Loading...
Uroda

Depilacja woskiem w domu – jak wykonać ją krok po kroku?

Wydepilowane woskiem, gładkie nogi

Mając okazję udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego, na pewno warto postawić na depilację woskiem. Po pierwsze ze względu na to, że zabiegi wykonywane przez wykwalifikowany personel, zdecydowanie powinny zadowolić nas jakością ich wykonania i spełnić wszelkie oczekiwania. Nie można nie wspomnieć także o bezpieczeństwie oraz o tym, że część z zabiegów kosmetycznych, ze względu na to, że dostęp do pewnych składników może być utrudniony, powinno być po prostu przeprowadzanych pod okiem specjalisty.

Depilacja w domu. Jaki wosk do depilacji bikini wybrać?

Istnieją takie zabiegi, które możemy z całą pewnością spróbować wykonać samemu w domu. Jednym z nich jest depilacja woskiem. Stosunkowo niedrogi zabieg, który może być wykorzystywany w depilacji, nie tylko nóg, ale także okolic pach, bikini czy twarzy, z pewnością wymaga wprawy, ale wszystko jest dla ludzi. Wystarczy jedynie przełamać się, zapoznać z dokładnym przebiegiem i zabrać się do pracy we własnej łazience.

Wosk do depilacji w domu i rodzaje wosku do depilacji bikini

Mogłoby się wydawać, że wosk to wosk. Nie ma jednak nic bardziej mylnego, jeśli chodzi o rodzaj wosku do depilacji bikini i ciała. Wosk do depilacji bikini i ciała w domu można podzielić na dwie grupy. Oba różnią się konsystencją, ale także przeznaczeniem ich wykorzystania:

  1. Wosk miękki, który świetnie nadaje się i najczęściej wykorzystywany jest do domowej depilacji większych powierzchni ciała, jak np. depilacja nóg woskiem w domu. Zazwyczaj wykorzystuje się go wraz z odpowiednimi paskami materiałowymi (mogą być wykonane z fizeliny lub po prostu z bawełny). Inną nazwą tego wosku jest wosk paskowy, właśnie ze względu na użycie tych pasków wraz z woskiem. Depilacja woskami miękkimi jest dość bezpieczna, mimo, że mają one zdecydowanie wyższą temperaturę topnienia, niż woski twarde, co wymaga silnego podgrzania do wygodnego i dokładnego użycia ich na skórze. Bardzo istotne jest to, aby uważać, przy jego stosowaniu, ponieważ wosk miękki nanoszony jest bezpośrednio na ciało, zazwyczaj przy pomocy specjalnej drewnianej szpatułki. Istotne jest nałożenie wosku w odpowiednim kierunku, a więc zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Do płynnego, ciepłego jeszcze wosku przykłada się fragment materiału, opisany wcześniej pasek, który trzeba dobrze przykleić do wosku na skórze, w tym samym kierunku, czyli także, tak jak rośnie włos. Usuwanie wosku z nadmiernym owłosieniem polega na zabiegu odwrotnym, a więc oderwaniu paska z woskiem pod włos.
  2. Drugim rodzajem wosku, powszechnie stosowanym w depilacji domowej, jest wosk twardy. Służy on głównie depilacji wrażliwych okolic, których powierzchnia jest mniejsza niż w przypadku depilacji nóg. Z reguły wykorzystuje się go do usuwania włosków z pach, okolic bikini i twarzy. W przeciwieństwie do wosków miękkich nie ma potrzeby użycia materiałowych pasków, a temperatura wosku jest zdecydowanie niższa. Dzięki tej właściwości depilacja woskiem twardym może być przeprowadzana na skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Wosk twardy sprawdzi się doskonale u osób z ciemnymi i mocnymi włoskami. W przeciwieństwie do wosku miękkiego wosk twardy nanosi się na skórę (zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa) i pozwala mu zastygnąć. Po czasie lekko podważa się go z jednej strony i odrywa od skóry w kierunku odwrotnym do wzrostu włosków.

