Loading...
Uroda

Czy i jak choroby wpływają na włosy?

Kobieta z długimi i zdrowymi włosami

Artykuł partnera.

Łupież, przetłuszczające się włosy, podrażniona skóra głowy czy łysienie to schorzenia, które najczęściej kojarzą nam się, gdy słyszymy o problemach z włosami czy ze skórą głowy. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, iż gorsza kondycja włosów lub skóry głowy może wiązać się z chorobami, które nie kojarzą nam się w żadnej sposób właśnie z włosami. Jakie więc choroby mogą realnie wpływać na kondycję i stan naszej fryzury?

Kondycja włosów a choroby

Bardzo często jest tak, iż stan naszych włosów oraz skóry świetnie pokazuje to, w jakim stanie jest cały nasz organizm. Istnieje szereg chorób i schorzeń, które odbijają się na naszej fryzurze i gdy podejmiemy odpowiednie leczenie, zyska na tym także ona.

Pierwszą z takich chorób jest niedoczynność tarczycy – bardzo częsta obecnie choroba autoimmunologiczna. Jeśli cierpisz na tę chorobę, to bardzo możliwym jest, iż cebulki Twoich włosów są osłabione, a na skutek tego włosy mogą się przerzedzać. Wpływ ma na to hormon o nazwie tyroksyna, który spowalnia procesy zachodzące w cebulkach włosowych. Przy niedoczynności tarczycy chorzy skarżą się także na to, iż ich włosy są matowe, szorstkie, łamliwe. Zdecydowanie warto szybko podjąć leczenie, a odpowiednim specjalistą w tym zakresie będzie lekarz endokrynolog.

Inna chorobą, która odbija się na kondycji włosów jest anemia. To także dość powszechna przypadłość, która wiąże się z niedoborami żelaza i zaburzoną produkcją czerwonych krwinek. Jeśli cierpisz na tą chorobę, możesz zaobserwować, że Twoje włosy są zdecydowanie przesuszone i brak im jakiejkolwiek witalności. By wykluczyć lub potwierdzić anemię warto wykonać morfologię krwi. Warto również jeść produkty bogate w żelazo oraz suplementować cynk i witaminę D3.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która także odbija się na zdrowiu i wyglądzie naszych włosów. Dzieje się tak na skutek podwyższonego poziomu glukozy. To właśnie ona zagęszcza krew, a gęstsza krew nie dostarcza mieszkom włosowym odpowiednio dużo i szybko substancji odżywczych. W wyniku tego włosy stają się słabsze i mogą wypadać. Faza wzrostu włosa ulega zahamowaniu. Cukrzyca to niewidoczna i podstępna choroba, którą trzeba wcześnie wykryć, by od razu podjąć leczenie.

Kiedy udać się do trychologa?

Jak więc widać, na kondycję włosów może mieć wpływ wiele czynników, także chorobowych. Czasem problem rozpoznamy u endokrynologa, ginekologa lub u lekarza rodzinnego, ponieważ problemy z włosami dotyczą szeregu różnych chorób, zwłaszcza tych o podłożu hormonalnym.

Specjalistą, do którego także warto pójść jest trycholog. Rzeszów (sprawdź https://hair-med.com.pl/gabinety/rzeszow/ ) to jedno z tych miast, w których znajdziecie profesjonalne gabinety i zyskacie pomoc i porady dotyczące łupieżu, problemów z wypadaniem włosów, przetłuszczaniem się skóry głowy czy łuszczycy. W gabinetach trychologicznych diagnozuje się problemy skóry głowy i włosów, jak również eliminuje się je i przywraca się stan zdrowej skóry i włosów sprzed choroby.

Czasem wystarczy jedna wizyta i porada dotycząca pielęgnacji, a czasem cykl zabiegów, które mają na celu rozwiązać dany problem. Często bywa też tak, iż problem jest złożony, a leczenie obejmuje wizyty u trychologa jak i u endokrynologa, psychologa czy nawet psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.