Loading...
ChorobyUroda

Co oznaczają białe plamy na plecach i skórze ciała? Jak je leczyć?

Białe plamy na plecach u mężczyzny

Wygląd skóry jest dla nas niezwykle ważny, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy nosimy coraz mniej ubrań. Chcemy wyglądać atrakcyjnie i każdą niedoskonałość traktujemy jak niepożądany efekt zaniedbań w trakcie zimy. Niestety, nie każda zmiana skórna spowodowana jest jedynie kwestią zaniedbań z naszej strony. Często zdarza się tak, że pojawiające się na ciele białe plamy to sygnał organizmu o tym, że coś się dzieje. Nie inaczej jest z białymi plamami pojawiającymi się na skórze całego ciała. Białe plamki na twarzy, białe plamy pod oczami, białe plamy na głowie, białe plamy na twarzy u dziecka, białe plamy rękach, czy białe plecach, to nie tylko nieestetyczny problem, to także efekt pewnych zaburzeń. Na szczęście większość z powodów, jakie przyczyniają się do powstawania białych plam na ciele, można skutecznie leczyć i pozbyć się ich na zawsze.

Dlaczego plamy są białe? Skąd biorą się białe plamy na plecach?

Za barwę naszej skóry odpowiada pigment – melanina. Ma on także wpływ na kolor naszych włosów czy tęczówki oka. Melaninę produkują melanocyty, które są komórkami pobudzanymi, chociażby pod wpływem promienia ultrafioletowego (UV). Barwnik ten nie jest wytwarzany w komórkach naskórka, do górnych warstw skóry przenoszą go wyspecjalizowane do tego pęcherzyki, pełniące funkcje transportową. Ze względu na obecność pigmentu w górnej warstwie skóry, podczas opalania, jej barwa przyjmuje odcień brązowy, a niekiedy nawet czerwony. W zależności od karnacji i ilości melaniny, organizm człowieka tak właśnie broni się przed nadmiernym promieniowaniem. Tak, opalenizna to reakcja obronna organizmu. W momencie gdy proces produkcji melaniny (melanogenezy) jest zaburzony, na ciele osoby z tym schorzeniem ,mogą pojawiać się białe plamy, których ze względu na brak melaniny nie można opalić, więc są one jeszcze bardziej widoczne po zażyciu kąpieli słonecznej.

Główne przyczyny białych plam na skórze. Skąd biorą się białe plamki na plecach?

Jak już wspomnieliśmy, częstym powodem tego, że plamy na ciele mają barwę biała, jest brak pigmentu, lub został zaburzony proces jego produkcji, który odpowiada za odpowiednią barwę skóry całego ciała.

Problem jasnych plamek na skórze  i białych plamek  na plecach może jednak dotyczyć osób w każdym wieku i mieć różne podłoże. Białe plamy na twarzy u dziecka są tak samo możliwe jak i te, które obserwujemy w postaci białych kropek na rękach u osoby dorosłej. Pytanie tylko, z jakiego powodu, tak naprawdę każdy z nas może doświadczyć tego typu zmian skórnych?

Białe plamy na skórze – przyczyny powstawania

Do głównych przyczyn pojawienia się białych plam na ciele zalicza się: 

  • Infekcje skórne (głównie grzybicze),
  • alergie (pokarmowe, ale i na inne czynniki zewnętrzne),
  • życie w stresie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nieodpowiednią dietę.

Ostatni punkt coraz częściej pojawia się w obecnych czasach, kiedy w dużej mierze nasza dieta pozostawia wiele do życzenia. Niedobory makro-, mikroelementów i witamin, mogą powodować zaburzoną pracę organizmu, w tym – niewłaściwe odżywienie naszej skóry. Na szczęście wystarczy zmiana diety, a zarówno stan skóry, jak i samopoczucie polepszą się bardzo szybko.

