Loading...
Zdrowie

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać i jak o nią dbać, aby przedłużyć jej żywotność?

Szczoteczka soniczna

Każdy z nas marzy o zdrowym, pięknym i przyciągającym uwagę uśmiechu, który doda pewności siebie i pomoże w nawiązywaniu kontaktów. Aby to osiągnąć należy przede wszystkim bardzo dokładnie przemyśleć zakup odpowiedniej szczoteczki. Na rynku aż roi się od najróżniejszych modeli, ale my skupimy się na szczoteczce sonicznej. Jaką wybrać i co zrobić, by posłużyła przez wiele lat?

Szczoteczka soniczna jest w dzisiejszych czasach najbardziej zaawansowanym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Ale co to znaczy, że jest soniczna? Soniczność szczoteczki polega na wykorzystaniu podczas jej pracy fal dźwiękowych (od ang. terminu „sonic” – „dźwiękowy). Jest to urządzenie, które śmiało można określić mianem udoskonalonego modelu szczoteczki elektrycznej. Jest ona wyposażona w akumulator i silnik generujący drgania. W trakcie szczotkowania zębów cząsteczki śliny, wody i pasty łączą się ze sobą, w wyniku czego powstają mikropecherzyki, które następnie docierają do trudno dostępnych zakamarków w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych, skutecznie je oczyszczając. Szczoteczka soniczna jest w stanie wytworzyć nawet do 48 000 ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, co przekłada się na imponującą liczbę 96 000 ruchów sonicznych. Tak duża prędkość pracy pozwala na dogłębne oczyszczenie powierzchni szkliwa zębowego z zalegającej płytki nazębnej, a także nieestetycznych przebarwień czy uporczywych osadów. Istotą informacją jest to, że drgania generowane przez główkę czyszczącą szczoteczki sonicznej trafiają na odległość około 4 mm od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają osadów w sposób mechaniczn

Szczoteczka soniczna – dla kogo?

Szczoteczka soniczna jest więc bezpieczna w użytkowaniu nawet przez osoby z chorobami przyzębia, krwawiącymi dziąsłami, nadwrażliwością szkliwa zębowego. Mogą się na nią zdecydować również osoby z implantami, innego typu wypełnieniami protetycznymi, takimi jak: korony, mosty, licówki, a także aparatami ortodontycznymi. Standardowy model szczoteczki sonicznej wyposażony jest w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, np. codzienne czyszczenie, delikatne szczotkowanie, wybielanie zębów czy masaż dziąseł. Oprócz tego niemal w każdym zestawie ze szczoteczką soniczną otrzymać można wymienne końcówki z główkami o podłużnym kształcie, które mają zdolność objąć kilka zębów na raz. Ważna jest ich systematyczna wymiana, by mogły jak najefektywniej spełniać swoją rolę. Producenci zalecają robić to mniej więcej co 2-3 miesiące z uwagi na zużywanie się włókien. Szczoteczka soniczna posiada również bardzo wiele przydatnych funkcji, np. timery odliczające zalecany czas na mycie zębów, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia. Szukając urządzenia dla siebie warto sprawdzić ranking szczoteczek sonicznych do zębów i porównać właściwości modeli od różnych producentów.

Jak odpowiednio używać szczoteczki sonicznej – porady krok po kroku

Z większości szczoteczek sonicznych można korzystać w sposób prawidłowy, o ile zastosujemy się do kilku ważnych instrukcji. Oto one:

  • Nałóż odpowiednią ilość pasty do zębów na włosie, tak jak robi się to w przypadku używania każdej innej szczoteczki.
  • Przyłóż końcówkę czyszczącą szczoteczki sonicznej do zębów w taki sposób, by włosie dotykało zębów pod kątem 45 stopni.
  • Uruchom szczoteczkę i delikatnym ruchem przesuwaj ją po łuku kolejnych zębów zaczynając od przodu.
  • Pamiętaj, by nie wykonywać szczoteczką ruchów wymiatających czy okrężnych, ponieważ technologia soniczna została opracowana w taki sposób, by precyzyjnie wykonać tę pracę za Ciebie.
  • Nie dociskaj zbyt mocno włosia szczoteczki do zębów. Po pierwsze dlatego, że możesz zrobić krzywdę i uszkodzić szkliwo lub dziąsła, a po drugie, ponieważ istnieje wtedy ryzyko szybszego zużycia włosia i jego rozwarstwiania. W tym przypadku funkcja czujnika siły nacisku sprawdzi się pod tym kątem idealnie.
  • Jeśli po skończonym cyklu pracy szczoteczki sonicznej pewne miejsca wydają się być nie w pełni doczyszczone, to nie obawiaj się powtórzyć całego procesu w konkretnym obszarze jamy ustnej. Mycie zębów szczoteczką soniczną jest bezpieczne nawet dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów, choroby dziąseł czy paradontozę.
  • Dobrze jest też czyścić powierzchnię języka, na której zbierają się bakterie odpowiedzialne za rozwój wielu poważnych stanów zapalnych.
  • Po zakończeniu pracy szczoteczki sonicznej opłucz ją pod bieżącą wodą i osusz z nadmiaru wilgoci, by zapobiec tworzeniu się na jej powierzchni osadów.

Jak dbać o szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna to urządzenie, które w sposób skuteczny pozwala zachować odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. Przy tym poleruje zęby, co wpływa na ich bielszy wygląd, masuje dziąsła oraz daje poczucie wyjątkowej gładkości zębów, czego nie dostarczy nam żaden model szczoteczki manualnej.

Aby nasza szczoteczka soniczna działała prawidłowo i posłużyła nam przez wiele lat warto wiedzieć, jak możemy o nią zadbać. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Ważny jest sposób, w jaki ładujemy baterię szczoteczki sonicznej. Zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie ładownie może doprowadzić do uszkodzenia jej akumulatora i tym samym znacznie skrócić jej żywotność. Zawsze trzeba stosować się do instrukcji dołączonej do danego urządzenia, by zapewnić szczoteczce płynność działania przez dłuższy czas, a tym samym zachować wysoki poziom jej wydajności oraz skuteczności.

  • Warto pamiętać, że szczoteczkę soniczną należy przechowywać w odpowiednim miejscu. Powinniśmy to robić w suchym miejscu, bez dostępu światła słonecznego. Wilgoć ma niekorzystny wpływ na wszelkiego typu urządzenia elektroniczne i może zaburzać ich pracę. Bezpośrednio działające z kolei na nie światło słoneczne może spowodować, że elementy wykonane z plastiku zaczną się odbarwiać i staną się tym samym bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

  • Jeśli w domu posiadamy jedynie twardą wodę, to istnieje zwiększone ryzyko, że na sprzętach w łazience zacznie gromadzić się kamień, w tym także na szczoteczce do zębów. Aby zagwarantować jej estetyczny wygląd przez długi czas należy sporadycznie czyścić ją octem lub kwaskiem cytrynowym. Dobrym pomysłem może być także użycie własnoręcznie zrobionej pasty, która będzie składać się z wody i sody oczyszczonej. Po każdym takim domowym czyszczeniu szczoteczkę trzeba dokładnie przepłukać wodą. Pod żadnym pozorem nie należy myć szczoteczki sonicznej w zmywarce!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.