Loading...
Choroby

Jak szybko uzyskać L4?

Kobieta leży chora w łóżku i szuka wizytu online

Artykuł sponsorowany.

Zwolnienie lekarskie nie jest powodem do wstydu, żaden pracownik nie jest robotem i z różnych przyczyn może potrzebować zwolnienia lekarskiego. Potrzeba przejścia na L4 może być przeróżna: zwykła grypa, choroba dziecka, zajście w ciąże, czy śmierć bliskiej osoby. Nie musisz już przechodzić przez czasochłonny proces związany z wizytą w gabinecie lekarskim. Obecnie możesz tego wszystkiego dokonać za pośrednictwem wizyty online. Umów się na konsultacje z L4 za pomocą platformy haloDoctor.

Zwolnienie lekarskie – co warto o nim wiedzieć

Pracodawcy są zobowiązani do wypłacania pracownikom na zwolnieniu chorobowym 80% wynagrodzenia za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym. Kwota wzrasta do 100%, jeśli ulegnie się wypadkowi w drodze lub powrocie z pracy oraz kiedy pracownica zajdzie w ciążę. Różnicę w tym przypadku pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Po pierwszych 33 dniach ZUS pokrywa urlop, zazwyczaj w wysokości 80% wynagrodzenia podstawowego, przez maksymalnie 182 kolejne dni w roku (włącznie z 33 dniami opłacanymi przez pracodawcę). W przypadku pracowników w wieku 50+ firma musi pokryć tylko pierwsze 14 dni zwolnienia chorobowego. Resztę pokrywa ZUS.

Jaka jest najszybsza droga do uzyskania zwolnienia lekarskiego?

Dzięki rozwojowi medycyny świadczonej na odległość obecnie można uzyskać L4 bez wychodzenia z domu. W jaki sposób tego dokonać? Proces związany z umawianiem się na konsultacje online, nie powinien sprawić problemów większości osobom. Idealnym do tego rozwiązaniem jest platforma haloDoctor, która oferuje dostęp do wielu specjalistów. Umów się na konsultacje z L4.

Jakie są największe zalety e-Wizyt:

  • Można uzyskać fachową poradę medyczną z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu,
  • Możliwość uzyskania e-Zwolnienia (L4), e-Recepty lub e-Skierowania,
  • Duża oszczędność czasu, którą musielibyśmy poświęcić na dojazd i czekanie w kolejkach,
  • Możliwość połączenia się ze specjalistami każdej specjalności,
  • Lekarze dla swoich pacjentów są również dostępni w późnych godzinach, podczas weekendów, czy świąt.

Jakie są inne najczęstsze powody nieobecności pracowników?

  • Urlop macierzyński lub adopcyjny

Urlop macierzyński nie może rozpocząć się wcześniej, niż sześć tygodni przed przewidywaną datą porodu i musi trwać bezpośrednio po porodzie. Jeżeli pracownica nie skorzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem, jej urlop macierzyński rozpoczyna się z chwilą narodzin dziecka.

Z urlopu adopcyjnego może skorzystać zarówno ojciec adopcyjny, jak i matka adopcyjna. Jednak zgodnie nie ma możliwości jednoczesnego korzystania z urlopu przez oboje rodziców.

  • Urlop ojcowski

Pracownicy mają prawo do dwóch tygodni płatnego urlopu ojcowskiego w ciągu pierwszych 24 miesięcy po urodzeniu dziecka (lub od dnia adopcji, przed ukończeniem przez dziecko 7 lat). ZUS wypłaca urlop w wysokości 100% wynagrodzenia pracownika.

  • Urlop wychowawczy

Rodzice mają prawo do maksymalnie 36 tygodni płatnego urlopu wychowawczego, który może rozpocząć się po pełnym wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy może być wykorzystany w całości tylko przez jednego z rodziców lub jednocześnie przez oboje rodziców, ale łącznie urlopy nie mogą przekroczyć 36 tygodni. Urlop rodzicielski przysługuje również rodzicom adopcyjnym.

  • Urlop na specjalne okazje

Pracownicy mają prawo do dwóch dni wolnych od wydarzeń życiowych bliskich członków rodziny, takich jak narodziny dziecka lub pogrzeb. Podczas urlopu pracownicy objęci są pełnym wynagrodzeniem. Pracownikowi należy również udzielić urlopu w przypadkach określonych w przepisach szczególnych. Przykładami mogą tu być: wystąpienia w sądzie lub organach publicznych, lub obowiązkowe badania lekarskie.

Nieobecność pracowników w pracy, może być spowodowana wieloma czynnikami. W momencie, w którym Twoja sytuacja życiowa lub choroba uniemożliwia pracę, warto przejść na płatny urlop bądź udać się na zwolnienie lekarskie. Obecnie dzięki rozwojowi telemedycyny możesz uzyskać L4 bez wychodzenia z domu. Skorzystaj z możliwości, jakie oferowane są przez telemedycynę i umów się na konsultacje online z L4.

„Przewidujemy skokowy wzrost zainteresowania usługami telemedycznymi” – mówi Rafał Piszczek – „Potencjał platformy jest właściwie nieograniczony, bo o sprawności jej funkcjonowania i zasięgu decydują bezpośrednio jej użytkownicy. Z naszej strony udostępniamy zestaw wygodnych narzędzi i utrzymanie systemu teleinformatycznego. Popyt na usługi telemedycyny – tak samo ze strony lekarzy, jak pacjentów – jest ogromny, ponieważ wszyscy już dzisiaj widzą ewidentne korzyści wynikające z takiej formy kontaktów.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.