Loading...
Choroby

Jak namówić alkoholika do leczenia? Rozmowa z alkoholikiem.

Mężczyzna z problemami z alkoholem

Jednym z najważniejszych wyzwań i trudności, przed którymi staje rodzina osoby uzależnionej, jest rozmowa z alkoholikiem, który nie chce podjąć leczenia. Alkoholicy jak żadne inne osoby są mistrzami zakładania masek i ukrywania przed całym światem skali problemu, często wypierając to, że alkohol zawładnął ich życiem, także przed samym sobą. Próby interwencji i nakreślenia problemu mogą powodować złość, agresję, a także lekceważenie – zdarza się, że osoba uzależniona przyznaje racje najbliższym, obiecując poprawę i zerwanie z nałogiem. Jeśli jednak nie idzie to w parze z realnymi działaniami i podjęciem leczenia, warto rozmowę z alkoholikiem powtórzyć, korzystając z jednej z metod zwanej interwencją.

Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?

Rozpoznanie problemu alkoholowego przez domowników wydaje się banalnie proste, lecz prawdą jest, że osoby uzależnione do perfekcji opanowują sposoby na ukrywanie nałogu. Pijący w sposób ryzykowny najczęściej upijają się w samotności, a wszelkie próby zwrócenia uwagi na problem potrafią wytłumaczyć np. stresującym dniem, okazją do świętowania czy potrzebą odreagowania problemów. Często to najbliżsi czują się winni alkoholizmu najbliższej osoby, co bywa jednym z symptomów współuzależnienia. Najtrudniej rozpoznać problem uzależnienia u tzw. alkoholików wysokofunkcjonujących, którzy żyją na dość wysokim poziomie społecznym, są aktywni zawodowo i spełniają się w pracy. Wiele z tych osób pije jedynie w weekendy, co może powodować złudne poczucie kontroli nad alkoholem.

Jak dotrzeć do alkoholika? Jak rozpocząć rozmowę?

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, że bliska nam osoba jest uzależniona od alkoholu, warto dowiedzieć się jak rozmawiać z alkoholikiem, aby namówić go na leczenie. Z pewnością po jednej rozmowie, osoba uzależniona nie przyzna nam racji i nie zapisze się na leczenie. Dlatego zachęcamy, aby umówić się z na rozmowę z psychologiem, który doradzi co zrobić z alkoholikiem, który nie chce się leczyć. Jedną z metod jest interwencja, czyli postępowanie z alkoholikiem, które polega na zorganizowaniu spotkania wraz z najbliższymi w obecności psychologa. Ważne, aby alkoholik nie mógł się przygotować do rozmowy, która powinna odbyć się w neutralnym miejscu, bez zbędnych emocji, pretensji czy oskarżeń. Psycholog, będący niejako mediatorem, powinien zorganizować rozmowę w taki sposób, aby osoba uzależniona poczuła pełne wsparcie, a nie atak. Na rozmowie z alkoholikiem warto wspomnieć o naszych odczuciach, o tym co zmienił alkohol w życiu rodziny oraz zapewnić pełne wsparcie w procesie leczenia. Należy wystrzegać się słów: “bo ty zawsze…”, “bo ty nigdy…”, “jesteś taki/a jak twój ojciec/matka…”, które zazwyczaj powodują, że osoba uzależniona zamyka się w sobie, reaguje wyparciem, a często nawet agresją.

Jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem?

W czasie interwencji warto skupić się na konkretnych wydarzeniach, które były spowodowane uzależnieniem od alkoholu i przytoczyć je w rozmowie. Przedstawienie faktów, które realnie miały miejsce może pomóc uświadomić alkoholikowi, że ma problem z uzależnieniem i powinien zgłosić się na leczenie.

Jak namówić alkoholika na leczenie?

Psycholodzy namawiają, aby przed rozmową z alkoholikiem dokładnie sprawdzić możliwości leczenia, aby móc przedstawić je osobie uzależnionej, oferując pełne wsparcie w całym procesie wychodzenia z nałogu. Wiele alkoholików obawia się zamknięcia w ośrodku leczenia uzależnień, stąd ważne, aby zaznaczyć, że to nie jedyna droga do zachowania trzeźwości. Wiele metod leczenia opiera się na cyklicznych spotkaniach w grupie wsparcia, indywidualnych lub rodzinnych. W przypadku, gdy partner jest osobą współuzależnioną, warto, aby także objęty był pomocą psychologa. Formą uzupełniającą terapię może być farmakologia, która w Polsce jest zupełnie legalna i bywa skuteczną formą radzenia sobie w przypadku wystąpienia ciągów alkoholowych. Warto zaznaczyć, że leki odwykowe są w 100% bezpieczne, a ich coraz to bardziej nowoczesna formuła nie uzależnia, w połączeniu z terapią psychologiczną, dając skuteczność zerwania z nałogiem nawet do 70%. Tego typu leczenie może odbywać się w domu pacjenta – taką możliwość daje klinika leczenia uzależnień Insertmed – https://insertmed.pl/, która z powodzeniem leczy pacjentów uzależnionych od alkoholu i narkotyków, za pomocą leków takich jak Naltrexone czy Disulfiram.

Co zrobić z alkoholikiem, kiedy pierwsza próba pomocy okazała się nieskuteczna?

Jeśli osoba uzależniona odrzuci chęć pomocy, powinniśmy nadal pracować z psychologiem, który pomoże nam ułożyć dalszą drogę postępowania z alkoholikiem. Mówi się, że osoby uzależnione muszą sięgnąć dna, aby odbić się od niego i zawalczyć, w wielu sytuacjach właśnie radykalne środki takie jak odejście partnera czy groźba utraty kontaktu z dziećmi bywa kluczowa. Zawsze tego typu ultimata, powinny mieć realne pokrycie w rzeczywistości, tylko wtedy będą mogły mieć siłę sprawczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.