchronnie związane z zatkanym nosem i bólami głowy, które nasilają się przy pochylaniu. Objawy zależą od konkretnych zatok, w których wystąpiło zapalenie: ból może pojawić się u podstawy lub w pobliżu oka, ucisk może być również odczuwalny na czubku głowy, jak również w okolicy ucha/szczęki. Ciężkie przypadki obejmują gorączkę i obrzęki.

Inhalacja na ból zatok

Inhalacje są numerem jeden na liście środków domowych do walki z chorymi zatokami. Jednym z rodzajów są inhalacje solne – wsyp sól kuchenną do gorącej wody, a następnie pochyl się nad nią z ręcznikiem zarzuconym na głowę i wdychaj tę parę przez pięć minut. Inne potencjalne terapie inhalacyjne obejmują wdychanie naparu ziół, takich jak rumianek czy tymianek; mają one działanie rozkurczowe, które pomaga pozbyć się wydzieliny na tyle trwale, że nie gromadzi się ona zbyt mocno. Pomocne będą także inhalacje z olejkami eterycznymi – na przykład eukaliptusowym. Wystarczy tylko kilka kropki do gorącej wody.

Inhalacje warto stosować przez kilka dni. Pamiętajmy także o tym, że jesteśmy po niej bardzo rozgrzani. Aby uniknąć przewiania, po skorzystaniu z inhalacji można nałożyć na chwilę (zanim nie ochłoniemy) czapkę.

Ciepły okład

Na ból zatok bardzo dobrze działają też ciepłe okłady. Woreczek materiałowy lub skarpetkę wypełniamy grochem lub solą jodowo-bromową i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 60 stopni. Następnie kładziemy nagrzany materiał w miejscu bólu. Powinniśmy niemal od razu poczuć ulgę.

Płukanie zatok

Najlepszym domowym sposobem na bolesne zatoki jest stosowanie zestawów do irygacji, które usuwają płyny z nosa i zatok. Wspomaga to również regenerację błony śluzowej poprzez wypłukiwanie uciążliwych wydzielin, które mogą powodować dyskomfort!

Masaż ciepłą wodą

Masaż wodny jest popularnym sposobem na leczenie zatok. Polega ona na masowaniu obszaru tuż przy nosie ciepłą wodą z głowicy prysznica – pomaga to nie tylko w uśmierzeniu bólu, ale także pozbyciu się zalegającej wydzieliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.