Loading...
Choroby

Kiedy zmieniać filtr w masce antysmogowej Respro?

Kobieta w masce antysmogowej

Skuteczność działania każdej maski antysmogowej Respro zależy od filtra. I nie chodzi tu tylko o jego rozmiar czy rodzaj (bo jest ich kilka), lecz także o odpowiedni czas wymiany. Im dłużej będziesz nosić maskę z jednym filtrem, tym słabsze będzie zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami. Dlatego zaraz dowiesz się, kiedy i jak często zmieniać tę część w masce antysmogowej.

Jak wybrać odpowiedni filtr do maski antysmogowej Respro?

Maseczki przeciwsmogowe Respro zostały wyposażone w wymienne, kompatybilne z nimi filtry. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup wybranej opcji, musisz sprawdzić, czy dany wariant będzie pasował do modelu twojego akcesorium. Większość filtrów została wyprodukowana do standardowych wersji masek antysmogowych, ale są też opcje np. typowo sportowe, które możesz umieścić tylko w wybranym rodzaju tego akcesorium. Każdy filtr różni się nieco swoimi właściwościami filtrującymi oraz oporem powietrza podczas oddychania. Dlatego inny rodzaj będzie pasował osobom, które uprawiają sport, a inny tym, które potrzebują maseczki podczas spacerów po mieście. Podczas doboru odpowiedniego filtra należy również zwrócić uwagę na jego rozmiar (S/M, L oraz XL). Źle dopasowany do wymiarów maski osłabi jej skuteczność.

Jakie są rodzaje filtrów Respro?

Marka Respro oferuje kilka rodzajów filtrów, które różnią się głównie technologią wykonania i rodzajem poszczególnych warstw. Maski antysmogowe mogą być wyposażone w:

  • Filtry Hepa-Type – ich działanie skupia się wokół elektrostatyczności. Wszelkie zanieczyszczenia, nawet te o maleńkiej średnicy 0,02 mikrometra, są przyciągane do włókien i osadzają się na nich. Ten rodzaj filtrów odznacza się wysoką gramaturą, dlatego zachowuje na dłużej swoją skuteczność. Świetnie sprawdzają się nie tylko w odseparowywaniu smogu, ale także wirusów i bakterii. Można je wykorzystywać do masek noszonych na co dzień oraz wersji sportowych.
  • Filtry z włóknami węglowymi DACC – pierwotnie były wykorzystywane przez żołnierzy brytyjskich do ochrony przed spalinami, niebezpiecznymi tlenkami, gazami i innymi szkodliwymi substancjami. Ich wysoka skuteczność filtracji sprawdzi się nawet w ekstremalnych warunkach. Chętnie są wykorzystywane przez osoby, które pracują w kopalniach lub fabrykach z narażeniem na kontakt z bardzo wysokim stężeniem chemicznych nieczystości w powietrzu.
  • Filtry kombinacyjne – to połączenie technologii DACC i Hepa-Type. Podwójne działanie dla jeszcze lepszej ochrony zostało docenione przez zadowolonych klientów. Obecnie maseczki antysmogowe z filtrami kombinacyjnymi uważane są za najskuteczniejszą formę ochrony przed wszelkimi zanieczyszczeniami.

Kiedy wymieniać zużyty filtr Respro na nowy?

Demontaż zużytego i montaż nowego filtra nie sprawia żadnych trudności i zajmuje dosłownie chwilę. W przypadku tradycyjnych filtrów Respro zaleca się wykonanie tej czynności średnio raz na 70 godzin aktywnego używania maseczki. Jeśli więc korzystasz z niej tylko podczas trasy z i do pracy, który zajmuje ci godzinę, jeden filtr wystarczy ci na mniej więcej dwa miesiące. Czas ten ulegnie skróceniu, jeśli w maseczce będziesz biegać, pracować fizycznie lub uprawiać inne intensywne aktywności. Wówczas zapotrzebowanie na tlen się zwiększa i filtr szybciej zużywa. Osoby, dla których maska przeciwsmogowa jest podstawowym akcesorium w pracy, wymieniają część filtrującą średnio raz na tydzień lub częściej. To samo dotyczy aktywnych sportowców.

Warto pamiętać, że żywotność filtra można nieco przedłużyć, dbając o dezynfekcję jego powierzchni. Wystarczy kupić odpowiedni preparat bakteriobójczy od Respro, spryskać nim kilka razy powierzchnię części wymiennej i poczekać aż odparuje. Środek jest bezpieczny dla alergików i nie powoduje podrażnień skóry, a doskonale zwalcza wszelkie drobnoustroje. Filtr należy dezynfekować po każdym zdjęciu maseczki. Nie wolno też od razu chować maski do miejsca, które utrudnia odprowadzenie wilgoci po jej użytkowaniu. Mokre środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, a tego przecież chcesz uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.