Loading...
Choroby

Koronawirus – fakty i mity

Walka z koronawirusem

Choć świat żyje z koronawirusem już od paru miesięcy, ilość dezinformacji i wiedzy opartej na przekonaniach i uprzedzeniach zdaje się rosnąć, zamiast spadać.

Pochylamy się nad najczęściej przekręcanymi informacjami i podstawowymi danymi dotyczącymi pandemii AD 2020.

Co to jest SARS-CoV-2? Czym różni się od COVID-19?

Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej Koronawirus-2 (SARS-CoV-2) to nazwa nadana nowemu wirusowi w 2019 r. COVID-19 to nazwa nadana chorobie związanej z wirusem. SARS-CoV-2 to nowy szczep koronawirusa, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi.

Skąd wziął się koronawirus? Jak się przenosi?

Koronawirusy krążą wśród zwierząt i u nich występują najczęściej. Niektóre z nich mogą również zarażać ludzi. Za pierwotnego, naturalnego żywiciela tegorocznego wirusa uznawany jest nietoperz, ale wiadomo, że występuje on też u kilku innych gatunków.

Jak łatwo rozprzestrzenia się koronawirus?

Pierwsze zarażenia były odzwierzęce. Skalę pandemii wirus osiągnął jednak, przenosząc się z człowieka na człowieka. Mikrob ten nie jest jeszcze dokładnie zbadany i przeanalizowany i większość informacji o jego cyklu życiowym jest obwarowane wieloma zastrzeżeniami bądź są oznaczane jako szacunkowe. Każdy więc, kto z pełnym przekonaniem wskazuje procentowe populacje zarażonych, bądź śmiertelność nie ma racji, bądź opiera się na niepełnych danych. Szacuje się, że jedna zarażona osoba zaraża dwie do trzech osób.

Wirus przenoszony jest głównie przez kropelki oddechowe. Idealną okolicznością do ich rozprzestrzeniania jest kaszel bądź kichanie, ale absolutnie nie są to jedyne warunki, w których powstają. Kropelki są niewidoczne i wydobywają się z ust przy zwykłym mówieniu, czy oddychaniu z otwartymi ustami.

Wirus na różnych powierzchniach może przetrwać do kilku godzin, dlatego tak ważne jest używanie dezynfektantów i rękawiczek. Czas między zarażeniem a pojawieniem się objawów wacha się między jednym a czternastoma dniami.

Czy na koronawirusa da opracować się szczepionkę? Kiedy się to stanie?

Opracowanie szczepionki wymaga czasu, jest jednak możliwe i pracuje nad tym równolegle wiele zespołów badawczych. Finansowa zachęta dla stworzenia skutecznego zabezpieczenia przeciwko zjawisku o tak globalnym oddziaływaniu jest ogromna, dlatego zespoły badawcze nie cierpią na brak środków i prace przebiegają tak szybko, jak to możliwe i jak pozwalają na to przepisy. Pośpiech i niedostosowanie się do procedur może doprowadzić do opracowania szczepionki nieskutecznej, bądź, co gorsza, szkodliwej, co może mieć skutki gorsze od dotychczasowych.

Czas potrzebny na opracowanie szczepionki szacuje się na od kilku miesięcy do kilku lat. Poza czasochłonnym przygotowaniem samego skutecznego preparatu, konieczne są testy, uwzględniające różne grupy odbiorców i zabezpieczające populację przed efektami ubocznymi.

Maseczki noszone na twarzy są nieskuteczne i służą głównie uspokojeniu opinii publicznej?

W sieci krąży grafika, wskazująca, że istnieje 70% prawdopodobieństwa zarażenia koronawirusem, jeśli nosisz maskę i skonfrontujesz się z osobą, która jej nie nosi. Prawdopodobieństwo zarażenia spada do 5%, jeśli ktoś z koronawirusem nosi maskę i zetknie się z kimś bez maski, a do 1,5%, jeśli obie osoby noszą maski.

Jest to jednak zbiór informacji jedynie połowicznie poprawnych. Nikt nie jest w stanie określić dokładnych procentowych wartości, w jakich wirus będzie zaraźliwy dla innych. Niewątpliwie jednak noszenie maseczki znacznie podwyższa bezpieczeństwo nasze, a przede wszystkim chroni innych przed mikrobami pochodzącymi z naszego organizmu.

Maseczkę powinniśmy nie tylko nosić, ale regularnie ją czyścić, prać i zmieniać. Warto ją również wyprasować gorącym żelazkiem, by uczynić możliwie sterylną. W wielu miastach Polski pojawiają się też maseczkomaty. Maseczkomat to urządzenie, w którym możemy kupić podstawowe, jednorazowe przybory, zwiększające bezpieczeństwo w czasie pandemii, jak maseczki czy rękawiczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.