Loading...
Styl życia

5 zdrowych nawyków, które warto wprowadzić w życie w nowym roku!

Zdrowe nawyki żywieniowe

Jakie jest 5 zdrowych nawyków, które warto wprowadzić w życie w nowym roku? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, będących zarówno fanami zdrowego odżywiania na co dzień, jak i również i całkowitymi amatorami w tej kwestii, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo się za to zabrać. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jakie 5 zdrowych nawyków warto wprowadzić w nowym roku, oraz z czym tak naprawdę się to wiąże.

Zdrowe nawyki żywieniowe jak zacząć?

 W tej kwestii powinniśmy przede wszystkim wypracować tak zwany nawyk zdrowego odżywiania. Obejmuje on między innymi unikanie spożywania słodyczy, czy też potraw tłustych. Wiele z was jednak zapewne w tym momencie zastanawia się, czym najlepiej zastąpić te produkty? W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się świeże warzywa oraz owoce. Doskonale sprawdzą się one między innymi w chwilach, gdy zapragniemy zjeść coś słodkiego. Z kolei alternatywą dla tłustych potraw, są ryby, oraz sałatki. Są one dobrym pomysłem na dania główne, jeżeli zaczynamy dopiero swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Zapewne zastanawiacie się dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są różnego rodzaju mikro i makro elementy, w które bogate są wszystkie te produkty. Dzięki nim nasz organizm jest w stanie rozwijać się, przy jednoczesnej utracie masy tłuszczowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które aktywnie uprawiają sport. W ten sposób można bowiem uniknąć tak zwanych reakcji katabolicznych, czyli spalania mięśni. Pomocne przy zaczynaniu naszej przygody ze zdrowymi nawykami żywieniowymi może okazać się również prowadzenie dzienniczka porannych posiłków. Dzięki temu po pierwsze będziecie mieć kontrolę nad spożywanymi przez was posiłkami. Po drugie łatwiej będzie wam w ten sposób uniknąć monotonni w jedzeniu. Niemniej jednak, od czasu do czasu każdy ma ochotę na coś słodkiego i niezdrowego. Wtedy najlepiej sięgnąć po równie smaczne produkty nie zawierające cukru i kalorii.

 Zdrowe nawyki przed snem

Nie należy też zapominać o zdrowych nawykach żywieniowych przed snem. W tym celu należy unikać spożywania ciężkich posiłków, a najlepiej w ogóle nic nie jeść przed snem. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie jest zwolniony metabolizm naszego organizmu. To z kolei może skutkować między innymi różnego rodzaju dolegliwościami żołądkowymi. Innym powodem, dla którego nie warto spożywać posiłków przed snem, jest odkładanie się masy tłuszczowej. To z kolei może znacząco wpłynąć w na całe nasze odchudzanie. Ponadto ciężkie i tłuste posiłki przed snem, znacząco utrudniają nam zasypianie. Warto więc unikać jedzenia posiłków przed snem, gdyż w ten sposób możecie polepszyć swój stan zdrowia. W ten bowiem sposób można również uniknąć nadkwasoty. Ta z kolei może doprowadzić między innymi do powstania choroby wrzodowej.

Zdrowe nawyki po przebudzeniu

Nie należy przy tym zapominać o zdrowych nawykach przed snem. Co ciekawe, obejmują one nie tylko nawyki żywieniowe, ale również i inne. Są to między innymi poranne ćwiczenia. Dzięki nim możemy wprowadzić nasz organizm na nieco inny poziom działania, dodając mu nieco energii. Dobrym pomysłem jest też samodzielne przygotowywanie sobie śniadania do pracy. W ten sposób zyskujecie pewność, że jest ono przygotowane ze zdrowych składników. Dobrym trendem może stać się również odstawienie samochodu oraz w miarę możliwości udanie się do pracy na przykład pieszo. W ten sposób możecie spalić dodatkowe kalorie oraz zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jeżeli zaś chodzi o żywienie, warto wypić rana szklankę wody. W tym momencie zapewne zastanawiacie się dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie jest między innymi pobudzenie naszego układu trawiennego. Ponadto w ten sposób możemy dodatkowo go nawodnić po nocy, dzięki czemu zyskamy dodatkową energię do działań.  

Zdrowe nawyki jak schudnąć

Podstawową kwestią, aby móc schudnąć, jest ustalenie tak zwanego ujemnego bilansu kalorycznego. Oznacza to w skrócie, że więcej spalamy kalorii, niż ich przyjmujemy. Nie oznacza to jednak, w trakcie redukcji masy tłuszczowej powinniśmy spożywać byle co i byle jak. W ten sposób bowiem nasz organizm może wytracić między innymi cenne składniki odżywcze, takie jak chociażby witaminy, czy też minerały. Między innymi dlatego nasza dieta na zrzucenie zbędnych kilogramów powinna być w miarę możliwości bogata w te składniki. Ich niedobór może bowiem pogorszyć naszą kondycję psychofizyczną, a w skrajnych wręcz przypadkach spowodować trwałe uszkodzenia. Warto też sięgnąć po suplementy diety wspomagające odchudzanie. Ponadto wspomniane przez nas wcześniej zdrowe nawyki, takie jak chociażby dotarcie do pracy na nogach, a nie samochodem, mogą przyśpieszyć zrzucanie przez nas zbędnej ilości tkanki tłuszczowej. Zdrowym nawykiem jest również kontrolowanie spadku masy ciała. W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo dlaczego? Otóż zbyt szybki spadek masy może oznaczać zbyt duże obciążenie dla naszego organizmu. Po drugie może on również spowodować tak zwany efekt yoyo. W dużym skrócie efekt ten oznacza powrót do starej wagi. Między innymi z tych powodów warto traktować kontrolowanie swojej wagi jako jeden z istotniejszych zdrowych nawyków, które warto wprowadzić życie wraz z nowym rokiem. Dobrym nawykiem jest również czytanie etykiet produktów spożywczych. Często bowiem okazuje się, że pozornie zdrowy produkt, ma cały szereg różnego rodzaju sztucznych substancji, takich jak między innymi barwniki, czy też konserwanty. Ich spożywanie nie tylko oznacza trudniejsze zrzucenie wagi (o ile w ogóle będzie to możliwe), ale również ma to wpływ na ogólny stan naszego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ niektóre z tych składników odkładają się w naszym organizmie, po czym znacznie przyczyniają się do wystąpienia różnego rodzaju chorób.

Podsumowanie

Wprowadzenie wraz z nowym rokiem zdrowych nawyków, nie tylko żywieniowych, ale również dotyczących między innymi naszej aktywności fizycznej, może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Wbrew pozorom nawyki te mogą również przełożyć się na nasz oszczędności w portfelu, co w dobie stale rosnących podwyżek może mieć niebagatelne wręcz znaczenie dla wielu osób. Warto więc jako jedno z postanowień noworocznych, wprowadzić w swoje życie zdrowe nawyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.