Loading...
Styl życia

Implanty jako najskuteczniejsza metoda odbudowy brakujących zebów – dowiedz się więcej

Robienie implantów zębowych pacjentowi

Implanty jako najskuteczniejsza metoda odbudowy brakujących zębów – dowiedz się więcej

Braki w uzębieniu to problem nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim na wygodę podczas jedzenia. Na szczęście stomatolodzy oferują wiele rozwiązań, które zastępują prawdziwe zęby. Jeżeli chcemy wybrać rozwiązanie permanentne, to implanty są najskuteczniejszą metodą zastępowania brakujących zębów.

Co to są implanty zębowe?

Implantami nazywamy niewielkie tytanowe śruby, które implantolog wszczepia w kość szczęki, a tym samym zastępuje korzeń zęba. Dopiero na implancie montowana jest korona porcelanowa czy ceramiczna. Ponieważ implant zrasta się z kością, to zapewnia stabilną podporę dla różnego rodzaju protez. Ponieważ protezy i mosty założone na implantach się nie zsuwają, to komfort podczas jedzenia i mówienia jest taki sam, jak przy naturalnych zębach. Rozróżniamy dwa rodzaje implantów:

  • wszczepy śródkostne – takie implanty wszczepia się chirurgicznie w kość szczęki. Kiedy tkanka dziąsła wokół zabiegu się zagoi, następuje druga wizyta, podczas której stomatolog do implantu mocuje słupek. Na tym słupku montuje się koronę lub mosty.
  • wszczepy podokostnowe – metalową ramkę mocuje się do kości szczęki pod tkanką dziąsła. Kiedy dziąsło się wygoi, do ramki mocowane są słupki – na nie zakłada się sztuczne zęby.

Jak wygląda implant zęba?

Implant wygląda jak mała śruba albo walec. Jego powierzchnia jest porowata i posiada gwint. Dzięki temu implant jest bardziej stabilny w dziąśle. Po wprowadzeniu implantu do kości zakłada się na niego śrubę gojącą, a następnie szwy, które pozostawia się na 7-10 dni. Protezę wstawia się dopiero po 4-6 miesiącach, kiedy dziąsło się już zagoi. Więcej o tym, jak zakłada się implanty, można przeczytać tutaj: https://dentalfraternity.pl/implanty-warszawa/.

Ile kosztuje implant zęba?

Cena implantu zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego jest on wykonany. Implanty mogą być tytanowe, porcelanowe, metalowe i cyrkonowe. Sam implant może kosztować od 2500 do 3700 złotych. To jednak nie koniec kosztów. Przed założeniem implantu stomatolog musi przeprowadzić konsultację, wywiad oraz zrobić zdjęcia RTG, a czasami zlecić też badania diagnostyczne. Oczywiście oprócz ceny implantu musimy też wziąć pod uwagę cenę określonej protezy – może to być jedna korona albo most. Całkowity koszt powinien zmieścić się w 5-7 tysiącach złotych za ząb.

Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty w zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą nam starczyć nawet do końca życia. Wszystko jednak zależy od tego, jak będziemy o nie dbać. Pomimo że implanty (a właściwie założone na nich korony) nie są prawdziwymi zębami, to musimy o nie dbać tak samo. Oznacza to, że powinniśmy je myć co najmniej dwa razy dziennie. Powinniśmy też korzystać ze specjalnego irygatora. Oprócz tego jamę ustną należy przepłukiwać specjalnym płynem, a przestrzenie między zębami czyścić nićmi dentystycznymi.

All on 4 – najnowsze implanty zębowe

Jest to rozwiązanie dla osób, które w ogóle nie mają uzębienia. All on 4 to najszybsza metoda na zastąpienie naturalnych zębów. Proteza ze sztucznymi zębami montowana jest tylko na czterech wszczepach, a więc wymaga o wiele mniej pracy i czasu. Całe leczenie można zakończyć nawet w ciągu jednego dnia.

Podsumowując, implanty pomagają w zastąpieniu brakujących zębów – już od jednego zęba do całości uzębienia. Chociaż jest to droższa opcja niż na przykład wyjmowane protezy, to też metoda najbardziej stała i przekładająca się na największą wygodę podczas jedzenia czy mówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.