Loading...
Zdrowie

Laserowe usuwanie pieprzyków – charakterystyka zabiegu

Kobieta jest na zabiegu laserowego usuwanie pieprzyków

Artykuł partnera.

Laserowe usuwanie pieprzyków to obecnie jeden z najbardziej efektywnych sposobów, aby pozbyć się znamion barwnikowych ze swojego ciała. Warto jest regularnie obserwować swoje ciało, szybko reagować na niepokojące objawy. Laserowe usuwanie znamion to szybki i bezbolesny zabieg. Wykonuje się go ze względów zdrowotnych oraz estetycznych.

Laserowe usuwanie pieprzyków – na czym ono polega?

Jest to prosty, bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, który polega na celowaniu wiązką światła w obszar skóry, na którym znajduję się znamię barwnikowe. Dzięki właściwościom jakie posiada laser, podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia.

Podczas tego zabiegu nie dochodzi do nacięcia skóry, dlatego po zakończonym procesie nie jest konieczne zakładanie szwów. Plusem takiego rozwiązanie jest fakt, że pacjent nie posiada blizn lub są one minimalnych rozmiarów.  Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Osoby wrażliwe na dolegliwości bólowe mogą odczuwać jednak drobny dyskomfort podczas laserowego usuwania pieprzyków. Jest to kwestia indywidualnej tkliwości i wrażliwości na ból. Zabieg trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut. Różnica czasu wynika od wielkości zmiany barwnikowej oraz jej głębokości.

Laserowe usuwanie znamion

Za pomocą lasera można usuwać pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe. Jednak nie jest to jedyna zmiana na skórze, którą możemy usunąć za pomocą lasera. Zabieg można wykonać również w celu usunięcia piegów, plam soczewicowatych, przebarwionych brodawek łojotokowych, przebarwień pokoleniowych czy naczyniaków rubinowych.

Laser można wykorzystać także do usuwania blizn, kurzajek, narośli skórnych, tatuaży czy rozstępów.

Laserowe usuwanie pieprzyków – przeciwwskazania do zabiegu

Laserowe usuwanie pieprzyków w Warszawie jest zabiegiem mało inwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu. Jednak jak każda procedura medyczna posiada przeciwwskazania do stosowania. Oznacza to, że nie każda osoba może skorzystać z zabiegu laserowego usuwania pieprzyków.

Przeciwwskazania do zabiegu to:

  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • skłonność do powstawania blizn hipertroficznych,
  • aktywne choroby skóry w obrębie obszaru na którym znajduje się znamię barwnikowe zakwalifikowane do usunięcia,
  • kwalifikacja zmiany barwnikowej do całkowitego usunięcia chirurgicznego,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • stosowanie światłoczułych ziół np. dziurawiec, nagietek,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • stosowanie na mniej niż 6 miesięcy przed zabiegiem retinoidów,
  • cukrzyca,
  • epilepsja,
  • choroba nowotworowa,
  • czynne choroby autoimmunologiczne.

Warto w tym punkcie podkreślić również, że każda podejrzana dla lekarza zmiana skórna powinna zostać usunięta chirurgicznie. Takie znamię barwnikowe usuwa się wtedy z marginesem zdrowej tkanki. Preparat zostaje odesłany do badania histopatologicznego. Dzieje się tak, aby wykluczyć poważne choroby takie jak czerniak czy rak podstawnokomórkowy.

Laserowe usuwanie pieprzyków – kto wykonuje zabieg?

Aby zgłosić się na laserowe usuwanie pieprzyków, najpierw powinny być one zbadane przez lekarza dermatologa. Specjalista obejrzy znamiona barwnikowe pod dermatoskopem i oceni stan pieprzyków. Dermatoskop to urządzenie, które umożliwia oglądanie pieprzyków w kilkukrotnym powiększeniu, pozwala to  zobaczyć głębsze struktury pieprzyka. Laserowym usuwaniem znamion skórnych zajmują się głównie dermatolodzy oraz specjaliści, zajmujący się medycyną estetyczną.

Laserowe usuwanie pieprzyków – jak dbać o skórę po zabiegu?

