Loading...
Zdrowie

Na co zwrócić uwagę przy kupnie elektrycznego wózka inwalidzkiego?

Czarny, elektryczny wózek inwalidzki

Elektryczne wózki inwalidzkie to niezastąpione rozwiązanie dla wielu osób z niepełnosprawnościami. Urządzenia umożliwiają większą niezależność oraz swobodę poruszania się. Właściwy dobór wózka inwalidzkiego znacząco ułatwia życie codzienne chorych, wpływając na ich ogólny komfort. Jeszcze do niedawna jedyną opcją wyboru były wózki manualne. Obecnie możemy jednak wybierać też spośród innych rodzajów urządzeń, m.in. wózków elektrycznych. Na co zwrócić uwagę wybierając wózek elektryczny inwalidzki? Dla kogo przeznaczone są urządzenia? Sprawdź!

Elektryczne wózki inwalidzkie to niezastąpione rozwiązanie dla wielu osób z niepełnosprawnościami. Urządzenia umożliwiają większą niezależność oraz swobodę poruszania się. Właściwy dobór wózka inwalidzkiego znacząco ułatwia życie codzienne chorych, wpływając na ich ogólny komfort. Jeszcze do niedawna jedyną opcją wyboru były wózki manualne. Obecnie możemy jednak wybierać też spośród innych rodzajów urządzeń, m.in. wózków elektrycznych. Na co zwrócić uwagę wybierając wózek elektryczny inwalidzki? Dla kogo przeznaczone są urządzenia? Sprawdź!

Wózek inwalidzki elektryczny – dla kogo?

Elektryczne wózki inwalidzkie to rozwiązanie bardzo komfortowe, przydatne dla osób, które potrzebują pomocy podczas poruszania się, a jednocześnie chcą pozostać niezależne i aktywne. Tego typu urządzenia powinny wybierać osoby, którym ciężko pokonać jest niewielki dystans o własnych siłach. Najczęściej decydują się na nie starsi, a także ci o sprężonej i znacznej niepełnosprawności, ze schorzeniami, które uniemożliwiają poruszanie kończynami górnym bądź charakteryzują się ich osłabieniem.

Dzięki tego typu wózkom niepełnosprawni mogą samodzielnie poruszać się, uczestnicząc w życiu codziennym, bez konieczności angażowania innych osób. Elektryczne wózki inwalidzkie występują w wielu kształtach oraz rozmiarach, co sprawia, że można dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Co ważne, w sklepach medycznych dostępne są też modele składane. Rozwiązanie to znacząco ułatwia przenoszenie, przewóz czy przechowywanie wózków. 

Elektryczne wózki dla niepełnosprawnych – rodzaje

Na rynku znajdziemy szereg dostępnych rodzajów wózków elektrycznych dla osób niepełnosprawnych. Dwie największe grupy urządzeń to te przeznaczone dla dzieci oraz dla dorosłych. Sklep ze sprzętem medycznym oferuje też wózki inwalidzkie stabilizujące, toaletowe czy aktywne. Na szczególną uwagę zasługują tu skutery elektryczne, które powinny wybierać osoby z najwyższym stopniem niepełnosprawności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznego wózka inwalidzkiego?

Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego uzależniony jest od wielu czynników. Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt dopasowany do naszych potrzeb?

  • Akumulator. Akumulator to jeden z najważniejszych elementów wózka inwalidzkiego. Zdecydowana większość urządzeń posiada wbudowane akumulatory żelowe, które są bezobsługowe. Wystarczy, że podłączymy je w nocy do prądu, a będą służyć wiele lat. Nie należy decydować się na wózki, których akumulatory wymagają dodatkowej obsługi, np. samodzielnego dolewania płynów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatorów. Generalna zasada mówi o tym, że im wyższa jest pojemność akumulatora, tym większy zasięg wózka. Sklep medyczny oferuje wiele rodzajów wózków z różnymi akumulatorami.
  • Silnik. Kolejnym ważnym elementem w urządzeniach jest silnik. Najbardziej polecane są silniki, które rozwijają prędkość 6-10 km/h lub 10-12 km/h. To, który z nich będzie lepszy, jest indywidualną kwestią każdego użytkownika.
  • Sterowanie. Sterowanie nie powinno być skomplikowane, a raczej intuicyjne. Większość urządzeń dopasowuje się do zakresu umiejętności i możliwości osób niepełnosprawnych. Wózki inwalidzkie elektryczne sterowane są najczęściej za pomocą joysticka. Niektóre modele wyposażone są w dodatkową klawiaturę. Istnieje też możliwość zakupu urządzeń sterowanych za pośrednictwem kończyn dolnych.
  • Siedzisko. Ze względu na to, że osoby niepełnosprawne większość czasu spędzają na wózkach, wygodne siedzisko to tutaj podstawa. Koniecznością jest, aby było ono dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Istotna będzie tu możliwość regulowania wysokości podłokietników, a także kąta nachylenia ramion, głowy, nóg oraz pleców. Nie bez znaczenia pozostaje też materiał, z którego wykonane jest siedzisko. Ten powinien być miękki oraz wytrzymały.

Co jeszcze będzie ważne? Odpowiednie koła dopasowane do poruszania się zarówno w terenie, jak i w domu, zwrotność wózka, która przyda się najbardziej w warunkach domowych, a także wszelkie parametry jezdne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.