Loading...
Dom i rodzinaHobby

Pomysł na ogrodzenie ogródka roślinami

Pomysł na ogrodzenie

Sama etymologia słowa ogród, mówi o miejscu które jest ogrodzone, chronione. Nie mówi nam nic o roślinach, zieleni. Tak więc ogrodzenie jest wyznacznikiem ogrodu. Obecnie ogrodzenia rzadko są ochroną przed napadami, tak jak w przeszłości. Ich funkcja się zmieniła, z ochronnej na w większej mierze dekoracyjną. Dowiedz się co na ogrodzenie warto wybrać i czy rośliny przy ogrodzeniu to dobry pomysł.

Jak dobrać ogrodzenie do ogrodu? Czym odgrodzić się od sąsiada?

Jak niekiedy przyglądam się ogrodzeniom to mam wrażenie, że co niektórzy boją się najazdu Złotej Ordy i budując tak ogromne mury. Obecnie, bardziej w naszym ogrodzie powinniśmy obawiać się hord ślimaków, szczególnie Luzytańskiego. Tak więc dopasujmy ogrodzenie do domu, stylu w ogrodzie i naszej wygody, a nie aby mieć mur wyższy od sąsiada. Poznaj pomysł na pomysł na tanie ogrodzenie ogródka!

Czym ogrodzić ogródek? Niech będzie szczelny czy otwarty?

Płot, w zależności od wyglądu, może mieć przęsła zarówno zamknięte jak i otwarte. Otwarte warto stosować między sąsiadami. Natomiast zamknięty o wiele lepiej służy jeśli jest usytuowany od strony ulicy czy od północy. Dlaczego jednak nie warto się odgradzać murem od sąsiada? Po prostu ze względu na dobrą relację międzysąsiedzką. Ogrodzenia do ogródków powinny być dokładnie przemyślane.

Jaki materiał do budowy ogrodzenia?

Materiałów do stworzenia ogrodzenia mamy naprawdę ogromną ilość. Od samego drewna, poprzez żywopłoty, aż po ogrodzenia gabionowe czy metalowe przęsła. Wybór zaskakuje, pomysł na ogrodzenie ogródka każdy z nas może mieć inny. Tym bardziej, że wspomniane materiały możemy z powodzeniem łączyć ze sobą. Dlatego jeśli mamy ciekawy pomysł na ogrodzenie warto go zrealizować.

Jak ogrodzenie wpływa na ogród?

Poza dopasowaniem ogrodzenia do stylu jaki mamy w ogrodzie, warto też wziąć pod uwagę rośliny jakie w nim rosną. Dla niektórych odpowiednie ogrodzenie stanowi o ich istnieniu. Pytacie jak to możliwe? Otóż od północy często grożą ogrodom chłodne masy powietrza. Ogrodzenie szczelne od tej strony sprawia, że schodzące z góry zimne powietrze rozbija się o ogrodzenie i brzoskwinie czy wrażliwe róże już są uratowane. To może być nawet 1 czy 2 stopnie różnicy w temperaturze, ale dla roślin to bardzo dużo. Także nasz pomysł na ogrodzenie ogródka warto przedyskutować pod względem roślinności, prądów powietrznych i stylu w ogrodzie. W tym przypadku gęste pnącza na ogrodzenie mogą stanowić sowitą barierę ochronną.

Ogrodzenie zmienia stanowisko

Ogrodzenie z kamieni ma tę cechę, że nagrzewa się i kumuluje ciepło, które oddaje w nocy. To też jest istotna kwestia, którą docenimy zwłaszcza wczesną wiosną. Za to latem przy kamiennym ogrodzeniu będą panowały iście pustynne warunki. To daje oczywiście ciekawe możliwości doboru roślin. Docenią to zwłaszcza róże pnące czy lawenda oraz winorośl.

Ogrodzenie za grosze – oto zaskakujący pomysł na ogrodzenie na każdą kieszeń

Czy jest możliwość stworzenia ogrodzenia za grosze? Owszem.

