Loading...
Blog eksperckiChorobyJedzenieNowinki ze świata zdrowia

Jak wypadł Narodowy Test Zdrowia Polaków?

Narodowy test polaków

Ponad 400 000 tysięcy Polaków wzięło udział w Narodowym Teście Zdrowia, w ramach projektu edukacyjnego. Opublikowane w sieci opracowanie wyniku testu, analizę wskaźników i wnioski przeczytałam ze sporym zainteresowaniem. Byłam bardzo ciekawa, czy coś mnie zaskoczy?

Test o zdrowym stylu życia- co wynika z raportu?

Nic dobrego, kochani! I na pewno mamy sporo do poprawienia.

To co determinuje czynnik zdrowia to zwłaszcza styl życia i dieta. I co istotne, zgodnie z wynikami raportu – swojemu zdrowiu zaczynamy się przyglądać, będąc już dobrze po 50 roku życia, w obawie przed  utratą kondycji fizycznej i umysłowej na 'stare’ lata.

Ponad 60% Polaków ma nadmierną masę ciała, co zapewne ma bezpośredni związek  z faktem, że 50% z nas nie jest „skalana” jakąkolwiek aktywnością fizyczną.

Równocześnie aż 40% raportuje, że śpi mniej niż 7 godzin w ciągu doby; dołóżmy do tego wysoki wskaźnik stresu, którego doświadczamy i mamy gotową receptę na to, jak ze zdrowego stać się chorym człowiekiem?

Warto wiedzieć, że przewlekły stres powoduje problemy ze snem, spadek libido, osłabienie układu odpornościowego. Są badania, które jasno wskazują na związek stresu z nadmierną masą ciała i otyłością.  Sami sobie odpowiedzmy na pytanie: jak często w odpowiedzi na sytuacje stresowe stosujemy techniki relaksacyjne, idziemy na długi spacer, jeździmy na rowerze, czy praktykujemy jogę?

Co znajdziemy w naszych lodówkach?

Warto również zajrzeć do lodówki Polaka, w której znajdziemy sporo mięsa (najczęściej bowiem wybieramy posiłki mięsne) i niewiele warzyw. Zaledwie co trzeci z nas zjada warzywa  i  owoce każdego dnia! To dramatycznie mało.

Co czwarty z nas kilka razy w miesiącu jada fast-food’y. Z przyjemnością kupujemy napoje słodzone, używki i suplementy. W ciągu ostatniego roku aż 60% mężczyzn i 56% kobiet przyjmowało różne preparaty wielowitaminowe.

Jak wynika z raportu podstawowe badania profilaktyczne również nie są naszą mocną stroną.

W przeciągu ostatniego roku tylko 39% Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 42% zrobiło badanie ogólne moczu, 50 % sprawdziło poziom cukru we krwi, 56 %  wykonało morfologię krwi, a 74 % zmierzyło ciśnienie krwi.

Podsumowując test zdrowia

50% Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, a 48% Polaków zgłasza długotrwałe problemy zdrowotne. Powszechną receptą na to jest: omijanie warzyw i  owoców szerokim łukiem i wybieranie suplementów oraz pocieszenie w fast -food’ach.

Ma to sens?

Artykuł napisała:
Ewa Gonia
Dietetyk
Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków
https://www.youtube.com/c/EwaGoniadietetyk

Pełen raport dostępny jest na stronie www.medonet.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.