Loading...
Choroby

Jak poprawić wzrok? Proste ćwiczenia i wskazówki dietetyczne

Badanie wzroku u okulisty


Lata mijają, a wzrok się pogarsza… W twoim przypadku wcale nie musi tak być! Poznaj proste ćwiczenia i wskazania dietetyków, które pozwolą chronić twoje oczy.

Czy dzięki ćwiczeniom można poprawić wzrok?

Dr William Bates – amerykański okulista i naukowiec – w 1919 roku po raz pierwszy opublikował pracę „Naturalne leczenie wzroku bez okularów”. Dowodził w niej, że mięśnie gałki ocznej, podobnie jak każdy inny mięsień, wymagają treningu. Dzięki temu nie tracą one swojej sprawności, a tym samym „ćwiczący” poprawia swój wzrok.

Zdaniem Batesa okulary „rozleniwiają” mięśnie odpowiedzialne za ruch oczu, przez co słabnie nasza zdolność widzenia. Ponadto naukowiec wierzył w to, że niektóre wady wzroku można wyleczyć lub zmniejszyć bez ingerencji chirurgicznej.

Czy okulista w swoich kontrowersyjnych (zarówno na swoje, jak i nasze czasy!) poglądach miał rację? Dziś – 100 lat po publikacji pracy Batesa – wciąż nie odkryto metod leczenia w 100% skutecznych we wszystkich przypadkach. Nie udowodniono również, że naukowiec się mylił, a opracowane przez niego ćwiczenia pomagają wielu ludziom poprawić widzenie – a na pewno nie szkodzą.

Dlatego też polecamy wprowadzenie ćwiczeń na bazie badań Batesa do codziennych czynności. Poniżej znajdziesz kilka przykładów najprostszego treningu oka. Ważne: ćwiczenia zawsze wykonujemy bez okularów!

Ćwiczenie 1

Weź do rąk książkę lub gazetę i… odwróć ją. Nie próbuj czytać czy rozpoznawać liter, lecz śledź wzrokiem ich krawędzie. Pamiętaj o częstym oddychaniu i mruganiu w trakcie wykonywania ćwiczenia.

Ćwiczenie 2

Zamknij oczy i napisz na kartce krótkie zdanie dużymi literami. powtarzaj zadanie kilkukrotnie, zmniejszając za każdym razem wielkość liter. Po każdym napisanym zdaniu możesz otwierać oczy.

Ćwiczenie 3

Zakryj lewe oko prawą dłonią. Następnie wyciągnij przed siebie lewą dłoń, wnętrzem do siebie. Przesuwaj lewą rękę w lewo, na tyle, na ile pozwala ci zakres widzenia prawego oka. skieruj wzrok na lewą dłoń i szybko przybliż ją do prawego oka, na odległość kilku centymetrów. Gdy obraz dłoni się wyostrzy, powróć od razu do pozycji wyjściowej. Wykonaj ćwiczenia kilka razy. Zmień oko i rękę ,powtórz tę samą liczbę serii ćwiczenia na drugą stronę.

Mniej stresu = lepszy wzrok?

Warto wiedzieć również o innych zaleceniach doktora Batesa. Amerykanin w swoich badaniach doszedł również do wniosku, że na nasz wzrok wpływ ma tryb życia. Dokładniej rzecz ujmując, na wydajność mięśni gałki ocznej wpływać mają przebyte choroby czy… stres, w którym żyjemy na co dzień.

Dlatego też, chcąc zadbać o swój wzrok, powinniśmy nie tylko wykonywać regularnie (najlepiej codziennie!) wyżej opisane ćwiczenia, ale też dbać o zdrowie, prowadzić zdrowy styl życia i formę w pełnym rozumieniu tych słów.

Co jeść, aby polepszyć wzrok?

Jeśli mówimy o ogólnym dbaniu o zdrowie, nie możemy pominąć milczeniem kwestii zbilansowanej diety.

Zrównoważona dieta – podstawowe zasady

  1. Należy spożywać 3-5 posiłków dziennie.
  2. 50-60% energii powinno pochodzić z węglowodanów, 15-30% z tłuszczów, a 10-15% z białek.
  3. Posiłki powinny być tak skomponowane, aby dostarczyć ilość kcal adekwatną do indywidualnych potrzeb (zależnych od płci, wieku, aktywności fizycznej).
  4. Każdego dnia należy zjeść 5 porcji warzyw i owoców.
  5. Posiłki powinny być spożywane regularnie, maksymalnie co 4 godziny.

Oczywiście powyższe wytyczne dotyczą osób zdrowych – w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych dieta powinna być konsultowana z lekarzem i/lub dietetykiem.

Witaminy i minerały, które są potrzebne oczom

Ponadto – oprócz podstawowych zasad zrównoważonej diety – dla zdrowia oczu warto zwrócić uwagę na składniki, które powinny dostarczać posiłki. Niektóre produkty spożywcze wpływają na nasz wzrok wyjątkowo korzystnie!

  • Witamina A – w dużych ilościach odnajdziemy ją w marchwi, pomidorach, brzoskwiniach oraz warzywach ciemno-liściastych.
  • Witamina C – spore dawki tej witaminy zawierają natka pietruszki, czarne porzeczki, cytrusy, warzywa kapustne, papryka, truskawki i kiwi.
  • Witamina E – jej dobrym źródłem są pestki słonecznika i dyni, sezam, orzechy oraz oleje roślinne.
  • Antocyjany – znajdują się w borówkach, czarnych jagodach, aronii, wiśniach, żurawinie, owocach czarnego bzu oraz truskawkach.
  • Cynk – aby zadbać o właściwy poziom tego składnika, należy spożywać ryby, jaja, pełnoziarniste pieczywo.
  • Miedź – nie zabraknie jej w organizmie, jeśli będziemy spożywać owoce morza, awokado czy orzechy.
  • Mangan – jego pokłady odnajdziemy w orzechach, ciemnym pieczywie, fasoli, grochu, czarnych jagodach.
  • Selen – zawierają go ryby morskie i owoce morza, orzechy, kiełki pszenicy, czosnek i cebula.
  • Luteina – tego składnika należy szukać w szpinaku, jarmużu, natce pietruszki, sałacie oraz żółtych warzywach.
  • Zeaksantyna – znajduje się jej niemało w pomarańczowych i zielonych warzywach, a także w nektarynkach, jeżynach, agreście i awokado.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.