Loading...
CiążaDom i rodzinaSeks

Kiedy można zajść w ciążę – praktyczne wskazówki, jak szybko zajść w ciążę

Para starająca się o dziecko

Marzenie o dziecku często prędzej czy później pojawia się w naszym życiu. Jednak na drodze do jego urzeczywistnienia możemy napotkać pewne przeszkody. Na szczęście trudności z zajściem w ciążę nie muszą od razu oznaczać niepłodności. Czasem wystarczy odrobina wiedzy, kiedy można zajść w ciążę, by diametralnie zwiększyć szansę na poczęcie potomka.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poczęcie dziecka wymaga zaistnienia określonych warunków. To fakt, że większość z nas przerabiała te informacje na lekcjach biologii. Często jest jednak tak, że nieużywana wiedza po prostu jest zapominana. Nasz mózg bowiem „kasuje” nieprzydatne informacje, by zrobić miejsce na te stosowane na danym etapie życia. Wiedzę o tym, jak dochodzi do zapłodnienia, trzeba więc sobie po prostu odświeżyć. Najważniejsze zaś zagadnienie to stosunek w dniu owulacji a ciąża. Ważne jest również to, czy można zajść w ciążę w dni niepłodne.

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi wtedy, gdy połączone zostaną dwie komórki rozrodcze. Pochodzą one od dwóch różnych organizmów, żeńskiego i męskiego. To, czy po owulacji można zajść w ciążę, będzie zależało więc od obecności plemników. Dzięki temu połączeniu powstaje nowa komórka. Początkowo stanowi ona zygotę, ale już niedługo potem ma szansę rozwinąć się w płód.

Komórkę żeńską stanowi komórka jajowa. Cały ich zapas kobieta posiada już od urodzenia. Zgromadzone są one w obu jej jajnikach. Z czasem komórki te zaczynają kolejno dojrzewać. Jedna po drugiej przygotowywane są do zapłodnienia. Co ciekawe, to właśnie ten moment uważa się za 1 tydzień ciąży.

Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, komórka taka zostaje wydalona z organizmu. Dzieje się to w trakcie trwania miesiączki. Komórka opuszcza organizm wraz z krwią menstruacyjną, czyli złuszczającą się błoną macicy. Tuż po okresie można spodziewać się tego, że zacznie dojrzewać kolejna komórka. To właśnie wtedy rozpoczyna się nowy cykl.

Żywotność plemników

Komórkę męską stanowią natomiast plemniki. Te, w przeciwieństwie do komórek żeńskich, powstają na bieżąco. Wytwarzane są przez jądra. Cały cykl ich powstawania trwa około 72 dni. W tym czasie plemniki przechodzą kilka kolejnych stadiów rozwoju. Do żeńskich organów rozrodczych przedostają się wyłącznie dojrzałe plemniki, zdolne do zapłodnienia. Przenoszone są tam w spermie lub preejakulacie. Szanse na zapłodnienie zależą nie tylko od ich ilości. Ważne jest również to, jak długo plemniki żyją i jakiej są jakości.

Wszyscy wiemy, że do zapłodnienia dochodzi w wyniku stosunku seksualnego. Ze względu na obecność plemników w preejakulacie nie zawsze musi to być stosunek penetracyjny. Jednak to właśnie penetracja znacząco zwiększa szanse na powodzenie zapłodnienia. Dzięki niej do narządów rodnych kobiety dostać się może 500 milionów plemników.

Jednakże to nie tylko plemniki są stroną aktywną przy zapłonieniu. Komórka jajowa także ma przed sobą wiele pracy. Już kilka dni po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego zaczyna dojrzewać. Około 1 tydzień po zakończeniu miesiączki jest gotowa do podróży. Uwalniana z jajnika, wędruje przez jajowód aż do macicy. To właśnie tam dojść ma do spotkania komórki jajowej i plemnika.

A zatem kiedy można zajść w ciążę?

Do zapłodnienia dochodzi wtedy, gdy dwie komórki rozrodcze się połączą. Oznacza to, że komórka jajowa i plemnik muszą się odnaleźć w macicy. Następnie komórka żeńska poprzez swoją otoczkę przepuszcza wybrane plemniki. Jeśli do wewnątrz dostanie się jeden plemnik, będziemy mieć do czynienia ze standardową, pojedynczą ciążą. Jeśli kilka, będzie to wówczas ciąża mnoga, czyli na przykład bliźniacza.

To wszystko oznacza jednak, że do zapłodnienia nie dochodzi w dowolnym momencie cyklu. Jest zupełnie przeciwnie. Okienko, w którym komórka jajowa i plemnik mogą się spotkać, jest krótkie. Problem polega na tym, że tylko w tym okresie można zajść w ciążę. Niezbędna jest zatem nie tylko wiedza, jak długo plemniki żyją w macicy. Konieczne będzie również ustalenie, kiedy trafia tam komórka jajowa. Czas ten nazywa się owulacją.

