Loading...
Zdrowie

Dlaczego ochrona przed promieniami UV to podstawa zdrowej skóry?

Kobieta używa kosmetyków przeciwsłonecznych

Rosnący w siłę w ostatnich latach trend dotyczący stosowania kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV to dobry kierunek. To moda, za którą warto podążać.

Wpływ promieniowania UV na skórę

Działanie słońca na ludzki organizm jest zarówno pozytywne, jak i negatywne – jest ono niezbędne do syntezy witaminy D, ale niestety również zwiększa tzw. stres oksydacyjny, czyli najprościej rzecz ujmując, przyspiesza procesy starzenia. Nie należy definitywnie unikać promieni UV, ale zdecydowanie warto stosować kosmetyki przeciwsłoneczne

Długotrwała ekspozycja niezabezpieczonej SPF skóry na słońce prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian. Niektóre z nich są widoczne dosyć szybko, takie jak poparzenia słoneczne i przebarwienia, a inne potrzebują czasu i systematyczności w tego typu działaniu, aby doprowadzić np. do powstania głębokich zmarszczek oraz zwiotczenia na skutek hamowania produkcji kolagenu przez komórki skóry.

Racjonalnie dawkowane słońce odgrywa kluczową rolę w syntezie witaminy D3, która tylko w taki sposób jest absorbowana przez naszą skórę. A optymalny poziom tego składnika to z kolei fundament prawidłowo funkcjonującego układu kostnego, odpornościowego oraz stawów. Ponadto słońce po prostu poprawia samopoczucie, pod jego wpływem produkowane w ciele są endorfiny i serotonina, tzw. hormony szczęścia. Przebywanie na świeżym powietrzu w pogodny dzień to najlepszy sposób na redukcję stresu i naładowanie akumulatorów dobrą energią. Aby taki pobyt nie skończył się poparzeniami lub nieestetycznymi przebarwieniami, bezsprzecznie należy zabezpieczyć większą część ciała ubraniami i produktami z SPF przynajmniej o wartości 30.

UVA, UVB i UVC – które jest najbardziej szkodliwe?

UVA, UVB i UVC to trzy główne typy promieniowania ultrafioletowego. Wszystkie mają różne właściwości i potencjalne skutki dla zdrowia ludzkiego.

Najbardziej szkodliwym rodzajem promieniowania ultrafioletowego jest UVB, odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, uszkodzenia skóry, jak również za większość przypadków raka skóry. Promieniowanie UVB jest wchłaniane głównie przez naskórek, ale może również przenikać do warstw głębiej położonych skóry.

Promieniowanie UVA jest mniej energetyczne niż UVB, ale może przenikać głębiej, docierać do skóry właściwej. UVA jest bardziej rozpowszechnione i stanowi większość promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. Jest odpowiedzialne za starzenie się skóry, zmarszczki, plamy starcze oraz może przyczyniać się do rozwoju raka skóry.

Najmniej szkodliwe dla człowieka jest promieniowanie UVC. Jest ono najbardziej energetyczne spośród trzech rodzajów promieniowania ultrafioletowego, ale naturalnie nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ jest blokowane przez atmosferę. Promieniowanie UVC wykorzystuje się w celach dezynfekcyjnych, na przykład w lampach UV stosowanych w szpitalach i laboratoriach.

Warto zaznaczyć, że każdy rodzaj promieniowania ultrafioletowego może być szkodliwy dla skóry i zdrowia, zwłaszcza przy długotrwałej ekspozycji na nie. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony przeciwsłonecznej, takich jak kremy z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne. Kluczowe jest unikanie nadmiernego narażenia na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11 i 15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.