Loading...
JedzenieUrodaZdrowie

Soki warzywne – przepisy na sok, które warto znać!

Sok warzywny z marchwi w szklance

Każdego dnia powinniśmy spożywać 5 porcji owoców i warzyw. Do każdego posiłku warto dodać jakieś owoce i warzywa. Najlepiej, jeśli będziemy zjadać garść owoców lub warzyw przy każdym posiłku.

Warzywa i owoce możemy jeść w różnych formach. Jednym z najlepszych pomysłów jest jedzenie ich na surowo. Nie zawsze jedzenie surowych warzyw jest przyjemne. Dobrym pomysłem na uzupełnienie zbilansowanej diety jest robienie soków warzywnych. Soki są prawdziwym bogactwem witamin. Pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, oczyszczają organizm z toksyn. Soki poprawiają również wchłanianie białek i tłuszczów niezbędnych do życia.

Jak za pomocą soków uzupełnić codzienną dietę? Jakie przepisy na soki warto znać? Jak wprowadzić warzywa i owoce do codziennej diety? O tym,

Sok z buraka

Burak to bogactwo witaminy B2. Dzięki temu sok z buraka wpływa pozytywnie na działanie układu krwionośnego oraz na poprawę pamięci. Zawarta w tych warzywach betaina jest przeciwutleniaczem i chroni organizm przed powstawaniem nowotworów. Przeciwutleniacze pomagają np. w walce z anemią. Z ich udziałem tlen dociera do komórek w większych ilościach. Buraki zawierają sporo kwasu foliowego, który jest cenny nie tylko dla kobiet w ciąży. Kwas foliowy bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Buraki dostarczają witaminy C i witaminy z grupy B. Buraki to także dobre źródło manganu, pierwiastka wpływającego na działanie układu nerwowego. Niezmiernie ważne jest również działanie detoksykacyjne buraków. Pomagają usuwać kwas moczowy i metale ciężkie z organizmu.

Jak przygotować sok z buraka? Jakie są najlepsze przepisy?

Składniki:

  • 1 średni burak
  • 2 marchewki
  • 3 jabłka
  • odrobina świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • pół łyżeczki oleju

Umyj dokładnie buraka, marchewkę i jabłka. Osusz je. Pokrój ogórka oraz marchewki, posiekaj liście buraka i wrzuć do wyciskarki. Następnie dolej wodę i zmiksuj na jednolitą masę. Przelej do szklanek. Jeśli chcesz zachować wszystkie składniki odżywcze, to skorzystaj z wyciskarki wolnoobrotowej.

Sok z selera naciowego

Seler naciowy dobrze wpływa na układ trawienny. Reguluje pracę jelit. Seler dobrze wpływa na ciśnienie tętnicze krwi. Jest źródłem potasu. Dlatego jest zalecany dla osób z nadciśnieniem. Seler ma właściwości przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na narząd wzroku. Zawiera poliacetyleny. Związki te mają działanie przeciwnowotworowe. Seler jest bogaty w błonnik. Dzięki temu reguluje pracę układu trawiennego. Pomaga w walce z zaparciami, cukrzycą, chorobami serca.

Składniki:

  • 1-2 liści jarmużu
  • 1 łodyga selera
  • jabłko
  • 1- 2 łyżki soku z cytryny
  • 300 ml wody mineralnej

Umyj warzywa i owoce. Wrzuć wszystkie składniki do wyciskarki wolnoobrotowej bądź blendera. Wlej wodę i miksuj aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Tak przygotowany sok z owoców i warzyw możesz wypić od razu. Możesz też zabrać go ze sobą i wypić jako drugie śniadanie.

Sok z ogórków. Zdrowe warzywa

Ogórki to popularne warzywa. Bez trudu można znaleźć rozmaite przepisy na napój z ogórków. Dość popularne są zdrowe diety zawierające ogórki. Ogórki mają działanie przeciwnowotworowe. Szczególnie zalecane są w przypadku raka prostaty i piersi. Chętnie włączamy je do swojej diety, bo pomagają nam regulować ciśnienie tętnicze krwi.

Ogórki biorą udział w oczyszczaniu organizmu. Mają korzystny wpływ na działanie naszej pamięci. Dzięki nim łatwiej się uczymy. Pomagają w hamowaniu rozwoju choroby Alzheimera. Ogórki dobrze nawadniają organizm. Przepisy na napoje z ogórkami przydadzą się szczególnie latem. Ogórki zapobiegają odwodnieniu organizmu. Dzięki nim nasz organizm lepiej funkcjonuje. Jak wykorzystać ogórki? Oto przepis na sok z ogórkiem w roli głównej.

Składniki:

  • 2 ogórki
  • dwie garście szpinaku
  • 2-3 łodygi selera
  • trochę natki pietruszki
  • opcjonalnie – kilka liści jarmużu

Umyj warzywa i liście a następnie osusz. Włóż je do wyciskarki wolnoobrotowej lub blendera. Poczekaj aż sok uzyska gładką konsystencję. Sok z ogórkami przyda Ci się szczególnie latem. Bardzo często zapominamy o regularnym piciu wody. Odwodnienie ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką sok z ogórka.

Sok ze szpinaku. Przepisy na sok

Szpinak jest bogactwem witamin i minerałów. To warzywo dostarcza przeciwutleniaczy. Mają one silne działanie przeciwzapalne. Redukują ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób cywilizacyjnych.

Regularne spożywanie szpinaku zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Szpinak jest także źródłem azotanów.  Te związki otwierają naczynia krwionośne. Dzięki temu poprawiają one przepływ krwi. Regularne spożywanie szpinaku redukuje ryzyko zachorowania na choroby serca. Warto znać przepisy na napój ze szpinakiem.

