Loading...
Zdrowie

Korony protetyczne i mosty: sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu

Zakładanie koron i mostów protetycznych

Współczesna protetyka pozwala na odbudowę uzębienia, nawet w przypadku jego znacznego zniszczenia lub utraty. Korony i endokorony, wkłady inlay, nakłady onlay, mosty protetyczne – to tylko część narzędzi, jakimi dysponuje dziś protetyk. Choć nadal funkcjonują na rynku protezy ruchome, to przyszłość należy przede wszystkim do protez stałych.

Stan uzębienia Polaków bardzo poprawił się w ostatnich 30 latach. Spada liczna wykonywanych zabiegów usunięcia zębów stałych. Oprócz coraz doskonalszego leczenia kanałowego, nowoczesna protetyka w dużym stopniu przyczynia się do ratowania nawet silnie zniszczonych zębów. korony zębowe i mosty to potężne narzędzia w ręku dobrego dentysty.

Czym zajmuje się protetyk?

Gdy tracimy cały ząb lub dużą część zęba w wyniku zaawansowanej próchnicy lub mechanicznego uszkodzenia, do akcji wkracza protetyk.

Jeśli konieczne jest uzupełnienie luki w uzębieniu, protetyk może zastosować most protetyczny lub koronę protetyczną (koronę zębową) umocowaną na implancie.
Gdy ząb został uratowany dzięki leczeniu kanałowemu, zamiast stosować rozległe wypełnienie, tak jak to robiono zwykle dawniej, protetyk może dokonać odbudowy stosując m.in. Korony zębowe z wkładem koronowo-korzeniowym, wkłady inlay i nakłady onlay. Odbudowy protetyczne, w przeciwieństwie do dużych wypełnień, wzmacniają ząb, przyczyniając się równomiernego rozłożenia siły nacisku na pozostawioną, naturalną część zęba. Dzięki temu można uniknąć lub znacząco opóźnić w czasie całkowite usunięcie naturalnych zębów po leczeniu kanałowym lub powtórnym leczeniu kanałowym (reendo).

Do czego służą korony protetyczne

Korona protetyczna najczęściej jest mocowana w następstwie leczenia kanałowego mocno zniszczonych zębów. W takich przypadkach zwykle dochodzi do utraty dużej części lub całej naturalnej korony. Korony zębowe można jednak wykorzystać też do poprawy wyglądu naturalnych zębów – takich, które mają mechaniczne uszkodzenia, pęknięcia lub ubytki. W tym celu dokonuje się mechanicznego opracowania naturalnego zęba, a następnie na nim mocuje się koronę.

Praca protetyka to dziś coraz częściej wykonywanie koron zębowych i mostów niż pełnych lub częściowych protez ruchomych. Wynika to zarówno z coraz lepszego stanu uzębienia Polaków, ale także z większej dbałości o estetykę.

Mosty protetyczne

Rozwiązaniem pokrewnym do korony jest most protetyczny. Można dzięki niemu uzupełnić luki w uzębieniu. Most składa się z filarów i przęsła. Część filarowa jest mocowana na opracowanych zębach sąsiadujących z uzupełnianą luką lub implantach, a przęsło pomiędzy filarami zastępuje utracony ząb. Jeśli np. pacjent stracił górną szóstkę, filary mostu mogą być oparte sąsiadujących z ubytkiem piątce i siódemce. To rozwiązanie mniej kosztowne niż implant i niewymagające działania chirurgicznego w kości.

Ile czasu trwa założenie korony?

Aby cieszyć się koroną protetyczną trzeba minimum dwóch wizyt u dentysty. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli ząb, na którym mocowana będzie korona jest już wyleczony. Na pierwszej wizycie dentysta opracuje mechanicznie naturalną część zęba i pobierze wycisk, dzięki któremu pracownia protetyczna będzie mogła wykonać odpowiednio dopasowaną koronę. Jeśli zabieg dotyczy przednich zębów, pacjent otrzymuje koronę tymczasową, która zamaskuje opracowany ząb do czasu zamocowania docelowej korony.

Na kolejnej wizycie odbywa się założenie korony przygotowanej przez protetyka. Jeśli nie wymaga ona poprawek lub są one na tyle drobne, aby mógł je wykonać stomatolog w gabinecie – pacjent będzie mógł opuścić gabinet z gotową koroną. Jeśli konieczne są duże poprawki, trzeba będzie oddać koronę do pracowni protetycznej i konieczna będzie kolejna wizyta.

Cały proces zastąpienia zniszczonego próchnicą zęba koroną zależy od ścieżki leczenia. Jeśli korona ma być mocowana na implancie konieczne jest najpierw usunięcie naturalnego zęba, wstawienie implantu, a po zagojeniu się miejsca wszczepienia implantu, do działania przystępuje protetyk. Jeśli korona jest mocowana na wkładzie korzeniowo-koronowym ząb musi być najpierw przeleczony kanałowo, a potem najkorzystniej poddać go przez pewien okres czasu obserwacji, aby upewnić się, że leczenie było skuteczne. Dopiero później przygotowuje się koronę.

Korony protetyczne – lepsze niż wypełnienia

Korona protetyczna to rozwiązanie bezpieczniejsze dla zębów niż rozległe wypełnienia. Korona wzmacnia ząb, chroniąc przed dalszymi uszkodzeniami. Korony i mosty w przypadku częściowej utraty uzębienia są świetną alternatywą dla protez – można je czyścić tak jak naturalne zęby, nie musimy obawiać się ze wypadną lub poruszą się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.