Owulacja, czyli kiedy można zajść w ciążę?

Stosunek w dniu owulacji a ciąża to najważniejsze zagadnienie, jakie musimy poznać. Dlaczego tak jest?

Owulacją nazywamy moment, w którym dojrzała komórka jajowa trafia do jajowodu. Oznacza to, że jest gotowa na zapłodnienie i rozpoczyna wędrówkę do macicy. Zatem czy po owulacji można zajść w ciążę? Tak. Pierwsza doba po owulacji to właśnie jedyny moment cyklu, kiedy jest to możliwe.

Tego terminu nie można przegapić. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia zaledwie przez 24 godziny. W ustaleniu odpowiedniego momentu może pomóc test owulacyjny. Działa on podobnie jak test ciążowy i tak też wygląda. Pomaga zmierzyć stężenie hormonów w moczu. Dzięki temu łatwiej nam będzie ustalić faktyczny termin owulacji. Test owulacyjny można zakupić bez recepty. Zrobimy to zarówno stacjonarnie, jak i online, na przykład za pośrednictwem doz.pl portal.

Ile dni po okresie można zajść w ciążę?

Jeśli jednak nasze cykle miesiączkowe są regularne, test owulacyjny nie będzie potrzebny. Wiedzę, kiedy można zajść w ciążę, dadzą nam po prostu staranne obserwacje cyklu. Dzięki temu dowiemy się, ile dni po okresie następuje owulacja i jak zajść w ciążę.

Jest kilka czynników, które pozwolą nam rozpoznać ten właściwy moment. Jedną z metod ustalania, kiedy można zajść w ciążę, jest mierzenie temperatury. Nazywa się ją metodą termiczną lub metodą Holta. Aby z niej skorzystać, niezbędne jest codzienne mierzenie temperatury naszego ciała. Pomiaru dokonuje się każdego dnia o tej samej porze. Zazwyczaj zaleca się robienie tego tuż po przebudzeniu. Umożliwia to ustalenie dokładnego terminu owulacji. W dzień, kiedy ona następuje, temperatura ciała jest o około 0,2 stopnia Celsjusza wyższa. Ta metoda ma jednak swoje wady. Wymaga ona odbycia stosunku dokładnie w dniu owulacji. Nie dowiemy się dzięki niej, kiedy owulacja po prostu się zbliża.

Obserwacja śluzu

Inna metoda polega na obserwacji śluzu podczas trwania cyklu menstruacyjnego. Odpowiada ona częściowo na pytanie, czy można zajść w ciążę w dni niepłodne. Okazuje się, że właśnie ze względu na śluz jest to trudne. Tuż po okresie będzie on skąpy i lepki, a gdy komórka obumiera, staje się gęsty. 1 tydzień ciąży zaś to śluz białawy lub żółtawy. Tylko w terminie owulacji jest ciągnący, obfity i przejrzysty. To właśnie to umożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Inną metodą jest wyliczanie, ile dni po okresie można zajść w ciążę. Jeśli cykl menstruacyjny trwa 28 dni, to owulacja przypadnie prawdopodobnie na jego 14 dzień. Dni te potocznie nazywane są więc po prostu dniami płodnymi. Często zastanawiamy się także, czy można zajść w ciążę w dni niepłodne. Nie jest to niemożliwe, ale zdarza się rzadko.

Długość cyklu jest niekiedy przyczyną pewnych nieporozumień. Wynika to z tego, że liczymy go różne. Kluczem jest informacja, czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Tak naprawdę tuż po okresie można już zacząć liczyć cykl. Jednak 1 tydzień cyklu to czas, gdy mamy do czynienia z komórką jajową. Dopiero po zapłodnieniu zmieni się ona w zarodek. 1 tydzień ciąży nie oznacza więc, że również zarodek ma już 1 tydzień. Przeciwnie, do zapłodnienia dochodzi najczęściej w drugim tygodniu cyklu.

Kiedy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Wiele osób zastanawia się, czy na przykład 1 tydzień po owulacji można zajść w ciążę. Niestety nie jest to wykonalne. W momencie, gdy komórka jajowa obumrze, zapłodnienie nie jest już możliwe. Dlaczego więc to czy można zajść w ciążę dni niepłodne, spędza nam sen z powiek?

Należy pamiętać o tym, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni po ejakulacji. Oznacza to, że możliwe jest zajście w ciążę, odbywając stosunek na kilka dni przed owulacją. Odpowiedź na pytanie, czy można zajść w ciążę w dni niepłodne, brzmi więc tak. Jeśli na dwa lub trzy dni przed uwolnieniem pęcherzyka dojdzie do stosunku, może dojść do zapłodnienia. Wyjątkowo żywotne plemniki będą po prostu czekały na komórkę jajową w macicy. Co więcej, zmieniający się w tej fazie cyklu śluz umożliwi ich przeżycie.

Jakie czynniki wpływają na przesunięcie cyklu?

