Loading...
Zdrowie

Jak zapewnić oczom ochronę latem? Szkodliwe promieniowanie dla oczu

Ochrona oczu latem

Lato niemalże każdemu kojarzy się z miłymi chwilami. Czas urlopu, aktywność na świeżym powietrzu i ciepłe promienie słońca sprawiają, że tryskasz energią i szczęściem, nawet gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli. Jednak w tym wszystkim musisz pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla Twoich oczu i może powodować pogorszenie widzenia. Jak ochronić wzrok latem? Zobacz!

Jak promieniowanie UV wpływa na oczy?

Promienie słoneczne dają życie, sprawiają, że masz więcej energii, a w Twoim organizmie dzieje się naturalna synteza witaminy D odpowiedzialnej za wiele ważnych procesów w organizmie. Ale promieniowanie UV ma również swoje ciemne strony. Ekspozycja na słońce ma bowiem bardzo szkodliwe działanie dla oczu. Dlaczego?

Rogówka pochłania głównie promieniowanie UVB, a soczewka UVA. Prowadzi to do ich uszkodzenia i utraty przejrzystości, może też przyczynić się do rozwoju zaćmy. Nadmierna ekspozycja na UV zwiększa ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, co objawia się znacznym pogorszeniem widzenia centralnego. Może również prowadzić do stanów zapalnych spojówek, objawiających się zaczerwienieniem, pieczeniem i uczuciem „piasku w oczach”.

Jakie znaczenie ma ochrona oczu przed światłem niebieskim?

Światło niebieskie pochodzące zarówno z promieni słonecznych, jak i ekranów urządzeń elektronicznych jest również niebezpieczne dla oczu. Może wywoływać bóle głowy i migreny, a także dawać takie objawy jak suchość, pieczenie, zaczerwienienie czy dyskomfort.

Dlatego tak ważne jest, żeby chronić oczy przed nadmierną ekspozycją na ekrany komputerów i smartfonów. Szczególnie zaś latem, gdy kontrast między urządzeniami a naturalnym światłem jest duży. A także, by nosić okulary przeciwsłoneczne nawet wówczas, gdy wydaje się, że słońce nie jest „zbyt ostre”.

Jak wybrać odpowiednie soczewki przeciwsłoneczne?

Odpowiednie soczewki przeciwsłoneczne to te, które blokują co najmniej 99% promieniowania UVB i 95% promieniowania UVA. Istnieją różne rodzaje soczewek przeciwsłonecznych, w tym organiczne (poliwęglanowe) i mineralne (szklane). Soczewki organiczne są lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, podczas gdy soczewki mineralne oferują lepszą jakość widzenia.

Możesz też wybrać soczewki polaryzacyjne z powłoką antyrefleksyjną, które podnoszą kontrast widzenia bez efektu oślepienia bądź soczewki barwione, które zapewniają 100% ochronę przed UV i możesz je dopasować do swojej aktywności, wybierając pośród 39 kolorów i 25 odcieni gradalnych o różnym stopniu zabarwienia.

Porady dotyczące noszenia okularów przeciwsłonecznych

Wybór odpowiednich soczewek to dopiero początek. Ważne jest również to, jak nosisz okulary. Musisz wiedzieć, że promieniowanie UV może przenikać przez chmury, dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych jest zalecane, nawet gdy nie ma bezpośredniej ekspozycji na słońce. Najlepiej nosić je zawsze przy sobie, a gdy poczujesz dyskomfort, gdy wyjdziesz na zewnątrz, załóż okulary niezależnie od tego, jak duże jest nasłonecznienie.

Jeśli planujesz aktywność na świeżym powietrzu, taką jak jazda na rowerze czy bieganie, wybierz okulary przeciwsłoneczne, które są stabilne i dobrze przylegają do twarzy. Staraj się też dopasować soczewki do aktywności, np. nad wodą najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne redukujące odblaski od wody i zapewniają lepszą widoczność.

Dodatkowe sposoby ochrony wzroku latem

Chroń swój wzrok, unikając przebywania na słońcu w momentach, gdy znajduje się ono wysoko na niebie. Jeśli to tylko możliwe, pozostań w budynku między 10:00 a 16:00. Noś kapelusze bądź czapki z daszkiem, by zminimalizować narażenie oczu na bezpośrednie promienie słoneczne. Regularnie wykonuj ćwiczenia oczu, takie jak mruganie czy ruchy okrężne gałek. W ten sposób naturalnie nawilżysz oczy i unikniesz pieczenia czy swędzenia.

Ochrona wzroku latem jest istotna dla zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez silne nasłonecznienie oraz inne czynniki środowiskowe. Dlatego noś okulary przeciwsłoneczne i dbaj o ochronę oczu każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.