Loading...
Kręgosłup

Osteochondroza – czym jest, jakie są jej przyczyny, objawy i metody leczenia?

Osteochondroza objawy choroby

Choć osteochondroza często dotyka pacjentów niezależnie od płci i wieku, to schorzenie to wciąż nie jest powszechnie znane i całkowicie rozpoznawalne dla społeczeństwa. Osteochondroza dotyczy układu kostnego, jednak znacznie różni się od osteoporozy – co to jest osteochondroza, czym się objawia i w jaki sposób możemy leczyć jej dolegliwości? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie układu kostnego.

Osteochondroza w pigułce, czyli naukowa definicja

Co to jest osteochondroza? Wbrew pozorom, choć choroba ta nazwą zbliżona jest do wszystkim znanej osteoporozy – w rzeczywistości te dwa schorzenia nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Osteoporozę znamy, jako chorobę związaną z redukcją masy kostnej w stosunku do norm wieku i płci, co w konsekwencji prowadzi do poważnych zaburzeń układu kostnego.

Osteochondroza jest przede wszystkim znacznie mniej rozpoznawalną chorobą i oznacza nic innego, jak zaburzenia kostnienia śródchrzęstnego, spowodowanego miejscowym niedokrwieniem chrząstki szklistej w przynasadach wzrastającej kości.

Dlaczego mówi się „osteochondroza młodzieńcza”?

Wiadomo już, że z martwicą chrzęstno-kostną mogą zmagać się pacjenci niezależnie od płci czy rasy – warto jednak wspomnieć również o tym, że osteochondroza atakuje układy kostne naprawdę młodych osób. Nie bez powodu więc często określa się ją „osteochondrozą młodzieńczą„. Schorzenie dotyka wielu pacjentów – na osteochondrozę mogą cierpieć już nawet dzieci w wieku nastoletnim i to właśnie oni stanowią największy procent społeczeństwa cierpiącego na zaburzenia kostnienia.

Trzy twarze osteochondrozy – rodzaje choroby

Osteochondroza jest chorobą ściśle związaną z układem kostnym w ciele człowieka – oznacza to, że obrębem zagrożonym atakiem schorzenia jest praktycznie cały szkielet kostny. Aktualnie w medycynie rozpoznajemy trzy rodzaje osteochondrozy, które wyróżniamy w zależności od miejsca jej występowania:

  • osteochondroza kręgosłupa – najczęściej obejmuje ona odcinek lędźwiowy,
  • osteochondroza szyjna – odpowiedzialna za odcinek szyjny kręgosłupa,
  • chondroza kolana – są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie rzepki i kości udowej, co skutkuje obciążeniem guzowatości kości piszczelowej.

Warto pamiętać, że odmiany osteochondrozy mogą mieć zupełnie różne objawy, ze względu na różnorodność miejsc występowania schorzenia oraz stopnia zaawansowania.

Osteochondroza kolana, a chondromalacja

Osteochondroza atakująca kości
Źródło: Freepik.com

O ile odmiany chondrozy w obrębie kręgosłupa można określić krótko, jako zaburzenia kostnienia w obrębie odcinków kręgosłupa, tak sprawa z kolanem i stawem rzepkowo-udowym wygląda odrobinę inaczej. Martwica chrzęstno-kostna w okolicy kolana jest bowiem powiązana z tak zwaną „chondromalacją”. 

Choć kręgosłup stanowi filar całego ciała ludzkiego i jest jednym z najważniejszych elementów – kolana również potrzebują sporo uwagi i obserwacji w kwestii rozwoju chondrozy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: osteochondroza powoduje obumieranie tkanki chrzęstnej, która zamiast ulegać mineralizacji – przechodzi proces kostnienia. Niestety, w wyniku pracy stawów i obciążenia kości masą ciała, bardzo często oddziela się ona od kości. Kolana są miejscem szczególnie narażonym na intensywny proces rozwoju choroby – ciężar ciała w znacznej mierze opiera się właśnie na stawie kolanowym.

Chondroza kolana jest ściśle powiązana z chondromalacją – inaczej proces rozmiękania chrząstki rzepki i zanikania naturalnego kolagenu, co może prowadzić do znacznych uszkodzeń stawu. Mięknąca rzepka może być powodem występowania wielu czynników – zarówno biochemicznych, jak i biomechanicznych. Zaliczamy do nich m.in.:

  • alkaptonurię,
  • infekcje narządów ruchu,
  • siedzący tryb życia,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • różnego rodzaju wady układu kostnego kończyn dolnych (np. koślawość kolan),
  • błędne wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Objawy osteochondrozy młodzieńczej i sposoby zapobiegania

Zakres objawów martwicy kostnej należy rozpatrywać wieloaspektowo – jest to spowodowane lokalizacją, jaką obejmuje osteochondroza. W zależności od miejsca występowania choroby, warto zwrócić uwagę na inne czynniki chorobowe.

W przypadku chondrozy kręgosłupa, jednym z najczęściej występujących i najbardziej rozpoznawalnych objawów jest oczywiście ból w obrębie szkieletu. Początkowo ból pojawia się tylko przy wysiłku dynamicznym, jednak z czasem może przejawiać się jako ostry ból nawet w czasie spoczynku. Dodatkowym symptomem mogą być deformacje kręgów oraz ograniczenie komfortu obracania głowy i skrętów tułowia. Objawy pojawiają się także w odcinku lędźwiowym, a ból może promieniować aż do pośladków i ud, uniemożliwiając poruszanie się.

Osteochondroza kolana poprzez uszkodzenia stawu rzepkowo-udowego powoduje nieznośny ból szczególnie w górnej części podudzia i dookoła kolana – u chorego z pewnością będą widoczne obrzęki.

Jak leczyć osteochondrozę?

Osteochondroza młodzieńcza jest dokuczliwa, ale na szczęście można jej zapobiegać – jest to spowodowane tym, że schorzenie najczęściej atakuje rozwijający się jeszcze układ kostny. Ze względu na jego elastyczność jest możliwość złagodzenia choroby i uniknięcie jej dalszego rozwoju.

Proces leczenia chondrozy obejmuje przede wszystkim trzy dziedziny – rehabilitację ruchową, farmakoterapię oraz fizykoterapię. Zaleca się przede wszystkim masaże i terapię manualną. Istotnym elementem regeneracji jest również ograniczenie wysiłku fizycznego do minimum – wówczas pacjent korzysta ze specjalistycznych ortez ortopedycznych lub wykonuje jedynie zalecane dla osteochondrozy ćwiczenia mięśni core.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.