Pacjent po zabiegu laserowego usuwania pieprzyków nie wymaga okresu rekonwalescencji. Gojenie się skóry, z której usunięta została zmiana barwnikowa przebiega dość sprawnie. Powstała rana goi się w ciągu czternastu dni. W przypadku znamion, który były głęboko umiejscowione, czas ten wydłuża się do nawet czterech tygodni. Podczas tego okresu należy stosować się do zaleceń lekarza. To czas wzmożonej pielęgnacji skóry. Ważne, aby dbać wtedy o higienę i czystość ciała. Należy unikać długotrwałego moczenia skóry – czyli kąpieli w wannie czy wizyt na basenie. Przez okres gojenia się rany należy stosować wyłącznie leki i kosmetyki zalecone przez lekarza. Przez kilka tygodni po zabiegu nie jest również zalecane opalanie się.

Laserowe usuwanie pieprzyków – jakie są wskazania do zabiegu?

Najczęściej na zabieg laserowego usuwania pieprzyków decydujemy się ze względów estetycznych. Niektóre znamiona barwnikowe są nieestetyczne i szpecą ciało. Osoby te mogą zdecydować się na laserowe usuwanie pieprzyków. To mało inwazyjny zabieg, który szybko i bezboleśnie pozwala na pozbycie się niechcianego pieprzyka.

Niektóre znamiona barwnikowe należy jednak usunąć ze względów zdrowotnych. Jeżeli pieprzyk nie ma jeszcze zmian chorobowych, jednak istnieje obawa, że takowe nabędzie to warto usunąć go zawczasu.  Pieprzyki, które mają niepokojące objawy należy usuwać chirurgicznie z marginesem zdrowej skóry.

Laserowe usuwanie pieprzyków – jak wygląda zabieg?

Światło lasera frakcyjnego CO2 skierowane na zmianę barwnikową powoduje odparowanie tkanki. Powoduje to spalanie zmiany skórnej. Zabieg może zostać przeprowadzony z największą dokładnością dzięki zastosowaniu precyzyjnej wiązki lasera. Zaletą stosowania tej metody jest brak kontaktu lasera ze skórą, zapewnia to możliwość utrzymania wysokiej czystości w miejscu usuwania zmiany barwnikowej. Działanie lasera charakteryzuje się również koagulacją naczyń krwionośnych, odpowiada to za brak krwawienia podczas zabiegu. Miejsce zabiegu przed użyciem lasera zostaje odkażone a następnie lekarz smaruje je kremem ze znieczuleniem.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Pieprzyki, czy inaczej znamiona barwnikowe to guzki bądź plamki na skórze. Ich kolor waha się od brązowego aż po czarny. Pieprzyki posiada każdy z nas. Niektórzy mają ich więcej inni mniej.  Należy skrupulatnie obserwować swoje pieprzyki i natychmiast zgłosić się do lekarza, gdy zauważymy coś niepokojącego.

Skonsultuj się z lekarzem, gdy wokół pieprzyka zaobserwujesz stan zapalny, pieprzyk nagle zwiększy swój rozmiar, zauważysz wyciek ropy lub krwi z pieprzyka, na pieprzyku pojawią się przebarwienia, poczujesz świąd lub ból w okolicy pieprzyka.

Laserowe usuwanie pieprzyków – efekty po zabiegu

Laserowe usuwanie pieprzyków pozwala na szybkie i bezbolesne usunięcie znamion skórnych. Zabieg jest krótki, bezbolesny, mało inwazyjny a efekty widoczne są od razu. Ta prosta procedura medyczna nie pozostawia po sobie blizn.  Usunięty laserowo pieprzyk nie odrasta. Oznacza to, że widoczny efekt, pozostanie z nami na długie lata. Warto jednak po zabiegu pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UV, aby zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Laserowe usuwanie pieprzyków – jak przygotować się do zabiegu?

Ten prosty zabieg nie wymaga specjalnego przygotowywania się. Lekarz podczas konsultacji dokładnie obejrzy pieprzyki i zakwalifikuje pacjenta na zabieg laserowego usuwania pieprzyków. Lekarz wyznacza termin wykonania zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.