Loading...
Choroby

Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy Katowice – sposób na alkoholowy zespół odstawienny

Mężczyzna po odtruciu alkoholowym.

Artykuł partnera.

Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy to pojęcia używane zamiennie. Są one bowiem ze sobą ściśle powiązane i tożsame. Oznaczają przecież dokładnie to samo działanie, które ma na celu poprawę stanu zdrowia organizmu po ciągu alkoholowym. Detoksykacja to inaczej mówiąc odtrucie i między tymi dwiema nazwami nie ma praktycznie żadnej różnicy.

Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy mają ten sam cel. Dlatego też w ich przebiegu stosuje się identyczne preparaty, które szybko przywracają pacjentowi dobre samopoczucie. Te metody terapeutyczne nie są jednak dedykowane wyłącznie osobom uzależnionym od alkoholu. Nawet po epizodzie jednorazowego nadmiernego upojenia alkoholem, pacjent może skorzystać z możliwości szybkiego oczyszczenia organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Niwelowanie nieprzyjemnych objawów kaca to również jeden z celów detoksu (odtrucia alkoholowego).

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm uznawany jest obecnie za chroniczną i postępującą chorobę cywilizacyjną. Wiąże się bezpośrednio z mechanizmem działania mózgu człowieka i jest konsekwencją pewnego rodzaju „przyzwyczajenia”. Alkoholik uwikłany w nałóg traci możliwość decydowania o samym sobie. Myśli i działa za niego substancja odurzająca, którą w przymusie dostarcza do swojego krwiobiegu. Znamienny jest jednak fakt, że zwykle postępuje on w ten sposób, ponieważ traci zdolność logicznego myślenia. Kontrolę nad życiem nałogowca stopniowo przejmuje alkohol. Staje się dla niego źródłem rozrywki, odprężenia, sposobem spędzania wolnego czasu, metodą na pokonanie nieśmiałości w towarzystwie. Mózg alkoholika szybko przyzwyczaja się do tego rodzaju bodźców i coraz częściej się ich domaga. Jednocześnie alkoholik zwykle pozostaje nieświadomy swojego problemu, wypiera go z własnej świadomości, zaprzeczając, jakoby miał utracić własną wolność i kontrolę.

Spożycie alkoholu niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, które odczuwają nie tylko osoby uzależnione. Substancja odurzająca działa niekorzystnie na pracę niemal wszystkich układów i narządów organizmu człowieka. Najsilniej odczuwa to nasz układ nerwowy. To z zaburzeń jego funkcjonowania biorą się pierwsze objawy upojenia alkoholowego – zawroty głowy, trudności z utrzymaniem równowagi, zaburzenia funkcji poznawczych, upośledzenie funkcjonowania nerwów obwodowych. Alkohol podnosi ponadto ciśnienie tętnicze krwi, zakłóca pracę serca i wpływa patologicznie na prawidłowość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. W wyniku spożycia nadmiernej ilości alkoholu nawet zdrowa osoba może znaleźć się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Nadmiar substancji odurzającej w krwiobiegu człowieka wywołuje dolegliwości gastryczne – wymioty, nudności, zgagę, a w konsekwencji oddziaływania długotrwałego na narządy układu trawienia niszczy wątrobę i trzustkę. Nie pozostaje również obojętny dla układu moczowego, sprzyjając infekcjom i ostrej niewydolności nerek. Spożywanie alkoholu osłabia odporność immunologiczną organizmu, zwiększa podatność na choroby.

Odtrucie detoks alkoholowy Katowice

Alkoholowy zespół odstawienny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (AZA, alkoholowy zespół odstawienny) to stan zaburzeń somatycznych i psychicznych występujący w konsekwencji odstawienia alkoholu. Nagłe przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z występowaniem szeregu nieprzyjemnych objawów. Mogą one paradoksalnie przypominać symptomy zatrucia alkoholowego. Uzależnieni odczuwają zmęczenie, znużenie, drażliwość, potliwość, cierpią na bezsenność. Podczas trzeźwienia może dojść ponadto do wystąpienia napadów padaczkowych, które często stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjenta.

Z tego względu niezwykle istotny jest fakt, że przerwanie ciągu alkoholowego powinno odbywać się pod czujnym okiem terapeutów w placówce leczenia uzależnień. Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy sprzyjają skutecznemu i bezbolesnemu pożegnaniu się alkoholika z nałogiem. W domowych warunkach odrzucenie uzależnienia jest trudne, ponieważ systematyczne sięganie po alkohol uaktywnia w mózgu człowieka szereg mechanizmów adaptacyjnych. Organizm szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji, czego konsekwencją jest neuroadaptacja. Podstawowe czynności ośrodkowego układu nerwowego zostają zwiększone i wzmożone, prowadząc do zmian aktywności mózgu osoby uzależnionej.

