Loading...
Seks

Co to jest erekcja i co ją wywołuje?

Erekcja u mężczyzny

Zupełnie normalny temat, który momentami przyprawia niejedną osobę o wypieki na twarzy. Rzadko, zbyt rzadko poruszany i to nie tylko w towarzystwie najbliższych czy nawet przyjaciół, ale także, za zamkniętymi drzwiami gabinetu lekarskiego. Tematem tym jest erekcja, jej mechanizm oraz to co ją wywołuje. Wszystko to jest skrzętnie chronione przed wyciągnięciem na światło dzienne w konwersacji, nie mówiąc już o tym, że problem wszelkich zaburzeń erekcji to dla mężczyzn wstydliwy temat i duży kłopot do omówienia go z kimkolwiek. Czym jest erekcja? Co ją wywołuje? Jak długo może trwać? W poniższym artykule wyjaśnimy kilka kwestii i odpowiemy na te i inne pytania.

Co to jest erekcja? – Definicja erekcji

Sama definicja jest zapewne większości z nas znana. Erekcja to usztywnienie i powiększenie penisa w następstwie zwiększonego dopływu krwi. To tak w skrócie. Wchodząc w to pojęcie nieco głębiej mówi się, że wzwód następuje po napłynięciu krwi do ciał jamistych prącia. Na skutek tego mechanizmu dochodzi do jego większego ukrwienia, a co za tym idzie, także usztywnienia członka i jego uniesienia.

Erekcja to inaczej wzwód, a ten określany jest jako zdolność do osiągnięcia i utrzymania sztywności członka, co ważne prawidłowej sztywności, niezbędnej mężczyźnie do rozpoczęcia, trwania i zakończenia stosunku seksualnego.

Wzwód i jego mechanizm

Młody mężczyzna zastanawiający się co to jest erekcja
Źródło: freepik.com

Co odpowiada za możliwość osiągnięcia erekcji przez mężczyznę? Mechanizm tego procesu, jak można się łatwo domyślić, sterowany jest przez układ nerwowy, zarówno obwodową jak i ośrodkową jego część. Dodatkowo, skoro udział we wzwodzie bierze napływająca do prącia krew, to także układ krwionośny i naczyniowy odgrywają w tej reakcji znaczącą rolę.

Impulsem do osiągnięcia erekcji jest pobudzenie neuronów w układzie przywspółczulnym. Komórki nerwowe tego układu, zlokalizowane są w okolicy bocznych segmentów rdzenia kręgowego w odcinku krzyżowym. Działanie tych neuronów skutkuje rozkurczem tętniczki, która następnie, w wyniku tego rozkurczu, doprowadza krew bezpośrednio do ciała gąbczastego, a także do wymienionych już ciał jamistych znajdujących się w prąciu. Rozkurcz prowadzi do wzrostu poziomu tlenku azotu i to jest główna przyczyna wyrzucenia krwi do wymienionych struktur prącia.

Poza kontrolą wzwodu i jego wywołaniem, działanie układu przywspółczulnego obejmuje także kurczenie się nasieniowodów i najądrzy, ale także stanowi podstawę do tego samego mechanizmu w przypadku pęcherzyków nasiennych oraz prostaty, a dokładniej mówiąc, według medycznej terminologii – gruczołu krokowego. Dzięki wywoływaniu skurczy, układ przywspółczulny umożliwia wydalanie do cewki nasienia, co w konsekwencji powoduje wytrysk. W całym procesie wywołania, utrzymania i zakończenia wzwodu współpracują ze sobą trzy układy:

  • naczyniowy,
  • nerwowy,
  • hormonalny.

Od ich wzajemnej komunikacji i współdziałania zależy poprawność tego mechanizmu.

Co to jest wzwód? Jakie są fazy erekcji

Samo działanie układu przywspółczulnego, powodujące rozkurcz tętniczki i wyrzut krwi, to tylko duże uogólnienie w stosunku do całego procesu powstawania wzwodu. Sama erekcja to silnie złożony proces, w którym bez problemu można wyróżnić kilka faz jego przebiegu.

Pierwszą fazą jest faza, którą można powiązać z impulsem wzwodu, jakim najczęściej jest podniecenie wywołane na skutek działających bodźców. Może to być zarówno wrażenie wzrokowe, smakowe, ale przede wszystkim czuciowe, pochodzące zazwyczaj z kontaktu podczas masturbacji lub zbliżenia z partnerem. Podczas fazy podniecenia dochodzi do zmiany równowagi między krwią jaka napływa, czyli krwi tętniczej i krwi odpływającej, tj. żylnej. Na tym etapie wzwodu dochodzi już do kolejnej fazy, która wiąże się ze zwiększeniem objętości i usztywnieniem penisa. Faza ta powiązana jest oczywiście ze zwiększeniem ilości krwi napływającej do członka.

Kolejnym etapem jest ucisk na naczynia krwionośne, co pozwala na zatrzymanie krwi wewnątrz prącia, a więc osiągnięcie pełnego i ostatecznego stadium wzwodu.

