Loading...
ChorobyUroda

Bąble i pęcherzyki z płynem surowiczym na skórze – przyczyny, objawy, leczenie

Pęcherzyki na skórze

Wszelkie zmiany pojawiające się na powierzchni skóry są nie tylko niewygodne, mało estetyczne, ale mogą być także niebezpieczne.Niezależnie od tego czym są wywołane, pęcherzyki na skórze najczęściej bolą, pieką, utrudniają swobodne poruszanie, np. kończynami, oraz, co również bardzo istotne –  wywołują dyskomfort związany z nieestetycznym wyglądem. Jak wiadomo, zarówno sfera fizyczna jak i psychiczna są dla nas ważne, dlatego uczucie niepewności i skrępowania, ze względu na pojawiające się pęcherze i bąble, dodatkowo nie pomaga osobie chorej lub po prostu doświadczającej chwilowej niedyspozycji. Skąd biorą się pęcherzyki z płynem surowiczym na skórze? Jakie są prawidłowe kroki leczenia pęcherzyków z płynem surowiczym? O tym poniżej.

Czym są pęcherzyki na skórze?

Pęcherzami określa się zmiany skórne, należące do rodzaju wykwitów. Opisywane z reguły jako bąble lub gule, mogą być wypełnione płynem surowiczym. Ich barwa, podobnie jak rozmiar, w zależności oczywiście od przyczyny, bywa różna. Najczęściej jednak pęcherzyki na skórze są blado czerwone, różowe, a nieraz nie wyróżniają się zmianą koloru w stosunku do odcienia skóry.

Świąd, ból czy uczucie pieczenia także mogą się pojawić wraz z wystąpieniem tego typu zmian. Nie zawsze jednak tak jest i tu ponownie najważniejszą kwestię odgrywa pochodzenia takiej zmiany. Obserwowane na skórze pęcherzyki z płynem surowiczym mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku i płci. Ich podłoże może być oczywiste i łatwe do wyleczenia. Niekiedy jednak problem jest bardziej złożony i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Stany chorobowe, a pęcherze na skórze

Niektóre ze zmian skórnych, jak właśnie pęcherze czy bąble wypełnione płynem surowiczym, bywają nie dość charakterystycznym objawem, aby bez problemu i wnikliwej diagnostyki określić ich podłoże. Na szczęście, lekarze dermatolodzy są na tyle wyczuleni na wszelkiego rodzaju zmiany pojawiające się na ciele, że po dokładnym wywiadzie z pacjentem, w większości przypadków będą jednak w stanie określić pochodzenie owych defektów skórnych.

O czym świadczą pęcherzyki na skórze z płynem?

Choroby czy inaczej mówiąc schorzenia, które najczęściej objawiają się powstawaniem na ciele pęcherzy lub drobnych pęcherzyków z płynem w środku, na ogół powodowane są przez wirusy czy bakterie. Do powszechnie spotykanych, bardzo często także u małych dzieci, należą:

  • ospa wietrzna (wirus VZV);
  • półpasiec (wirus VZV);
  • opryszczka;
  • liszajec zakaźny;
  • zapalenie pęcherzykowe i złuszczające skóry noworodków;
  • grzybice;
  • toksyczna nekroliza naskórka;
  • zespół Stevensa-Johnsona;
  • pęcherzyca;
  • wrodzone i nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Trzeba pamiętać, że powstawanie bąbli i pęcherzy nie musi być związane tylko z pojawieniem się określonej choroby. Często takie same objawy dają różnego rodzaju alergie i zwyczajne podrażnienia fizyczne skórne, jak np. otarcia czy zadrapania, a także poparzenia.

Zmiany skórne o charakterze pęcherzy, mogą pojawiać się na całym ciele. Z reguły obserwuje się je na twarzy, całej długości kończyn górnych i dolnych, oraz na brzuchu i plecach. Długość ich utrzymywania się na powierzchni skóry jest różna, jednak w przypadku gdy nie dochodzi do ich samoistnego zniknięcia w ciągu kilku dni, należy skierować się bezpośrednio do lekarza w celu kontroli i diagnostyki problemu.

Wirusy, a pęcherze na skórze

Pęcherzyki na skórze z płynem
Źródło: freepik.com

Obecne na skórze, drobne pęcherze mogą być wywołane działaniem wirusów. Do najczęściej spotykanych przypadków należy wirus HSV, który wywołuje znaną wszystkim opryszczkę. Efektem tej infekcji jest zakażenie objawiające się występowaniem drobnych pęcherzyków na ciele. Głównie zmiany pojawiają się:

  • na ustach (tzw. opryszczka wargowa);
  • w jamie ustnej (tzw. opryszczkowe zapalenie jamy ustnej) – pęcherzyki są wypełnione jasnym płynem;
  • na skórze w różnych lokalizacjach (tzw. opryszczkowe zapalenie skóry);
  • na narządach płciowych – w okolicach penisa, na wargach sromowych, a także w okolicach krocza i odbytu (opryszczka w tych miejscach wywoływana jest przez wirus HSV 2).
Inną powszechną chorobą, która charakteryzuje się obecnością pęcherzyków z płynem surowiczym na skórze lub też bąbli na skórze jest ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką. Swędzące i przez to ciężkie do opanowania przed drapaniem, pęcherzyki na skórze najczęściej pojawiają się u dzieci. Wiek przedszkolny i początki szkoły podstawowej to główne lata, w których dochodzi do infekcji wirusem ospy. Na szczęście choroba w wieku dziecięcym nie jest szczególnie groźna, co najwyżej nieco nieprzyjemna. Wraz z ustąpieniem choroby znikają także krostki i uporczywe swędzenie.
Wirus wywołujący wiatrówkę odpowiada także za poważną chorobę jaką jest półpasiec. Mechanizm tej choroby polega na tym, że wirus wciąż pozostaje w organizmie, z tym, że już w postaci nieaktywnej. Po przechorowaniu ospy wietrznej może dojść do jego reaktywacji i wtedy skutkuje to właśnie zachorowaniem na półpasiec. Typowymi objawami są pęcherzyki zwane inaczej wykwitami pęcherzykowymi. Pękają one następnie tworząc strupy na skórze. Charakterystyczne dla tej choroby są świąd  i ból w okolicy pojawienia się wykwitów.

Pęcherzyki na skórze wywoływane przez bakterie

Poza wirusowymi chorobami, które powodują pojawianie się na skórze pęcherzy, za inne schorzenia o podobnym objawach mogą odpowiadać bakterie. Przykładem choroby, wywoływanej przez bakterie z rodzaju paciorkowców i gronkowców, jest liszajec. Jego powszechnie obserwowane objawy to pęcherzykowe wykwity, które przekształcając się w strupy przybierają żółto-pomarańczową barwę. Zarówno pojawiające się na skórze pęcherze jak i sama choroba nie zawsze wymagają leczenia antybiotykami. Jej objawy i ona sama ustępuje po czasie, najczęściej samoistnie.

Gronkowce to grupa bakterii, które mogą wywoływać jeszcze jedną dość nieprzyjemną chorobę, objawiającą się powstawaniem pęcherzyków na skórze. Chorobą tą jest schorzenie dotykające głównie noworodki, choć czasem i starsze dzieci, a nawet dorosłych. Mowa tu o zapaleniu pęcherzykowym i złuszczającym skóry. Nadmierne zaczerwienienie skóry i dodatni objaw Nikolskiego, a więc tworzenie się pęcherzy spełzających już przy niewielkim dotyku, to najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby, którą leczy się przy pomocy antybiotyków, leków przeciwbólowych i silnym nawodnieniem organizmu w warunkach szpitalnych.

Pęcherzyki na skórze z płynem i pęcherzyki na dłoniach – inne przyczyny powstawania

Do dość groźnych i poważnych chorób, w których zaobserwować można zmiany skórne należy pęcherzyca. Schorzenie to zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych, w których to przeciwciała danego organizmu atakują swoje własne komórki. Typowe dla pęcherzycy są pęcherze, mniejsze, ale też te dość duże, które występują na podłożu rumieniowym. Ich występowanie obejmuje spore obszary ciała, ale także wnętrze i śluzówkę jamy ustnej. Chorobę tę można podzielić ze względu na intensywność przebiegu. Wyróżnia się:

  • pęcherzycę zwykłą;
  • pęcherzycę liściastą.

Ta druga to nieco łagodniejsza jej wersja, o powierzchniowych zmianach skórnych.

Inną z przyczyn pojawiania się bąbli na skórze jest choroba, która może mieć zarówno charakter wrodzony jak i nabyty, a mianowicie schorzenie określane jako pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Wrodzona lub nabyta choroba różni się między sobą intensywnością objawów, gdzie to wrodzona jej odmiana z reguły jest dużo cięższa. Delikatna skóra pokryta pęcherzami powoduje odczucia bólowe przy każdym dotyku. Nabyty wariant tej choroby to zazwyczaj schorzenie obserwowane u osób starszych,często dotkniętych innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym.

Ostatnią z opisanych przyczyn występowania pęcherzy na skórze jest zespół Stevensa-Johnsona. Zmiany rumieniowe i podobnie jak w pęcherzowym oddzielaniu się naskórka, spełzające pęcherze to oprócz martwicy naskórka, główne objawy charakterystyczne dla tej choroby. Ponad to u chorego pojawia się gorączka, ból gardła i ogólne osłabienie.

W leczeniu problemów skórnych najważniejsza jest odpowiednia diagnoza i dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza. Niezależnie od tego, czy zmiany są chwilowe, czy towarzyszą im konkretne choroby, nieraz przewlekłe, prawidłowo prowadzona terapia może przynieść natychmiastowe i skuteczne rezultaty. W przypadku nasilenia się objawów, każdy przypadek pęcherzy czy bąbli na powierzchni skóry należy zgłosić lekarzowi, nawet jeśli początkowo wydawało nam się, że nic złego się nie dzieje.

Źródła:
  • Choroby skory i choroby przenoszone droga płciową, Jabłońska S. Majewski S., rok wydania 2010, wydawnictwo: Państwowy zakład Wydawnictw Lekarskich;
  • Dermatologia kliniczna, Weller, Hunter, Savin, Dahl Czelej, 2011.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.