Składniki:

  • garść świeżych liści szpinaku (około 40 g),
  • 1 banan
  • kawałek imbiru
  • ½ szklanki listków kolendry
  • świeżo wyciśnięty sok z 1 limonki
  • 1 szklanka wody kokosowej

Liście szpinaku opłucz. Banana obierz ze skórki. Wszystkie składniki umieść w wyciskarce wolnoobrotowej. Miksuj aż do uzyskania jednolitej masy. 

Sok z kapusty

Dostępne są przepisy, w których wykorzystuje się świeżą kapustę oraz takie z kiszoną kapustą. Świeża kapusta ma korzystny wpływ na odtruwanie organizmu. Kiszona kapusta ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne. Poprawia pracę całego organizmu. Działa podobnie do kiszonych ogórków. Poprawia pracę jelit. Jest naturalnym probiotykiem. Ma też działanie przeciwbakteryjne.

Świeża kapusta jest źródłem witaminy C, B, K. Zawiera mangan, potas, wapń, fosfor, magnez. Przepisy na świeża kapustę przydadzą się osobom z chorobami serca. Ma ona działanie przeciwnowotworowe. Korzystnie działa na zmiany miażdżycowe. 

Składniki:

  •  ¼ główki białej kapusty
  • 2 jabłka
  • 1 garść jarmużu lub świeżego szpinaku
  • kawałek świeżego imbiru- o długości ok. 1 cm
  • 2 zielone kiwi
  •  połowa szklanki zimnej wody

Kapustę pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do wyciskarki. Włóż nieobrane jabłka pokrojone w ćwiartki oraz umyte kiwi w skórce. Następnie dodaj imbir, jarmuż lub szpinak i wodę. Wszystkie składniki należy zmiksować na gładką masę. Do wyciskarki możesz też dodać pietruszkę do smaku.

Sok z marchwi (1)

Marchew to źródło beta karotenu (prowitaminy A). Jest on bardzo ważny dla naszego wzroku. Marchew pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Korzystnie działa na na pracę wątroby. Witamina A wpływa na regenerację naskórka oraz dba o odpowiednie nawilżenie skóry. Ponadto sok z marchwi dostarcza witaminy z grupy B, C, K1, E. Sok z marchwi to także źrodło potasu. Zawiera on sód, magnez, żelazo, miedź, fosfor, kobalt i mangan. Marchew ma działanie przeciwbakteryjnie. wzmacnia odporność, poprawia trawienie. Wzmacnia paznokcie i włosy, poprawia stan błon śluzowych, ujędrnia i odżywia skórę.

Składniki:

  • 3 duże marchewki, przekrój je na połowę
  • 2 marakuje, pozbądź się nasion
  • niewielki kawałek korzenia imbiru
  • 2 duże jabłka

Umyj dokładnie warzywa i owoce a następnie włóż je do wyciskarki bądź sokowirówki. Możesz na koniec dodać lód, żeby sok był bardziej orzeźwiający. Smacznego!!!

Sok z marchwi (2)

Składniki:

  • 4 marchwie
  • garść szpinaku
  • 3 łodygi jarmużu
  • 1 ogórek
  • świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny

Umyj warzywa i owoce, a następnie dokładnie je osusz. Włóż wszystkie składniki do wyciskarki i dodaj sok z cytryny. Jak sok będzie miał jednolita konsystencję, będzie już gotowy do podania. Do wyciskarki możesz dorzucić także jabłka.

Ciekawostki. Przepisy na soki

Marchwiowy sok warzywny

Sok z warzyw i owoców ma wpływ na nasze zdrowie. To dla nas jasne i oczywiste. Ma on też wpływ na nasze samopoczucie. Usprawnia działanie naszej psychiki. Dzięki regularnemu wrzucaniu warzyw do wyciskarki czujemy się lepiej.

Soki mają też wpływ na nasz wygląd. Regularne spożywanie soków z warzyw ujędrnia naszą skórę. Sprawia, że jest ona nawilżona, ma lepszy koloryt. Soki pomagają pozbywać się z organizmu toksyn, ciężkich metali, szkodliwych związków.

Dzięki sokom warzywnym jesteśmy też pełni energii. Spożywanie warzyw i owoców w ten sposób ma też inne korzyści. Soki są nie tylko dobrym źródłem witamin i minerałów. Są szybko przyswajane przez organizm. Już po 20 minutach nasz organizm przyswaja zawarte w sokach składniki.

Soki są też wygodne w przygotowaniu. Możemy je wszędzie ze sobą zabrać. Wystarczy warzywa i owoce wrzucić do wyciskarki. Przelać sok do wygodnego pojemnika i zabrać ze sobą. Najlepiej spożywać sok tuż po przygotowaniu. Po pewnym czasie traci on część składników odżywczych. Jeśli przyjmujemy jakieś leki, to spożywanie soków warto skonsultować z lekarzem. Niektóre warzywa i owoce mają wpływ na przyswajanie leków oraz ich działanie. Warto pamiętać o tym, aby przed spożyciem warzyw i owoców dobrze je oczyścić. Można wykorzystać kwasek cytrynowy i sodę. Dzięki temu pozbędziemy się związków chemicznych i toksyn. Nasz sok będzie pełnowartościowy i zdrowy.

Przedstawione przepisy są tylko propozycją. Soki można przygotować z dowolnej mieszanki warzyw i owoców. Najlepiej wykorzystać te warzywa i owoce, które zalegają w naszej lodówce. Można też przygotować mieszanki warzyw i owoców, które mają określone działanie. Komponować je ze sobą tak, aby działały kompleksowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.