Loading...
Dom i rodzina

Nauka czytania – jak pomóc swojemu dziecku w nabyciu tej umiejętności?

Pomaganie dziecku w nauce czytania

Nie sposób zauważyć, że umiejętność czytania przydaje się nam każdego dnia. Jest to niemalże podstawowa czynność, której każdy musi się nauczyć w okresie dorastania i która zostaje z nami na całe życie. Trzeba jednak podkreślić, że nie każde dziecko uczy się w takim samym tempie i fakt, że przykładowy syn koleżanki będący w wieku naszych dzieci umie już posługiwać się sylabami, a nasze pociechy nie do końca – nie powinien nas niepokoić. Aby sprawnie nauczyć dzieci czytać, potrzebna jest praktyka, a najlepiej dołączenie do tego wszystkiego zabawy. W ten sposób z pewnością wprowadzimy milszą atmosferę, a dziecko zapamięta z tych lekcji więcej niż z ciągłego siedzenia przed książkami.

Nauka przeprowadzana etapami

Skupmy się wstępnie na etapach przyswajania wiedzy u maluchów, a dopiero w dalszej części omówimy różne formy jej przekazywania. Początkowo, istotna jest nauka samogłosek. To właśnie z nimi dziecko ma kontakt niemalże od urodzenia. Pierwsze dźwięki wydawane przez noworodka opierają się na literach takich jak “a”, “e”, “y”. Od danych samogłosek należy więc zacząć. Oczywiście, konieczna jest nauka wszystkich samogłosek, a nie tylko trzech wyżej wymienionych.

W dalszych etapach sugeruje się trening łączenia samogłosek po to, aby dziecko przyzwyczaiło się do ich czytania. Następnie możemy zacząć dodawać najprostsze spółgłoski, które najłatwiej jest łączyć z omawianymi wcześniej samogłoskami. Takim sposobem dojdziemy do momentu, w którym wszystkie litery z alfabetu zostaną przyswojone, a kolejnym wyzwaniem będzie tworzenie wyrazów. Początkowo maluch będzie robił to literując, później sylabując, a w pewnym momencie dojdzie do wprawy i zacznie czytać pełne wyrazy. Warto wiedzieć, że w nauce czytania dużą rolę odgrywa również zagadka dla dzieci. Jej rodzajów jest mnóstwo i dobrze jest bliżej przyjrzeć się temu tematowi.
Chłopiec uczy się czytać

Nauka czytania przez zabawę

Prawdę mówiąc, nasze dziecko może uczyć się czytać w każdym miejscu – nie tylko w domu. Nawet podczas spaceru możemy wymyślić maluchowi zabawę, a mianowicie by znalazł on jak najwięcej słówek na daną literę i spróbował je przeczytać. Przy okazji będziemy mogli wytłumaczyć mu, co oznaczają określone napisy na szyldach.

Innymi zabawami, które możemy wykonywać już nawet w domu jest łączenie sylab. Wypisujemy na kartkach różne sylaby w taki sposób, aby po odpowiednim dopasowaniu każda z nich tworzyła określone słowo. Również ciekawą zabawą jest zorganizowanie domowego szukania rzeczy. Sporządzamy listę przedmiotów dla dziecka, które musi ono znaleźć w domu i przynieść je w wyznaczone miejsce. W tej zabawie pociecha uczy się czytać, ale również poprawia swoją koordynację ruchową. Takie zabawy spowodują, że nauka czytania będzie nie tylko wydajna, ale również ciekawa dla syna lub córki.

Czy zabawki i gry do nauki czytania pomagają?

Trzeba przyznać, że sporo zabawek jest stworzonych właśnie z myślą o nauce czytania. Rodzice nie zawsze mają czas na tworzenie regularnych zajęć z dziećmi, ponieważ są zajęci pracą lub innymi, ważnymi obowiązkami w domu.

Wtedy warto jest dać dziecku taką zabawkę, by w jakiś sposób próbowało ono przyswoić sobie tę wiedzę. Pamiętajmy jednak, że wspólna zabawa i spędzanie czasu z opiekunem jest dla dziecka najefektywniejszą formą nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.