Loading...
Zdrowie

Jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

Ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

Chociaż często zdarza się nam o tym zapominać, promieniowanie słoneczne jest jednym z podstawowych czynników negatywnie wpływających na nasz wzrok. W jaki sposób efektywnie chronić swoje oczy przed promieniami słońca?

To nie powinno być przedmiotem dyskusji – zawsze będąc na słońcu, powinniśmy zakładać okulary przeciwsłoneczne albo przynajmniej czapkę z daszkiem. Brak odpowiedniej ochrony oczu może skutkować poważnymi chorobami – a w skrajnych przypadkach, nawet utratą wzroku.

Jak promieniowanie UV działa na nasze oczy?

Długotrwałe i regularne narażanie oczu na działanie promieni słonecznych może prowadzić do rozwoju takich chorób jak słoneczne uszkodzenie rogówki, zapalenie spojówek, tłuszczyk, zapalenie naczyniówki, degeneracja plamki żółtej, czerniak czy zaćma. Osoby, które nie dbają o odpowiednią ochronę oczu mogą cierpieć z powodu wczesnej starczowzroczności.

Promieniowanie UVA, UVB i UVC oddziałuje w negatywny sposób na poszczególne elementy narządu wzroku tak samo, jak negatywnie oddziałuje na tkanki skórne. Prowadzi do degeneracji tkanek i ich trwałych uszkodzeń.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy unikać spędzania czasu na słońcu – ekspozycja na promienie słoneczne jest niezbędna, aby zachować zdrowie całego organizmu i wyregulować układ hormonalny. Ponadto, jest oczywiście również przyjemna! Natomiast stosowanie szkieł chroniących przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC jest tak samo niezbędne naszym oczom, jak skórze stosowanie filtrów SPF.

Znaczenie noszenia okularów z ochroną UV

Warto wiedzieć, że najbardziej na uszkodzenia narządu wzroku na skutek kontaktu z promieniami słonecznymi są dzieci do 10 roku życia. W tym okresie ich oczy jeszcze się kształtują. Soczewka oczu dzieci jest w 95% przezroczysta i przepuszcza promieniowanie UV – w wieku 25 lat soczewka przepuszcza zaledwie 20%.

Stosowanie wysokiej klasy okularów przeciwsłonecznych, wyposażonych w odpowiednie filtry, skutecznie zapobiega uszkodzeniom narządu wzroku, zmniejsza ryzyko występowania chorób oczu, a także pogorszenia się wzroku na skutek kontaktu z promieniami słonecznymi.

Rola soczewek polaryzacyjnych w ochronie wzroku

Szkła polaryzacyjne zapewniają komfort widzenia nawet wtedy, gdy poziom światła słonecznego jest bardzo wysoki. Do pełnej ochrony nie wystarczą zdecydowanie tylko ciemne szkła – polaryzacja gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo i wygodę.

Przyciemniane szkła bez polaryzacji po prostu odbijają promienie słoneczne. Natomiast efekt polaryzacji umożliwia odbijanie również pionowych promieni światła, odbitych np. od wody, śniegu czy innych przedmiotów wokół nas. Polaryzacja umożliwia ostre, wyraźne widzenie, bez efektu białej poświaty wokół przedmiotów, budynków i ludzi, który to efekt jest charakterystyczny dla okularów bez polaryzacji w bardzo słoneczny dzień.

Dzięki szkłom polaryzacyjnym nie mamy odruchu mrużenia oczu, a nasze oczy są całkowicie chronione.

Wybór odpowiednich okularów

Aby odpowiednio chronić wzrok, powinniśmy wybierać wyłącznie okulary z salonów optycznych, które posiadają odpowiednie certyfikaty jeśli chodzi o filtry UV. Soczewki polaryzacyjne dostępne są wyłącznie u optyków. Takie szkła są doskonałym wyborem dla każdej osoby, w szczególności jednak sportowców, kierowców i osób, które bardzo dużo czasu spędzają na zewnątrz.

Nie powinniśmy kupować ciemnych okularów z nieznanego źródła, które mogą bardziej szkodzić niż chronić – przyciemniane szkło może powodować rozszerzanie naszej źrenicy, a tym samym, przedostawanie się do wnętrza oka większej ilości promieni słonecznych. Przy soczewkach z filtrami nie ma tego ryzyka.

Podsumowując, dobrej jakości ciemne okulary z soczewkami polaryzacyjnymi to gwarancja maksymalnego bezpieczeństwa dla naszych oczu. Co ważne, w salonach optycznych istnieje możliwość przygotowania okularów tego typu z soczewkami korekcyjnymi, co zapewni nam komfort widzenia w każdych warunkach świetlnych, niezależnie od naszej wady wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.