Loading...
Dom i rodzina

Urządzenia obniżające temperaturę wewnątrz budynku

Termometr domowy

Na liście skojarzeń związanych z latem znajdują się wakacje i wypoczynek, lecz także uciążliwe upały. W najgorszej sytuacji są osoby cierpiące na schorzenia serca i układu krążenia oraz wszyscy ci, którzy wykazują obniżoną odporność na wysokie temperatury. Na szczęście istnieje kilka urządzeń, dzięki którym przetrwanie gorących dni może być prostsze.Warto zapoznać się z charakterystyką najpopularniejszych z nich, aby jeszcze przed nadejściem lata zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzacja stacjonarna cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na swoją skuteczność i wysoki komfort obsługi. Klimatyzatory stacjonarne są złożone z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a sposób ich montażu sprawia, że hałas towarzyszący chłodzeniu słyszalny jest głównie na zewnątrz.

Warto zauważyć, że klimatyzacja przenośna może być wykorzystywana nie tylko do chłodzenia powietrza, gdyż często oferuje również:

 • tryb osuszania (z powietrza odprowadzana jest woda, w celu obniżenia poziomu nawilżenia),
 • tryb wentylacji (powietrze zostaje odświeżone),
 • tryb ogrzewania (temperatura powietrza wzrasta).

Niestety, klimatyzacja stacjonarna nie jest pozbawiona wad, ponieważ:

 • Nie wszędzie można ją zamontować. Z uwagi na konieczność naruszenia struktury budynku mieszkańcy bloków przed zamontowaniem klimatyzatora stacjonarnego muszą uzyskać zezwolenie od administratora budynku i rady mieszkańców. Jeśli mieszkanie jest zlokalizowane w zabytkowej kamienicy, potrzeba także zgody konserwatora zabytków.
 • Koszty związane z montażem są wysokie. Do ceny urządzenia trzeba doliczyć wydatki związane z zatrudnieniem odpowiednich fachowców. Co więcej, klimatyzator wymagać będzie regularnych przeglądów, a to oznacza kolejne obciążenie dla domowego budżetu.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator przenośny to zazwyczaj urządzenie jednoczęściowe (modele dwuczęściowe są bardzo drogie i mają wąskie zastosowanie, dlatego w tym artykule nie będziemy się na nich skupiać), które działa podobnie do klimatyzatora stacjonarnego. Znajdziemy tutaj wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), ale umieszczone w jednej obudowie. Istotną częścią takiego klimatyzatora jest rura, którą gorące powietrze odpływa poza budynek. Rurę można wysunąć przez uchylone okno (zabezpieczone specjalną uszczelką), tak więc nie sprawia ona żadnych komplikacji.

Klimatyzacja przenośna cieszy się coraz większą popularnością ze względu na:

 • wysoką skuteczność (wśród tych urządzeń znajdują się modele o bardzo dobrej mocy chłodniczej),
 • uniwersalność (montaż jednoczęściowego klimatyzatora przenośnego nie wymaga żadnych zezwoleń),
 • przystępną cenę (takie urządzenie można zamontować samodzielnie, zatem bez wynajmowania fachowców, a dodatkowo nie są tutaj potrzebne przeglądy, jak w przypadku klimatyzacji stacjonarnej),
 • dodatkowe funkcje (w wielu modelach znajdziemy niezależne tryby osuszania, wentylacji i ogrzewania oraz inne udogodnienia).

Klimatyzery

Klimatyzer, nazywany również klimatorem a potocznie klimatyzatorem wodnym lub klimatyzatorem bez rury, to urządzenie działające na podobnej zasadzie do nawilżacza ewaporacyjnego. Jest nim obecny pojemnik, który należy napełnić zimną wodą lub lodem, a także mata lub filtr. Ten ostatni element w wyniku ciągłego kontaktu z wodą pozostaje mokry i zimny. Na skutek pracy wentylatora powietrze przepływa przez matę lub filtr i zostaje schłodzone (a także nawilżone), a potem wraca do otoczenia.

Za zalety klimatyzatora ewaporacyjnego możemy uznać:

 • niską cenę,
 • niski pobór prądu,
 • brak ryzyka przesuszenia powietrza,
 • niższy hałas niż w przypadku klimatyzatora przenośnego,
 • łatwy i szybki montaż.

Wadami klimatora są natomiast:

 • niska skuteczność (obniżeniu ulega wyłącznie temperatura odczuwalna, zatem aby odczuć ulgę w upalny dzień, trzeba siedzieć tuż obok urządzenia),
 • ryzyko przewilżenia powietrza, a w rezultacie rozwoju pleśni i grzybów oraz wystąpienia innych problemów związanych z nadmierną wilgotnością,
 • konieczność zamrażania lodu lub wkładów bądź chłodzenia wody.

Wiatraki

Wiatrak, nazywany również wentylatorem, jest urządzeniem, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To najtańszy sposób na chłodzenie powietrza, lecz zarazem najmniej skuteczny. Oczywiście, lepsza jednak taka metoda ochrony przed upałem, niż żadna.

Co wybrać?

Wybierając urządzenie przeznaczone do obniżania temperatury powietrza, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swój budżet oraz możliwości, jakie stwarza pod tym względem konkretny lokal. Według nas najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny – można go wykorzystać niemal wszędzie, daje znakomity efekt i nie wymaga tak dużych nakładów finansowych jak stacjonarna klimatyzacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.