Loading...
Kręgosłup

Czy pas lędźwiowy jest w stanie zniwelować ból kręgosłupa?

Mężczyzna z bolącym kręgosłupem na ma sobie pas lędźwiowy

Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa dotykają coraz więcej osób – zarówno starszych i po przebytych urazach, jak i młodych, ciężko pracujących fizycznie lub spędzających przeważającą część dnia w pozycji siedzącej. Wśród sposobów na złagodzenie dolegliwości często wymienia się rehabilitację, różnego rodzaju zabiegi i masaże, a także noszenie pasa lędźwiowego. Czym on jest i czy naprawdę pomaga?

Czym jest pas lędźwiowy?  

Pas lędźwiowy to rodzaj stabilizującej ortezy dolnego odcinka kręgosłupa. Wykonuje się go zwykle z elastycznej tkaniny dobrze dopasowującej się do ciała, wzmocnionej giętkimi fiszbinami lub szelkami. Taka orteza musi mieć możliwość precyzyjnej regulacji, by optymalnie stabilizować ciało i wymuszać zachowanie prawidłowej postawy. Pas lędźwiowy jest dostępny w kilku wersjach – te bardziej rozbudowane określa się mianem lędźwiowo-krzyżowych, istnieją również modele przeznaczone do wsparcia kręgosłupa w czasie wysiłku fizycznego, np. podnoszenia ciężarów, rekonwalescencji po operacji lub dla osób z dyskopatią. O dobór optymalnego modelu najlepiej poprosić więc lekarza lub fizjoterapeutę.

Kto powinien nosić stabilizator kręgosłupa? Wskazania 

Pasy lędźwiowe nosi się zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych. Wśród najważniejszych wskazań do ich zakładania należą:

  • zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
  • niestabilność kręgosłupa,
  • dyskopatia lędźwiowa,
  • rwa kulszowa,
  • skolioza dolnego odcinka kręgosłupa lub lordoza lędźwiowa,
  • przeciążenia mięśni przykręgosłupowych.

Z tego typu stabilizatora często korzystają również sportowcy podczas treningów siłowych, osoby pracujące fizycznie, np. pracownicy budowlani, kobiety w ciąży oraz zawodowi kierowcy.

Zadaniem pasa lędźwiowego jest wymuszanie prawidłowego ustawienia tułowia przy wykonywaniu różnych czynności i korygowanie postawy ciała, co z jednej strony łagodzi ból, a z drugiej zapobiega deformacjom kręgosłupa i przeciążeniom mięśni. Trzeba jednak pamiętać, że orteza niweluje dolegliwości, ale nie usuwa przyczyny bólu i zawsze konsultować sposób i czas jej noszenia z lekarzem! Zasadniczo pas zakłada się w momencie nasilenia bólu lub na czas wytężonego wysiłku fizycznego.

Ile kosztuje pas lędźwiowy? 

Pasy lędźwiowe, dostępne m.in. w sklepie medyczno-sportowym MedSport, mają raczej przystępne ceny, zaczynające się już od około stu złotych za najprostsze modele. Im bardziej rozbudowana i zaawansowana orteza, tym większy będzie oczywiście jej koszt. Wybierając pas, trzeba jednak mieć na uwadze jego zastosowanie i własne problemy z kręgosłupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.