Przyczyn, dla których do zapłodnienia może dojść w innym terminie niż planowany, jest jednak więcej. Najprostszą z nich jest przesunięcie się cyklu. Będzie to oznaczało, że na dni, które uznamy za niepłodne, w rzeczywistości przypadnie owulacja. Czynników wpływających na przesunięcia cyklu jest wiele. Należą do nich:

  • Nagły lub przewlekły stres,
  • Choroby,
  • Dalekie podróże,
  • Bezsenność,
  • Gwałtowne zmiany wagi ciała,
  • Znaczące zmiany w diecie,
  • Przyjmowane leki,
  • Przyjmowane używki, w tym alkohol,
  • Przemęczenie,
  • Infekcje intymne,
  • Nadmierny wysiłek fizyczny.

Jeśli chcemy dowiedzieć się jak zajść w ciążę, może to być dobra wiadomość. Poza terminem owulacji także można osiągnąć upragniony cel. Jeśli jednak chcemy ciąży uniknąć, to ucieszy nas to mniej. Okazuje się, że ważne jest nie tylko to, ile dni po owulacji może dojść do zapłodnienia. Jeśli nie planujemy ciąży, to przed owulacją również należy korzystać z antykoncepcji. W sprzedaży powszechnie dostępne są środki bez recepty, takie jak prezerwatywy. Antykoncepcję na receptę wykupić możemy stacjonarnie lub w Internecie, na przykład przez stronę doz.pl portal.

Gdzie szukać przyczyn niepłodności?

Kobieta, zastanawiająca się czy można zajść w ciążę w dni niepłodne
Źródło: freepik.com

Ustalenie dokładnego terminu owulacji jest w stanie znacząco zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Jednak nawet to nie daje nam stuprocentowej pewności na powodzenie. Aby ciąża była możliwa, obie osoby biorące udział w jej poczęciu muszą być płodne. Jeśli jedna z nich nie jest, poczęcie dziecka może przynajmniej tymczasowo nie być możliwe.

Szczęśliwie w dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości leczenia bezpłodności. Aby leczenie przyniosło skutki, musimy najpierw ustalić, w czym tkwi problem. Przyczyn niepłodności może być wiele. Mogą one mieć związek zarówno z komórkami żeńskimi, jak i męskimi.

Szukanie przyczyn niepłodności u kobiet

Badania w celu ustalenia przyczyn niepłodności dotyczyć więc będą obu zainteresowanych poczęciem osób. Badania kobiety zwykle lekarz zacznie od sprawdzenia, czy jest ona po prostu zdrowa. Niezbędne będą zatem badania krwi. Mają one za zadanie wykluczyć problemy z tarczycą lub niedobór hormonów. Zwłaszcza te drugie potrzebne są do poczęcia i utrzymania ciąży.

Co istotne, do badania poziomu hormonów również niezbędna jest znajomość cyklu. Poziom zaledwie kilku z nich zbadać możemy w dowolnym momencie. Należą do nich:

  • Androgeny, czyli między innymi testosteron,
  • Hormony tarczycy, a więc TSH, FT3 oraz FT4,
  • Także hormony przysadki, czyli FSH,
  • Hormon antymüllerowski, zwany AMH.

U starszych pacjentek szczególnie ważny jest ten ostatni. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawdzić rezerwy jajnikowe. Dowiemy się w ten sposób, czy w organizmie znajduje się wystarczająco dużo pęcherzyków. Są to żeńskie komórki jajowe. Bez nich nie może dojść do zapłodnienia, jest to więc niezwykle ważny parametr.

Do pozostałych badań niezbędna będzie znajomość cyklu miesiączkowego danej kobiety. Jak już wiemy, cykl liczymy od pierwszych dni po okresie. W zależności od tego ile dni po okresie jest kobieta, badane są różne parametry. 1 tydzień cyklu to czas na badania poziomu LH. Później sprawdzane będzie stężenie progesteronu i prolaktyny.

Szukanie przyczyn niepłodności u mężczyzn

Niepłodność może dotyczyć również komórek męskich. Jeśli mamy z tym do czynienia, wiedza typu stosunek w dniu owulacji a ciąża nie pomoże. Potrzebne są określone badania i odpowiednie leczenie.

Podobnie jak w przypadku komórek żeńskich, pierwszym krokiem jest zbadanie, czy mężczyzna jest zdrowy. W tym celu wykonywane są szczegółowe badania krwi. Następnie sprawdzane są komórki rozrodcze. Badanie to pozwoli ustalić, jak długo plemniki żyją po tym, jak dostaną się do macicy. Dowiadujemy się z niego także czy liczba oraz żywotność plemników są prawidłowe.

Odpowiedź na pytanie, kiedy można zajść w ciążę, wydaje się więc prosta. Wystarczy ustalić termin owulacji. Pomogą w tym obserwacje cyklu oraz test owulacyjny dostępny bez recepty. Jeśli zaangażowane osoby są płodne, wystarczy kilka prób, by z radością witać każdy kolejny tydzień ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.