Loading...
Choroby

Zapalenie ucha – 4 fakty, które warto znać

Kobieta ze stanem zapalnym

Dlaczego dochodzi do zapalenia ucha? Czy można tego jakoś uniknąć? Czy zawsze towarzyszy mu gorączka? Istnieje wiele pytań i ciekawostek związanych z tą często występującą przypadłością. Oto jedne z tych najciekawszych. Sprawdź, czy znasz na nie odpowiedzi.

Gorączka? Nie zawsze

Bardzo często to właśnie po wystąpieniu gorączki rozpoznajemy, że ze zdrowiem naszych dzieci jest coś nie tak. Okazuje się, że w przypadku zapalenia ucha niekoniecznie musi pojawić się wyższa temperatura. Czasami obecne są jedynie inne objawy towarzyszące.

Dlatego warto obserwować maluszka, który jeszcze nie potrafi powiedzieć, co mu dolega, a jedynie płaczem i marudzeniem sygnalizuje problem. Albo tym, że znacznie częściej budzi się w nocy. Cenna informacja: zapalenie ucha bez gorączki częściej ma miejsce w czasie wakacji lub późnej wiosny.

Ból ucha, czego jest zwiastunem?

Zazwyczaj ból ucha u dziecka to dla nas sygnał alarmowy. Wiemy, że zaczyna się coś dziać i konieczna będzie wizyta u pediatry. Zazwyczaj takie nieprzyjemne uczucie w narządzie słuchu związane jest ze stanem zapalnym, który zlokalizowany jest w uchu środkowym bądź zewnętrznym.

Jak sprawdzić, czy to zapalenie ucha?

Jeżeli to możliwe, należy jak najszybciej zgłosić się z problemem do lekarza specjalisty. Pojawienie się wyżej wymienionych symptomów najprawdopodobniej świadczy o zapaleniu ucha. A kiedy towarzyszy temu pogorszenie słuchu, możemy mieć prawie pewność, że przypadłość dotyczy przewodu słuchowego.

Poza tym charakterystyczne jest nasilenie się bólu przy ucisku na małżowinę uszną. Jeżeli chcemy przeprowadzić taki test, pamiętajmy, że trzeba zrobić to niezwykle delikatnie.

Co wywołuje zapalenie ucha?

Składa się na to kilka czynników. Głównymi winowajcami mogą być wirusy. Zwykle są to Pseudomonas aeruginosa, a także Staphylococcus aureus. Niekiedy źródłem choroby są bakterie, które dostaną się do przewodu słuchowego.

Ryzyko wystąpienia choroby zostaje zwiększone wtedy, kiedy pojawiają się określone czynniki towarzyszące. Wśród nich bardzo często króluje obniżona odporność dziecka lub dorosłego. Na niekorzyść działa ponadto niewłaściwe, mechaniczne usuwanie woskowiny z ucha, które powoduje uszkodzenia skóry. Choroba może wystąpić także, kiedy u danej osoby obecne są inne przypadłości, np. egzema lub łuszczyca.

Warto dążyć do minimalizacji czynników sprzyjających. Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie czyszczenie uszu, czyli przy użyciu dedykowanych do tego preparatów. Bardzo ważne jest ponadto skuteczne osuszanie uszu po kąpieli, tak aby nie gromadziła się tam żadna wilgoć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.