Loading...
Choroby

Jakie są najczęstsze mity na temat ostrego zapalenia górnych dróg oddechowych?

Katar zatokowy

Infekcje górnych dróg oddechowych (nosa, zatok i gardła) należą do najczęściej występujących chorób, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Niestety przez lata narosło wokół nich wiele mitów, które bez przerwy krążą wśród pacjentów. Sprawdź, które informacje na temat tych schorzeń są nieprawdziwe. W jaki sposób skutecznie leczyć infekcje nosa i zatok?

Objawy ostrego zapalenia górnych dróg oddechowych

Zazwyczaj ostre infekcje nosa, zatok czy gardła trwają nie dłużej niż 10 dni. W tym czasie rozwijają się objawy takie jak:

  • zatkany nos,
  • wydzielina w nosie i zatokach,
  • ból i ucisk twarzy,
  • pogorszenie lub utrata węchu,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • złe samopoczucie,
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • ból gardła,
  • trudności w przełykaniu śliny.

3 najczęściej powtarzane mity o zapaleniu górnych dróg oddechowych

Nieleczony katar trwa tydzień, a leczony 7 dni

To popularne powiedzenie sugeruje, że leczenie kataru nie ma sensu. Tymczasem stosowane obecnie leki doustne i miejscowe mogą skutecznie złagodzić męczące objawy i wspomóc organizm w walce z chorobą. Na dodatek zalegająca w zatokach wydzielina sprzyja namnażaniu bakterii, a przez to przedłużeniu choroby i nasileniu objawów. Jeśli objawy utrzymują się  poniżej dziesięciu dni mamy do czynienia z przeziębienie, czyli ostrym wirusowym zapaleniem zatok przynosowych.

Jednak  nie leczone przeziębienie może przejść w ostre powirusowe zapalenie zatok przynosowych, w którym czas utrzymywania się objawów wynosi ponad 10 dni (ale mniej niż 12 tygodni) lub objawy w ciągu kolejnych 5 dni nasilają się. Dlatego warto  upłynniać  wydzielinę i ułatwiać jej usuwanie,  aby choroba nie rozwijała się , a stan zapalny nie rozprzestrzeniał się na sąsiednie tkanki.

Żółty lub zielony katar? To na pewno infekcja bakteryjna

Kolor wydzieliny w nosie i zatokach nie świadczy o rodzaju infekcji. Zwykle jest ona na początku bezbarwna i wodnista, a po kilku dniach się zagęszcza, przybiera biały kolor i śluzową konsystencję. W kolejnej fazie infekcji do śluzówki napływają komórki układu odpornościowego, co zabarwia wydzielinę na zielono lub żółto. Jak widzisz, obecność bakterii nie ma nic wspólnego z kolorem kataru.

Najlepszy lek na infekcję to antybiotyk

To bardzo szkodliwy mit. Sprawia, że nadużywamy antybiotyków w sytuacjach, w których zupełnie nie są potrzebne, przez co wiele bakterii staje się odpornych na ich działanie. Zdecydowana większość infekcji dróg oddechowych jest wywoływana przez wirusy, a jedynie 0,5-2% z nich powodują bakterie.

O nadkażeniu bakteryjnym może (ale nie musi) świadczyć czas trwania choroby. Im dłużej, tym większe ryzyko rozwoju kolejnych patogenów. Dlatego zażycie antybiotyku w takiej sytuacji bywa uzasadnione, jednak wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Jak skutecznie leczyć ostre zapalenie nosa i zatok?

Leczenie infekcji wirusowych skupia się przede wszystkim na łagodzeniu ich objawów. Na gęsty, zalegający katar zatokowy pomóc mogą  leki  (nie suplementy diety)  rozrzedzające śluz i ułatwiające jego usuwanie. To np. kapsułki zawierające olejki eteryczne – eukaliptusowy, mirtowy, pomarańczowy i cytrynowy. Zmniejszają stan zapalny i  przede wszystkim rozluźniają one śluz i ułatwiają oczyszczanie ze śluzu, czyniąc go łatwiejszym w odkrztuszaniu.

Na katar mogą pomóc także aerozole do nosa np. z ksylometazoliną, które obkurczają śluzówkę, a w ten sposób zmniejszają jej obrzęk i ułatwiają oddychanie.

Leczenie zapalenia górnych dróg oddechowych może przynieść ulgę i znacznie złagodzić objawy. Ważne, żeby odpowiednio je dobrać i regularnie zażywać leki. Znajdź też kilka dni na odpoczynek i zadbaj o odpowiednią ilość snu – to najlepszy sposób na walkę z infekcją.

Paź, A., & Arcimowicz, M. (2018). Antybiotykoterapia ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych i ucha środkowego u dorosłych. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 7(1), 1-7.

Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.