Jaki jest najlepszy wosk do depilacji bikini i ciała w domu? Postaw na sprawdzone kosmetyki

Kobieta wzbierajce naturalne kosmetzki do depilacji ciała
Źródło: freepik.com

Chcąc odpowiednio, a przede wszystkim bezpiecznie przeprowadzić zabieg depilacji woskiem w domu, ważne jest zaopatrzenie się w niezbędne, jak najlepszej jakości kosmetyki potrzebne nam do depilacji. Depilacja woskiem kosmetycznym musi być bezpieczna!

W sklepach, drogeriach, a także internecie można znaleźć różnego rodzaju kosmetyki:

  • Woski do depilacji na ciepło w rolkach,
  • woski do depilacji  w puszce,
  • woski do depilacji w pastylce,
  • gotowe plastry woskowe do depilacji na zimno.

Do prawidłowego przygotowania wosku może przydać się także podgrzewacz do wosku i paski z fizeliny bądź bawełny. Pojemniki, zazwyczaj o pojemności 100 ml, można na kupić za niecałe 100 zł. Warto poszukać, ponieważ nie zawsze jest sens wydawać duże kwoty pieniędzy. Być może można pożyczyć podgrzewacz od koleżanki, jeśli nie jesteśmy pewne czy woskowa depilacja to coś, co chcemy regularnie stosować w domu.

W gotowych pastach woskowych bywają zawarte substancje nawilżające i łagodzące, jest to istotne ze względu na uniknięcie silnych podrażnień, szczególnie na początku, kiedy brakuje nam wprawy.

Cena wosków do samodzielnej depilacji bikini woskiem w domu nie jest szczególnie wygórowana. Same paski to około 10 groszy za sztukę, nieco więcej kosztują same woski, ale przeszukując internet, można znaleźć je w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Przygotowanie, czyli jak depilować nogi i bikini woskiem w domu?

Aby przejść przez proces depilacji w jak najmniej bolesny sposób, warto już dzień przed zacząć przygotowania. Oczywiście włoski muszą mieć odpowiednią długość, co może trwać nawet kilkanaście dni, zanim uda nam się to osiągnąć.

Na dzień przed planowaną depilacją nóg i bikini woskiem warto przygotować ciało, robiąc jego peeling. Sam zabieg powinien być jednak przeprowadzany na skórze suchej, nietłustej, a więc bez nałożonych na nią kremów, balsamów czy oliwek. Posypanie skóry talkiem może pomóc uniknąć dodatkowych podrażnień. Zabieg należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją na opakowaniu, bądź w oparciu o powyższy opis wosku miękkiego lub twardego.

Naturalnym zjawiskiem po depilacji nóg i bikini woskiem, jest pojawiające się i znikające, po kilku godzinach, zaczerwienienie. Użycie kremu nawilżającego powinno ulżyć podrażnionej skórze i w efekcie zostawić ją miękką i gładką.

Kto powinien uważać na depilację nóg i bikini woskiem

Wosk do depilacji bikini w domu
Źródło: freepik.com

Niestety, pomimo tego, że sam zabieg depilacji woskiem, niezależnie od jego rodzaju jest zabiegiem mało inwazyjnym i raczej bezpiecznym, istnieją pewne ograniczenia, które powinny być wzięte pod uwagę przez osoby szykujące się do takiej metody usuwania owłosienia.

Pierwszym i najważniejszym przeciwskazaniem są schorzenia takie jak:

  • Żylaki,
  • zapalenia żył.

Dodatkowo przeciwskazaniem są wszelkie stany zapalne obecne na skórze, w tym także zapalenie mieszków włosowych. Osoby z delikatną skórą, u których pojawiają się tzw. pajączki, a więc poszerzone naczynka krwionośne także powinny zrezygnować z zabiegu depilacji woskiem w domu.

Przed samą depilacją, nawet jeśli powyższe schorzenia nas nie dotyczą, należy pamiętać, o tym, aby nasz skóra nie była świeżo opalona (jest to dodatkowo podrażnienie), a włoski, które chcemy usunąć, miały minimum 0,5 do 1 cm długości. Długość ta ułatwi zdecydowanie przeprowadzenie zabiegu usunięcia niechcianych włosków.

 Źródła:

  • Kosmetologia i farmakologia skóry, Marie-Claude Martini, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021,
  • Dermatologia kliniczna, Weller, Hunter, Savin, Dahl, Czelej, 2011.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.