Loading...
Choroby

Pływanie a zatoki – jak sobie radzić z nawracającym zapaleniem zatok?

Kobieta cierpi z powodu bólu zatok

Pływanie jest jedną z najchętniej wybieranych przez ludzi aktywności fizycznych – sport ten nie obciążą bowiem stawów, wspomaga układ oddechowy oraz poprawia elastyczność i napięcie mięśni, dlatego jest zalecany sporej grupie osób, m.in. dzieciom oraz osobom z dużą nadwagą.

Co jednak jeśli borykamy się z nawracającym zapaleniem zatok? Jakie leki na zatoki pomogą złagodzić objawy? I czy powinniśmy zrezygnować z chodzenia na basen na czas występowania objawów?

Zapalenie zatok – jak się objawia?

Zatoki to przestrzenie pneumatyczne połączone z jamami nosa poprzez swoje ujście. Ze względu na miejsce występowania wyróżniamy cztery rodzaje zatok:

  • zatoki sitowe
  • zatoki klinowe
  • zatoki szczękowe
  • zatoki czołowe

Pośrednią rolą zatok przynosowych jest ich udział w oddychaniu, odpowiadają m.in. za nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, a także regulowanie jego ciśnienia. Zatoki, podobnie jak nos, wyściełane są błoną śluzową, wytwarzającą śluz, który wraz z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami zostaje usunięty przez ujścia zatoki. Do zapalenia zatok dochodzi najczęściej w przypadku zaburzeń ich samooczyszczania. Może być to wywołane na skutek działania czynników chemicznych, drobnoustrojów, spożywania zbyt małej ilości wody, palenia papierosów, czy wad strukturalnych w obrębie nosa. Do typowych objawów zapalenia zatok zalicza się:

  • katar
  • zatkany nos
  • utrudnione oddychanie
  • ból głowy, nasilający się przy schylaniu
  • osłabienie

Zatoki a pływanie – przyczyny zapalenia zatok u pływaków

Nawracające zapalenie zatok to częsty problem miłośników pływalni. Dlaczego tak się dzieje? Głównym sprawcą takiego stanu rzeczy jest chlor – substancja dezynfekująca wodę, odpowiada także za podrażnienia błony śluzowej zatok przynosowych, która w konsekwencji staję się obrzęknięta i produkuje zwiększoną ilość śluzu. Skutkuje to niedrożnością kompleksów ujściowo – przewodowych, bólami głowy, utrudnionym oddychaniem, uczuciem zatkanego nosa oraz złym samopoczuciem.

Zapalenie zatok – jakie leki stosuje się w przewlekłym zapaleniu zatok?

W przypadku mocno nasilonych objawów należy skonsultować się lekarzem rodzinnym lub laryngologiem, który dobierze odpowiednie leczenie oraz przeprowadzi właściwą diagnostykę. Zapalenie zatok zazwyczaj leczy się antybiotykami. Leki dostępne bez recepty mogą natomiast wspomóc proces leczniczy, uśmierzyć ból oraz złagodzić objawy. Pomocniczo stosuje się zatem płukanie roztworem soli fizjologicznej oraz wody morskiej, co jest szczególnie istotne w przypadku nawracającego stanu zapalnego. Ból pomogą ograniczyć środki przeciwbólowe np. te zawierające ibuprofen, który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Można także skorzystać z dostępnych w aptece sprayów udrażniających nos.

Zapalenie zatok a pływanie – czy należy zrezygnować z chodzenia na basen?

Na czas występowania symptomów zapalenia zatok warto zrezygnować z chodzenia na pływalnie. Chlor zawarty w wodzie może dodatkowo podrażniać błonę śluzową zatok i potęgować objawy. Ponadto zaleca się także unikanie różnic ciśnienia, które często ma miejsce w przypadku nurkowania. Osoby borykające się z nawracającym zapaleniem zatok mogą korzystać z basenów ozonowanych, które są alternatywą dla basenów chlorowanych oraz stosować specjalne zatyczki chroniące do nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.