Końcową fazą, z reguły kończącą też stosunek seksualny, jest faza ejakulacji, czyli inaczej mówiąc wytrysku nasienia z penisa. U mężczyzn etap ten jest silnie powiązany z odczuciem przyjemności i wraz z nim panowie przeżywają orgazm.

Wzwód – jak wygląda?

Co to jest wzwód zostało jasno powiedziane. Pytanie, jak wygląda erekcja? Prawidłowo wyglądający wzwód penisa to niekiedy oczko w głowie panów, ale też pań. Podczas pełnej erekcji, prącie powinno mieć zauważalnie zwiększone wymiary. Zarówno długość jak i grubość, a co za tym idzie, objętość członka powinny być wyraźnie powiększone. Penis jest także znacznie sztywniejszy i uniesiony w górę, co ma za zadanie ułatwić panom zbliżenie seksualne i pełną penetrację. Zaburzenia wzwodu mogą być podstawą do konsultacji z lekarzem i omówieniem z nim możliwych problemów z płodnością.

Jak długo trwa erekcja?

Mężczyzna mający problem z erekcją
Źródło: freepik.com

Wiadomo już jak wygląda mechanizm działania erekcji, wiemy też na jakie fazy można go podzielić. Pora na odpowiedź na pytanie, które wielu panów wprowadza w zakłopotanie, a niekiedy także silne kompleksy. Po pierwsze kompleks na tym punkcie jest zupełnie nielogiczny, ponieważ to ile trwa wzwód jest sprawą bardzo indywidualną i generalnie jest to stan, który nie jest od nikogo do końca zależny. U mężczyzn proces powstawania erekcji jest silnie zróżnicowany, a główny wpływ na niego ma stopień podniecenia, ale także to jaki  rodzaj ma odbywany stosunek seksualny. Przyjęło się, że męska erekcja to z reguły 7 do 13 minut, ale bywa też tak, że czas jest ten nieco krótszy, lub przeciwnie, dłuższy. Czas ten liczony jest do momentu ejakulacji, dlatego panom, którym zależy na jak najdłuższym czasie utrzymania erekcji polecane są ćwiczenia tzw. męskich mięśni Kegla. Są to mięśnie które odpowiadają za utrzymanie, a dokładniej mówiąc, za wstrzymywanie ejakulacji, co opóźnia wytrysk nasienia i tym samym wydłuża okres utrzymania pełnego wzwodu.

Pierwsza erekcja

Bywa tak, że dla chłopców, szczególnie tych dopiero wchodzących w wiek dojrzewania, wzwód i erekcja to temat wstydliwy i nieco nieznany. Mogą być zaskoczeni, gdy pierwszy raz doznają tego zjawiska, dlatego dobrze szybko omówić temat pierwszej erekcji.

Pierwsze wzwody obserwuje się już w życiu płodowym, jednak z oczywistych przyczyn nikt z panów tego nie pamięta. Należy sobie jednak jasno powiedzieć, że niezależnie od tego jak wcześnie w okresie dojrzewania, pojawi się u chłopca pierwsza erekcja, nie ma w tym nic złego. Jest to normalny proces, który kontroluje mózg. Ze względu na kontrolę układu hormonalnego i płciowego dochodzi do pełnego wzwodu w okresie nastoletnim, kiedy poziom hormonów płciowych wzrasta. Głównym hormonem jest testosteron, którego działanie polega głównie na stymulacji czynności seksualnych. Osiągnięcie erekcji jest zjawiskiem niezbędnym do osiągnięcia przez młodych chłopców dojrzałości płciowej.

Ostatnia erekcja?

Czy można mówić o czymś takim jak zjawisko ostatniej erekcji, a więc zakończenie procesu wywołanego podnieceniem i przejście na „seksualną emeryturę”. U mężczyzn płodność, w przeciwieństwie do kobiet, utrzymuje się przez całe życia. Produkcja spermy nie zostaje zatrzymana, jednak jak wiadomo, starzenie się ogranicza zdolności reprodukcyjne. Poza wiekiem i zmianą trybu życia, zmienia się także zdolność do osiągnięcia erekcji. Zazwyczaj problem ten kojarzony jest ze schorzeniami, takimi jak:

  • problemy sercowo-naczyniowe,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca typu 2.

Pełna sprawność seksualna niemniej jednak, u zdrowego mężczyzny utrzymuje się na zupełnie normalnym poziomie aż do 70 roku życia. Po tym czasie jest oczywiście nadal możliwa, ale wymaga często wsparcia farmakologicznego.

Problem ostatniej erekcji nie jest niestety powiązany jedynie z coraz większą ilością świeczek na torcie. Zaburzenia te mogą dotyczyć także młodych mężczyzn, dlatego warto w razie jakichkolwiek problemów z erekcją udać się do lekarza i w miarę możliwości rozpocząć leczenie, aby móc poczuć się świetnie ze swoją męskością.

Źródła:

  • Choroby wewnętrzne – przypadki kliniczne, Marcin Wełnicki Marcin Wełnicki, Artur Mamcarz Artur Mamcarz, PZWL, 2019.
  • Endokrynologia nuklearna, Marek Dedecjus, Medipage Wydawnictwo, 2015.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.