Loading...
Choroby

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutą w Warszawie

Kobieta z zaburzeniami psychicznymi

Psychoterapia staje się coraz modniejsza w Polsce. Na Zachodzie ten sposób leczenia problemów w zdrowiu psychicznym od lat jest jednym z najbardziej prestiżowych. W naszym kraju rzesze pacjentów zgłaszają się od niedawna do psychoterapeutów, szukając u nich pomocy wtedy, gdy doświadczają smutku, lęku czy depresji. Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę? Poniżej garść wskazówek i podpowiedzi, dzięki którym łatwiej będzie zdecydować się na leczenie z konkretnym psychoterapeutą.

Gabinet psychoterapii w Warszawie

Jeden z ważnych aspektów związanych z wyborem psychoterapeuty to nurt, w którym specjalista prowadzi terapię. Wyróżnia się psychoterapię psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, systemową czy psychoanalityczną. Podejście psychoterapeutyczne, które jest głównie stosowane przez terapeutę, pomaga w poradzeniu sobie z kryzysami, w lepszym rozumieniu własnych emocji, przejściu przez zmiany, które dzieją się w życiu. Niektóre z podejść proponowane są ze względu na swoją skuteczność w leczeniu depresji, lęku. To na przykład psychoterapia poznawczo-behawioralna. Psychoterapia systemowa będzie idealna wtedy, gdy człowiek chce lepiej poznać schematy rządzące funkcjonowaniem jego rodziny. Psychoanaliza oraz podejście psychodynamiczne to sposób na zrozumienie siebie, własnych motywów, lęków. Dla osób, które chcą rozwinąć własną osobowość i lepiej radzić sobie w życiu, będą to idealne podejścia terapeutyczne. Trzeba nastawić się na jednak na długą pracę z psychoterapeutą.

Standardy, jakie powinien spełniać terapeuta

Jakie standardy powinien spełniać dobry terapeuta i gabinet psychoterapii w Warszawie? Po pierwsze powinien poddawać swoją pracą superwizji. Oznacza to, że musi być w stałym kontakcie z osobą, która ocenia jego postępowanie terapeutyczne z różnymi pacjentami. W niektórych podejściach terapeutycznych istotne jest również to, aby osoba terapeuty kontynuowała własną psychoterapię. To właśnie dzięki temu staje się bardziej dojrzała, potrafi lepiej pomagać, wspierać pacjenta w dążeniu do jego celu. Zanim podpisze się kontrakt terapeutyczny, warto sprawdzić, jakie kwalifikacje posiada psychoterapeuta. Powinna być to osoba, która ukończyła studia wyższe na przykład psychiatrii, psychologii, pedagogiki lub innych nauk społecznych, a następnie podjęła studia podyplomowe na kierunku psychoterapii. Dobrze, jeżeli szkoła psychoterapii, którą ukończył psychoterapeuta jest akredytowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Psychoterapeuta Warszawa ceny

Psychoterapia to sposób leczenia zaburzeń psychiczny, problemów w zdrowiu psychicznym, jedna z metod rozwoju. Można korzystać z niej w ramach ubezpieczenia w NFZ lub prywatnie. Ile kosztuje psychoterapia za sesję? Sesja psychoterapii zwykle trwa 45 lub 50 minut. Ceny uwarunkowane są między innymi regionem Polski, a także podejściem terapeutycznym, w którym pracuje terapeuta. Zwykle koszt sesji waha się od około 120 do 200 zł za spotkanie. Psychoterapia może być krótko- lub długoterminowa. Wtedy liczba sesji jest zróżnicowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.