Loading...
ChorobyDom i rodzina

Jak urządzić pokój alergika?


Uczulenie na roztocza czy pleśń mogą być bardzo uciążliwe, tym bardziej, że na alergeny jesteśmy narażeni przede wszystkim w domu. Jeśli więc w Twoim otoczeniu znajdują się alergicy, dowiedz się, jak jesteś w stanie im pomóc, odpowiednio urządzając przestrzeń mieszkalną i organizując regularne sprzątanie.

Jakie wyposażenie do pokoju alergika?

Przede wszystkim pokój alergika powinien być możliwe jak najbardziej minimalistyczny. Warto więc zrezygnować ze wszelkiego rodzaju dywanów, wykładzin oraz zasłon, które są najczęściej siedliskami roztoczy szkodzących osobom uczulonym. Podłogi najlepiej pozostawić gołe, więc warto, aby znajdowały się na nich ciepłe panele oraz parkiety, w przypadku kafelków można natomiast ułożyć na posadzce bawełniane dywaniki lub materiały z krótkim włosiem.

Równie ważny będzie minimalizm na meblach – im mniej przedmiotów będzie się na nich znajdowało, tym mniej będą one gromadziły kurzu. Pozbądź się więc wszelkich bibelotów, a jeśli alergikiem jest dziecko, jego zabawki każdorazowo chowaj do pudełek i skrzynek, unikając jednocześnie wręczania maluchowi maskotek. Dobrze by było, aby wszystkie meble były zamykane – zamiast otwartych półek możesz więc wybrać witryny ze szklanymi drzwiczkami.

Kichająca kobieta

Jak sprzątać pokój alergika?

Najwięcej roztoczy będzie się gromadziło na pościeli, dlatego też koniecznie ustal regularne pranie poszewek i prześcieradeł. Samą kołdrę i poduszki staraj się w miarę możliwości wietrzyć na dworze, najlepiej na słońcu. Ponadto możesz wybrać pościel antyalergiczną, która będzie w mniejszym stopniu podatna na gromadzenie alergenów. Zadbaj też o codzienne ścieranie kurzów oraz dokładne mycie posadzek – do tego celu posłuży Ci mop parowy, do którego nie musisz dodawać żadnych detergentów mogących uczulać. Para wodna ma na tyle wysoką temperaturę, że skutecznie pozbędzie się wszelkiego rodzaju zarazków i bakterii. Dobrze sprawdzą się też odkurzacze z filtrem wodnym, które zatrzymają drobinki kurzu i zanieczyszczeń w środku, nie pozwalając im wrócić do pokoju.

Kichające dziecko z alergią
Źródło: euro.com.pl

Urządzenia przydatne w pokoju alergika

Oprócz urządzeń typowo do sprzątania pokoju alergika, przydatne okażą się być także nawilżacze powietrza. Dlaczego ich obecność może pomóc osobom uczulonym na kurz? Powietrze w mieszkaniu potrafi być bardzo suche, w szczególności w sezonie grzewczym. W takiej sytuacji wysuszają się także śluzówki w nosie, przez co nie są w stanie odpowiednio zatrzymywać zanieczyszczeń. Nawilżacz powietrza skutecznie wyeliminuje ten problem. Warto zaopatrzyć się w model z jonizatorem, który oczyści powietrze z alergenów, produkując jony ujemne. Co więcej, możesz się zaopatrzyć także w wysoce funkcjonalne urządzenie, jakim jest oczyszczacz powietrza – przyda się on nie tylko do walki z alergenami, ale i z zanieczyszczeniami miejskimi, np. smogiem. Tego typu sprzęty mogą być jednak o wiele droższe, mimo to warto rozważyć ich zakup, ponieważ okazują się niezastąpione w czasie produkcji spalin z zimowego ogrzewania mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.