Jednak nie są to gabiony wypełnione piaskowcem. Za to materiał jest równie wytrzymały i co najciekawsze zmienia się zależnie od pory roku. Będzie to na przykład płot pleciony z wierzby pospolitej. To nie jedyny gatunek, który nadaje się do tworzenia ogrodzenia. Cena takiego ogrodzenia jest o wiele niższa niż tego z fundamentami. A z czasem staje się ono bardziej trwałe niż murowane. Dodatkowo płot z roślin wygląda przepięknie!

Ogrodzenie, a rośliny

Ogrodzenie ogrodu możemy ozdobić roślinnością. Jest to o tyle dobry pomysł, że jeśli realizując własny pomysł na ogrodzenie, wszelkie niedostatki możemy zakryć pnączem czy krzewem i będą one niewidoczne dla oka.

Zgrany duet – ogrodzenie i pnącza

Toporne ogrodzenie nie pasuje do małego ogrodu. Dlatego też pomysł na ogrodzenie ogródka powinien być zwłaszcza praktyczny. Do dziesięcioarowej działki gabiony z kamieniami zwyczajnie nie pasują. Za to ażurowe przęsła jak najbardziej. Czy jednak zrobione już ogrodzenie można jakoś „uratować”? Oczywiście. Lekkości ogrodzeniu dodają rośliny. Na kamienne mury można wypuścić takie pnącza jak:

  • hortensja;
  • bluszcz;
  • kokornak;
  • powojniki;
  • wiciokrzew;
  • róża pnąca;
  • milin;
  • glicynia.

Pnącza są dostępne w internetowych i stacjonarnych sklepach ogrodniczych.

Róża pnąca

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Jeśli dodatkowo mamy mały ogródek na przykład warzywny który chcemy ogrodzić to wokół niego lepiej jest stosować wysypany żwirem pasek. Podyktowane jest to względem praktycznym, gdyż ślimakom trudniej jest się ukryć jeśli nie ma roślinności wokół. Dlatego też dla bezpieczeństwa warzyw lepiej wokół ogrodzenia stosować kamyk.

Jakie niskie rośliny wokół ogrodzenia

Jeśli nasze ogrodzenie to ładny murek, który niechętnie byśmy zasłonili to w takim razie lepiej będzie posadzić ładnie kwitnące rośliny dorastające do kilkudziesięciu centymetrów wysokości:

  • standardowo lawenda wdzięczna krzewinka dekoracyjna cały rok
  • róże rabatowe – niskie odmiany ładnie kwitną przez kawał lata
  • kocimiętka – niska bylina o ładnych niebieskich kwiatach, problemem mogą być co najwyżej koty z sąsiedztwa, które ją wprost uwielbiają
  • irysy – niskie odmiany tych kwiatów wyglądają naprawdę rewelacyjnie posadzone szpalerem wzdłuż ogrodzenia
  • liliowce – jeśli przy ogrodzeniu jest trochę cienia to z pewnością poradzą sobie tam liliowce, które kwitnąc latem przedstawiają bardzo ładny widok

Krzewy wokół ogrodzenia – pomysły na ogrodzenie

Ogrodzenie możemy też przysłonić krzewami. Warto postawić na jaśminowiec, zawarte w nim substancje odstraszają ślimaki. Z innych krzewów warte uwagi są:

  • róże;
  • dereń;
  • kalina;
  • trzmielina;
  • lilak.

Wybór ogrodzenia ogródka jest bardzo ważny. To przecież będzie wizytówka jaką będziemy witać gości. Robimy je raz na kilkadziesiąt lat dlatego dobrze jest przemyśleć swoją wizję. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego pomysłu to zróbmy sobie tanie i łatwe do demontaży ogrodzenie, które w odpowiednim czasie będziemy mogli zastąpić innym. Wybierając materiał ogrodzeniowy bierzmy pod uwagę nie tylko jego wygląda, ale też trwałość i to jak reaguje na warunki atmosferyczne.

Źródła:

  • Katalog roślin, pod red. J. Filipczak, Warszawa 2016
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.