Loading...
Zdrowie

Wellness w Domu: Zdrowotne Korzyści Sauny Wewnętrznej

Kobieta spędza czas w swojej saunie domowej

Regularne, bezpieczne korzystanie z sauny suchej ma szereg korzyści zdrowotnych, które trudno jest zastąpić inną aktywnością. Te kilkanaście lub kilkadziesiąt minut kilka razy w tygodniu jest w stanie ogromnie poprawić sprawność organizmu. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, dlaczego warto zadbać o saunę w domu!

  1. Jakie są podstawowe rodzaje saun?
  2. Jakie sauny można zamontować w domowych warunkach?
  3. Czy w każdym domu lub mieszkaniu można zamontować saunę?
  4. Jakie są korzyści z odwiedzania sauny?
  5. Jak bezpiecznie korzystać z sauny?
  6. Jak często można korzystać z sauny?

Najważniejszą zasadą podczas korzystania z sauny dla celów zdrowotnych, poza przestrzeganiem kwestii bezpieczeństwa, jest regularność. Pojedyncze saunowanie kilka razy w sezonie nie da aż tak spektakularnych efektów jak seanse 2 lub 3 razy w tygodniu. 

Jakie są podstawowe rodzaje saun?

Najczęściej spotykanymi rodzajami saun są warianty suche oraz mokre. Różnią się one zasadą działania, panującą tam temperaturą oraz wilgotnością powietrza. W warunkach domowych najłatwiej jest zorganizować saunę suchą, nazywaną także fińską. Warto zrobić ją w niewielkiej odległości od łazienki, tak aby od razu po wyjściu móc opłukać ciało chłodną lub zimną wodą. W profesjonalnych strefach saun można spotkać się również z nowoczesnymi saunami pracującymi na podczerwień. To doskonały wybór zwłaszcza dla osób borykających się z kruchymi naczynkami.

Jakie sauny można zamontować w domowych warunkach?

Sauny domowe to w większości przypadków sauny suche. To najpopularniejszy, najbardziej wydajny i stosunkowo łatwy w montażu wariant. Chcąc wybudować obie saunę w domu, mieszkaniu lub w ogrodzie konieczne jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu. Świetnie w tym celu sprawdzają się pomieszczenia w pobliżu łazienki, tarasu lub nawet nieużywane sypialnie. Kluczową kwestią jest odpowiednia izolacja i wydajny piec saunowy. Sauna sucha powinna osiągać nawet 110 stopni Celsjusza.

Czy w każdym domu lub mieszkaniu można zamontować saunę?

Wybudowanie sauny suchej w warunkach domowych nie jest trudne, a pomieszczenie, w którym zostanie umieszczona, może być praktycznie dowolne. Kluczową kwestią jest powierzchnia oraz możliwość prawidłowego zaizolowania. Z tego względu nawet w niewielkich mieszkaniach można zamienić jedną sypialnię na pokój z sauną. W domach z ogrodem doskonałym wyborem jest sauna na dworze. Wiele osób chętnie montuje sauny również na tarasie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Dzięki temu użytkownicy sauny mogą swobodnie wyjść na zewnątrz po odbytym seansie. Jest to bardzo optymalna decyzja zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy na tarasie leży śnieg.

Jakie są korzyści z odwiedzania sauny?

Regularne, bezpieczne korzystanie z sauny pozwala zaobserwować szereg korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim organizm osoby odwiedzającej sauny, zwłaszcza fińskie, wykazuje się o wiele większą wydolnością. Dodatkowo seanse w saunach pozwalają oczyścić skórę i poprawić jej wygląd. Ważną kwestią jest także poprawa odporności, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz reumatycznych, a także łagodzenie stresu i obniżanie napięcia.

Jak bezpiecznie korzystać z sauny?

W saunie suchej należy przebywać bez ubrań, można owinąć się ręcznikiem. Ciało nie powinno mieć bezpośredniej styczności z powierzchniami w saunie, np. z ławką. Nie zaleca się korzystania z sauny w syntetycznych kostiumach kąpielowych. Na czas seansu można założyć czepki wykonane z bezpiecznych materiałów, chroniące głowę przed wysoką temperaturą.

Jak często można korzystać z sauny?

Z sauny można korzystać do 3 razy w tygodniu. Po każdym seansie zaleca się wejście pod chłodny prysznic. Pojedynczy seans nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.