Na tym niestety się nie kończy. Wymienione powyżej powody są z reguły łatwe do zdiagnozowania i wyleczenia. Stresujący tryb życia czy niewłaściwą dietę, zawsze można w jakiś sposób okiełznać, gorzej gdy podłoże występowania białych plam na ciele jest bardziej złożone.

Ze względu na to, że nie każde pojawiające się białe przebarwienie na skórze musi świadczyć o poważnej chorobie, mimo wszystko warto  najpierw udać się do lekarza, aby wykluczyć możliwą chorobę i w spokoju żyć dalej. Niekiedy jednak wizyta u lekarza nie przyniesie ulgi, przyniesie za to diagnozę naszego problemu. Jeżeli zostaną wykluczone możliwe przyczyny (wymienione powyżej), może okazać się, że białe plamki na skórze są właśnie wynikiem zaburzenia produkcji melaniny. Schorzenie to nazywa się bielactwem lub albinizmem.

Albinizm wywołany jest przez niszczenie komórek produkujących pigment. Niekiedy całe ciało może zostać objęte chorobą. Białe plamy pojawiają się na każdej części ciała, a więc i na plecach, brzuchu, rękach, nogach czy nawet twarzy i jej okolicach. Bielactwo jest jednak chorobą genetyczną, więc z reguły osoby narażone na to schorzenie są świadome, że mogę także być chore. Pierwszymi symptomami bielactwa mogą być postępujące zmiany w siatkówce oka oraz przedwczesne siwienie.

Jakie leczenie podjąć w walce z białymi plamami na skórze? Co robić, gdy białe plamki na plecach nie ustępują?

Białe plamy na plecach,

Zauważając u siebie pierwsze zmiany na skórze, warto umówić się na wizytę do lekarza. Początkowo może to być lekarz rodzinny, który w każdej chwili może skierować nas do dermatologa. Problem białych plam może dotyczyć osób w każdym wieku, dlatego też nie powinniśmy zwlekać z konsultacją lekarską, gdy zmiany dotyczą także skóry dziecka. Wizyta w gabinecie lekarskim to przede wszystkim ocena wizualna białych plam na nogach, białych plam na plechach i skórze ciała, a także dokładny wywiad odnośnie diety, przyjmowanych leków i uwarunkowań genetycznych. Leczenie białych plam na skórze musi być odpowiednio dobrane do podłoża schorzenia, gdyż tylko wtedy kuracja będzie skuteczna.

W przypadku bielactwa najczęściej stosuje się sterydy. Nierzadko lekarze zapisują jednak dodatkowo także leki uczulające na światło i zlecają naświetlanie lampami PUVA i suplementację preparatami z witamina D (często w połączeniu z witamina K). Na infekcje grzybicze najczęściej zlecane są środki stosowane miejscowo, czyli wszelkiego rodzaju kremy, maści, balsamy na ciało, ale także jeśli problem dotyczy skóry głowy, lekarz może zalecić stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych. W skrajnych, ciężkich przypadkach podaje się także przeciwgrzybicze leki doustne.

Leczenie innych przyczyn białych plam na ciele, spowodowanych stresem lub nadmiernym opalaniem się, to z reguły kwestia porzucenia takiego trybu życia i stosowanie środków nawilżających w miejscu pojawiania się zmian na skórze. W ostatnim przypadku, jeśli pojawianiu się plam na ciele winna jest uboga, źle zbilansowana dieta, warto postawić na większą ilość nieprzetworzonej żywności, szczególnie uzupełniając niedobory witaminy E oraz wapnia. Poza suplementacją tabletkami, początkowo warto wprowadzić do swego menu produkty bogate właśnie w te składniki odżywcze. Do głównych źródeł należą ryby, płatki owsiane, ziarna sezamu, ale także mleko czy orzechy.

Źródła:
  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Jabłońska S. Majewski S., rok wydania 2010, wydawnictwo: Państwowy zakład Wydawnictw Lekarskich,
  • Dermatologia kliniczna, Weller, Hunter, Savin, Dahl Czelej, 2011
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.