Loading...
Zdrowie

Masaż tajski – na czym polega i kto powinien z niego skorzystać?

Kobieta robi mężczyźnie tajski masaż

Artykuł partnera.

Masaże potrafią przynieść wiele korzyści zdrowotnych, poprawić samopoczucie oraz pomóc zawalczyć o piękny wygląd. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni zabieg, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Wiele osób decyduje się choćby na tradycyjny masaż tajski.

Na czym polega taka terapia manualna? Dla kogo jest szczególnie wskazana i jakie rezultaty przynosi? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Masaż tajski – podstawowe założenia

Masaż tajski to rodzaj terapii manualnej znanej i stosowanej w Azji od wieków. Klasyczny masaż obejmuje całe ciało. Wykonuje się go z pomocą dłoni, przedramion, łokci, a także stóp i kolan. Podczas zabiegu masażysta układa ciało masowanego w pozycje znane z tradycyjnych asan jogi. Nie bez powodu taka forma terapii bywa niekiedy określana mianem „jogi dla leniwych”.

Masaż tajski łączy założenia klasycznej terapii manualnej, jogi i filozofii. Zaczyna się w okolicach pępka, później kieruje się w stronę głowy, zgodnie z założeniami idei kanałów energetycznych, znajdujących się w ciele człowieka.

Inne rodzaje masażu tajskiego

Oprócz tradycyjnej formuły masażu tajskiego można spotkać się z innymi odmianami zabiegu. Wykonuje się go na poszczególne części ciała, np. masaż nóg lub pleców. Ciekawą odmianą jest masaż tajski olejowy. O ile w standardowym zabiegu masowany jest ubrany w specjalny, niekrępujący ruchów strój, o tyle przy masażu olejowym wykorzystuje się dobroczynne działanie naturalnych preparatów, które głęboko odżywiają skórę, a także pomagają rozluźnić mięśnie i poprawić nastrój.

Niekiedy podczas masażu wykorzystuje się również specjalne akcesoria, jak choćby stemple ziołowe, zawierające naturalne, pielęgnacyjne składniki o szerokich właściwościach. Mogą się w nich znaleźć choćby antybakteryjna kurkuma lub orzeźwiająca mięta.

Dopasowanie właściwego zabiegu to sposób na odprężenie i relaks, a także poprawę ogólnej kondycji organizmu. Szeroki wybór salonów realizujących masaże tajskie można znaleźć choćby na stronie: GabinetyMasazu.pl.

Wskazania do masażu tajskiego

Masaż tajski potrafi przynieść wiele korzyści dla organizmu. Warto się na niego zdecydować w okresach gorszego samopoczucia, przy długofalowej ekspozycji na stres. Zabieg pomaga rozluźnić mięśnie i stawy oraz ograniczyć stany napięcia nerwowego, przynosząc wyciszenie i prawdziwy relaks. Podobnie jak inne formy terapii manualnej masaż tajski bywa wskazany w chorobach reumatycznych, niedowładach i okresach rekonwalescencji po urazach.

Co więcej tego typu terapie poprawiają ukrwienie tkanek, usuwają zastoje limfy, obrzęki, wspierając naturalną odporność organizmu. Oprócz tego po zabiegu skóra staje się widocznie gładsza, jędrniejsza, a nieestetyczna skórka pomarańczowa znika. Dlatego też z masażu chętnie korzystają pacjenci, pragnący wykorzystać go jako wsparcie w procesie odchudzania oraz osoby próbujące spowolnić starzenie się skóry.

Chwilowe przeciwwskazania, czyli kiedy lepiej przełożyć masaż?

Choć masaż bywa niezmiernie korzystny dla organizmu, warto pamiętać, iż nie zawsze można wybrać się do masażysty. Kiedy lepiej przełożyć wizytę w gabinecie? Do najpoważniejszych przeciwwskazań należą podwyższona temperatura, silne osłabienie organizmu oraz infekcje bakteryjne bądź wirusowe.

Z masażu powinny też zrezygnować osoby, u których pojawiły się stany zapalne skóry, w tym zmiany wirusowe, grzybiczne. Mimo faktu, iż masaż bywa pomocą w procesie powrotu do zdrowia po zabiegach, zdecydowanie odradza się korzystanie z pomocy masażysty w przypadku świeżych blizn i ran. Masaż nie zawsze jest też wskazany dla kobiet w ciąży lub w czasie menstruacji. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z terapii manualnej warto zatem skonsultować się z lekarzem, a także podać wszystkie potrzebne informacje w ankiecie przeprowadzanej przez masażystę przed przystąpieniem do zabiegu.

Skuteczne terapie manualne dla zdrowia ciała i ducha

Masaż tajski to sposób na zdrowie i relaks dla ciała i ducha. Zabieg wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poprawia działanie poszczególnych układów i narządów, a przy tym poprawia nastrój i pozwala ograniczyć negatywny wpływ permanentnego stresu na zdrowie. Warto zatem oddać się w doświadczone ręce, by na własnej skórze poczuć, jak wiele korzyści potrafi przynieść taka terapia manualna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.