Loading...
Choroby

Gdzie szukać szybkiej ulgi przy zgadze i niestrawności?

kobieta ze zgagą

Zgaga i niestrawność to powszechne dolegliwości, najczęściej związane z błędami dietetycznymi, czyli nadmiernym, zbyt tłustym lub połączonym z alkoholem posiłkiem. Jeżeli wykażemy się cierpliwością, po jakimś czasie przykre objawy ustąpią, jednak istnieją sposoby, dzięki którym możemy zapewnić sobie szybsze uczucie ulgi.

Czym jest zgaga?

Zgaga to objaw pieczenia lub palenia za mostkiem, często opisywany przez pacjentów jako ból w klatce piersiowej, kwaśny posmak w ustach lub puste odbijanie. Wywołany jest cofającą się treścią pokarmową z żołądka do przełyku. Zjawisko to opisujemy jako refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to fizjologiczny proces występujący u większości ludzi, jednak nie u wszystkich wywołuje nieprzyjemne objawy.

Jak zapobiegać występowaniu zgagi i niestrawności?

  1. Zaleca się spożywać posiłki mniejsze, ale częściej. Czyli zamiast 3 dużych, lepiej zjeść 5 mniejszych.
  2. Warto unikać obfitego popijania jedzenia, ponieważ płyny zwiększają objętość treści w żołądku, co ułatwia jej cofanie się.
  3. Należy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z papierosów i alkoholu – te używki osłabiają barierę mięśniową między żołądkiem a przełykiem.
  4. Dużą korzyść może przynieść eliminowanie z jadłospisu produktów, które podejrzewamy o prowokowanie objawów. Mogą to być artykuły wysokoprzetworzone (gotowe posiłki, sosy, fast food), smażone potrawy, ostre przyprawy, kompozycje bogate w cebulę i czosnek.
  5. Jeżeli mamy problem z samodzielnym przeobrażeniem diety, warto rozważyć wizytę u dietetyka, który pomoże nam nauczyć się odpowiednio komponować posiłki, tak by były zdrowe i służyły naszemu organizmowi.

Co zrobić, jeśli zgaga i niestrawność już się pojawią?

  1. Pójdź na spokojny spacer, dzięki temu treść żołądkowa szybciej przesunie się do dolnych partii jelita.
  2. Rozważ zastosowanie leku neutralizującego kwas solny – https://www.rennie.pl/. Jego działanie opiera się o naturalne substancje – wodorowęglan wapnia i magnezu, które działają miejscowo i już w ciągu dwóch minut od przyjęcia tabletki zapewniają uczucie ulgi.
  3. Nie kładź się na plecach lub na boku. Staraj się być w takiej pozycji, w której przełyk znajduje się powyżej żołądka.
  4. Możesz wypróbować wypicie małej ilości mleka, które zneutralizuje kwas żołądkowy.
  5. W przypadku uporczywego i regularnie występującego uczucia niestrawności należy wybrać się do lekarza rodzinnego lub gastrologa, ponieważ możliwe, że konieczne będzie wykluczenie różnych chorób, np. infekcji Helicobacter pylori.

 

Bibliografia:

[1] – https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga

[2] – https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.13.

[3] – https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/198943,postepowanie-w-dyspepsji-podsumowanie-wytycznych-acg-i-cag-2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.