Nic więc dziwnego w tym, że po odstawieniu alkoholu organizm osoby uzależnionej „buntuje się”. Zespół abstynencyjny jest uciążliwy również z tego względu, że bezpośrednio łączy się z pragnieniem szybkiego dostarczenia do organizmu alkoholu. Takie działanie „klinem” i wzmocnieniem w odczuciu alkoholika pomaga mu borykać się z nieprzyjemnymi objawami AZA. Jest to jednak uczucie złudne i zgubne.

Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy

Profesjonalne odtrucie alkoholowe pozwala zapobiec występowaniu powikłań alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Pacjent przebywa w tym celu w specjalistycznej placówce medycznej. Może być nią prywatna klinika, ośrodek leczenia uzależnień, ambulatorium lub oddział szpitalny. Lekarze i personel medyczny dbają o bezpieczeństwo osoby uzależnionej i prawidłowy przebieg terapii. W tym celu dokonuje się szczegółowego badania i przeprowadza wywiad z chorym.

Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy w Katowicach jako jedna z form kompleksowej terapii leczenia alkoholizmu dostępna jest w Centrum Medycznym Galmedic. Pacjent zgłasza się do placówki zwykle w stanie upojenia alkoholowego lub w trakcie początkowej fazy procesu trzeźwienia. Specjaliści tworzą dla niego program terapii, który uwzględnia jego indywidualne potrzeby, możliwości oraz preferencje. Przebieg detoksu zależy bowiem od stopnia zaawansowania choroby i innych czynników (w tym zarówno genetycznych, jak i środowiskowych) ryzyka narażenia na chorobę alkoholową.

Pierwszy etap odtrucia alkoholowego polega na przerwaniu ciągu alkoholowego. W razie konieczności pacjentowi podaje się środki farmaceutyczne. Głównie są to leki uśmierzające ból, o działaniu przeciwwymiotnym, nasennym i uspokajającym, neuroleptyki. Leczenie farmakologiczne ustala się indywidualnie dla danego pacjenta, korzystając ze skali CIWA-A (Clinical Institute Withdrawal Assessment for Alcohol). Pacjent w trakcie odwyku nie czuje się doskonale, jednak pomoc lekarza jest niezbędna w celu minimalizacji nieprzyjemnych objawów zespołu odstawiennego. Może on bowiem cierpieć z powodu abstynencyjnych napadów drgawkowych, majaczenia czy halucynozy.

W celu nawodnienia organizmu alkoholika i uzupełnienia niedoborów elektrolitów oraz minerałów podaje się mu kroplówki witaminowe. Ich starannie wyselekcjonowany skład wpływa na przyspieszenie procesu regeneracji wszystkich komórek organizmu zniszczonych poprzez nadużywanie alkoholu. Pacjent stopniowo odzyskuje zatem siły i świadomość. Istotne jest, by detoks alkoholowy nie był jedyną formą leczenia uzależnienia, podjętą przez chorego. Wyjść z nałogu można jedynie dzięki zastosowaniu kompleksowej terapii alkoholizmu.

Kompleksowa terapia choroby alkoholowej

Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy to pierwszy etap kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Dzięki niemu możliwe jest rozpoczęcie trzeźwości i przerwanie ciągu alkoholowego, w którym pacjent może znajdować się nawet przez okres kilku tygodni. Metody detoksu opierają się na działaniu, którego celem jest usunięcie szkodliwych substancji z organizmu, jego nawodnienie i odżywienie oraz poprawa stanu zdrowia psychicznego i fizycznego pacjenta. Samo odtrucie nie zmieni jednak nastawienia chorego do własnych trudności związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu. By na stałe pożegnać się z substancją odurzającą, konieczne jest skorzystanie z psychoterapii alkoholizmu, a niekiedy również wszywki alkoholowej.

Odpowiednia opieka specjalistów i indywidualnie przygotowany plan terapii uzależnienia pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów leczenia. Postępowanie terapeutyczne w przypadku osób chorych nigdy nie powinno opierać się wyłącznie na wyborze jednej z metod leczenia. Tylko działanie holistyczne i kompleksowe wpływa na zmianę nastawienia alkoholika i wzbudza jego motywację.

Detoks alkoholowy stosowany samodzielnie sprawdzi się wyłącznie u osób zdrowych, które borykają się jedynie z objawami jednorazowego nadmiernego spożycia alkoholu (kacem). W przypadku pacjentów, którzy chcą szybko pozbyć się symptomów zatrucia alkoholowego i nawodnić swój organizm, możliwe jest zastosowanie kroplówki KAC STOP, odżywiającej i o działaniu detoksykującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.