Loading...
Uroda

Czy noszenie soczewek kolorowych może uszkodzić wzrok?

Kobieta trzyma w dłoni kolorowe soczewki

Kolorowe soczewki to idealna alternatywa zwykłych kontaktów, zwłaszcza gdy chcemy całkowicie zmienić kolor naturalnej tęczówki, ale również jeśli naszym celem jest tylko podkreślenie barwy oka. Jednak często pojawia się pytanie, czy kolorowe soczewki są bezpieczne? Przeczytaj artykuł, który rozwieje wątpliwości na temat tego, czy noszenie soczewek kolorowych jest szkodliwe.

Czy soczewki kolorowe są bezpieczne?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w kontekście kolorowych soczewek jest to, czy soczewki kolorowe są bezpieczne. Soczewki kolorowe nie są szkodliwe dla wzroku, nie ograniczają pola widzenia ani nie podrażniają gałki ocznej – oczywiście pod pewnymi warunkami.

Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się wtedy gdy soczewki:

  • są nieprawidłowo dobrane – względem wady wzroku,
  • pochodzą z niesprawdzonych źródeł o nieznanej proweniencji
  • są nieodpowiednio pielęgnowane.

Jeśli soczewki kolorowe są nieprawidłowo dobrane, pochodzą od niepewnych producentów lub ich odpowiednia pielęgnacja nie jest zachowana, istnieje ryzyko uszkodzenia gałki ocznej, infekcji, a nawet stałej wady wymagającej korekcji.

Czy kolorowe soczewki również korygują wadę wzroku?

Kolorowe soczewki, podobnie jak ich przezroczyste odpowiedniki, mogą służyć do korekcji wzroku. W zależności od wady wzroku mogą korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność czy też astygmatyzm. Jednak, by nie zastanawiać się nad tym, czy soczewki kolorowe są bezpieczne w przypadku korekcji wzroku, bardzo ważne jest, by były dobrane przez eksperta. Po przeprowadzeniu badania, a następnie postawieniu diagnozy, optometrysta dobiera odpowiednie soczewki, adekwatne do wielkości wady wzroku.

Jak dbać o higienę soczewek kolorowych?

Czy noszenie soczewek kolorowych jest szkodliwe? Nie, jeśli będziemy odpowiednio je pielęgnować. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować odpowiednią higienę soczewek kolorowych:

  1. Myj i dezynfekuj ręce – zawsze przed dotknięciem soczewki (czy to ich zakładaniem, czy zdejmowaniem) dokładnie umyj ręce. Dzięki temu zapobiegniesz przeniesieniu bakterii, które mogą wywołać infekcje oczu.
  2. Stosuj specjalistyczne płyny do soczewek – do czyszczenia soczewek, ich płukania i przechowywania powinieneś używać płynów specjalnie do tego przeznaczonych. Zwykła woda nie jest odpowiednia – może zawierać drobnoustroje, które mogą być szkodliwe dla oczu.
  3. Czyść soczewki każdego dnia – po zdjęciu soczewek, umyj je delikatnie, używając płynu do soczewek. To pomoże usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które mogłyby podrażniać oczy.
  4. Regularnie wymieniaj pojemnik na soczewki– pojemnik na soczewki, mimo regularnego czyszczenia, może gromadzić bakterie. Dlatego zaleca się wymianę go co najmniej co trzy miesiące.
  5. Nie noś soczewek dłużej, niż zaleca producent – każdy typ soczewek ma swoją określoną datę ważności. Należy przestrzegać zaleceń producenta, by nie narazić swojego wzroku na uszkodzenie.
  6. Regularnie badaj wzrok – regularne wizyty u okulisty są niezbędne, zwłaszcza jeśli nosisz soczewki kontaktowe, które korygują stwierdzoną wadę. Jest to szczególnie ważne, gdyż w przypadku zmiany wielkości wady wzroku konieczna jest również zmiana mocy soczewek.

Soczewki kolorowe – czy są bezpieczne? Tak, pod warunkiem że są odpowiednio dobrane, pochodzą od renomowanego producenta, są prawidłowo używane i pielęgnowane. Pamiętajmy, że zdrowie naszych oczu jest bezcenne, więc zawsze powinniśmy dbać o nie z największą troską.

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.