Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Dlaczego warto wybrać się do uzdrowiska?

budynek uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju

Bogactwo naturalnych surowców, pijalnie wód leczniczych i szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych – to wszystko może nam zaoferować uzdrowisko. Ważne, by pamiętać, że wyjazd do uzdrowiska to inwestycja w nasze zdrowie. Jakie są korzyści zdrowotne takiego pobytu? Jakie metody lecznicze stosowane są w uzdrowiskach?

Pojęcie uzdrowiska

Aby uzyskać status uzdrowiska, miejscowość powinna spełniać szereg wymogów, m.in. posiadać złoża naturalnych surowców, takich jak: wody mineralne, lecznicze gazy czy złoża borowiny, klimat o właściwościach leczniczych, a także dysponować zakładami i kadrą, przygotowaną do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. W miejscowościach uzdrowiskowych panuje charakterystyczna infrastruktura w postaci pijalni wód, tężni, basenów leczniczych do rehabilitacji czy parków zdrojowych. Warunki atmosferyczne w naturalnym środowisku miejscowości uzdrowiskowych są bardzo korzystne dla leczenia osób z przewlekłymi chorobami czy po prostu w celu poprawienia kondycji zdrowotnej. Ważna jest tu czystość powietrza, odpowiednie ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza.

Jakie są korzyści zdrowotne pobytu w uzdrowisku?

Pobyt w uzdrowisku wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jakie są podstawowe zalety takiego leczenia?

  1. Kuracjuszom w jednym miejscu oferowana jest kompleksowa terapia, mają dostęp do profesjonalnych sal zabiegowych oraz specjalistów. Oprócz zabiegów leczniczych, w uzdrowiskach często można skorzystać z oferty wellness – basenów, jacuzzi, saun, a także uzupełnić kurację o zabiegi kosmetyczne. Ponadto miejscowości uzdrowiskowe pełne są atrakcji turystycznych i walorów przyrodniczych, które pozwalają aktywnie spędzać wolny czas.
  2. Pacjenci są pod stałą opieką lekarzy, fizjoterapeutów i personelu pomocniczego.
  3. W sanatorium każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Wszystkie zabiegi zdrowotne, ćwiczenia fizyczne oraz dieta są dopasowane do stanu jego zdrowia już na samym początku, co sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.
  4. Leczenie daje efekt długoterminowy. Rehabilitacja pomaga pozbyć się dolegliwości oraz skutków wielu schorzeń, poprawiając jakość życia. Dodatkowa aktywność fizyczna natomiast zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób związanych z wiekiem, co sprzyja lepszemu samopoczuciu przez dłuższy czas.
  5. Takie dłuższe wyjazdy zdrowotne, zbawiennie działają na zdrowie psychiczne organizmu. Człowiek jest zrelaksowany, mniej podatny na czynniki stresogenne, ma więcej czasu na odpoczynek i sen.

    kobieta w trakcie masażu leczniczego, obok świeczka i kwiaty
    Źródło: https://www.pexels.com/

Metody lecznicze – bogata oferta zabiegów uzdrowiskowych

Uzdrowiska oferują szeroki wybór zabiegów leczniczych, łączących wielowiekową tradycję, opartą na stosowaniu naturalnych surowców, z nowoczesnym lecznictwem. Jako podstawę leczenia uznaje się balneoterapię, czyli metodę wykorzystującą wody mineralne czy borowinę. Pacjentom uzdrowiska zaleca się kąpiele lecznicze, inhalacje, kuracje pitne oraz okłady. Uzupełnieniem niemalże każdej terapii uzdrowiskowej są zabiegi kinezyterapii, czyli leczenie ruchem. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeutów prowadzone są zarówno na salach do ćwiczeń, jak i w wodzie.

Uzdrowisko Iwonicz

Przykładem uzdrowiska z bogatą ofertą leczniczą jest Uzdrowisko w Iwoniczu-Zdroju. Jest ono jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Słynie z niepowtarzalnego, leczniczego mikroklimatu, który w połączeniu z ekologicznie czystym środowiskiem naturalnym daje znakomite warunki wypoczynku zdrowotnego. Leczy się tu schorzenia ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, trawiennego, górnych dróg oddechowych oraz osteoporozę i choroby skóry, a także prowadzi rehabilitację kobiet po mastektomii. Ponadto uzdrowisko wyróżnia:

– nowoczesna baza sanatoryjna i zabiegowa;

– znakomite warunki noclegowe;

– wyśmienite wyżywienie dla kuracjuszy;

– kompetentny i miły personel.

Najcenniejszym walorem uzdrowiska są lecznicze wody mineralne. Służą one do kuracji inhalacyjnych, pitnych, kąpielowych, do produkcji soli iwonickiej oraz kosmetyków Iwoniczanka. Warto się tam wybrać, by na własnej skórze doświadczyć prozdrowotnych właściwości pobytu w uzdrowisku. Więcej informacji o miejscowości i ofercie zabiegów można znaleźć na stronie https://uzdrowisko-iwonicz.com.pl/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.