Loading...
Styl życia

Korzystaj z pogody beztrosko! Czyli jakie sposoby stosować na kleszcze

Wysokie skarpetki na spacer w lasie

Artykuł partnera.

Lubimy długie spacery po parku, pikniki na trawie i przechadzki po lesie, nie tylko w poszukiwaniu owoców runa leśnego. Kontakt z naturą uszczęśliwia nas i relaksuje. Niestety te przyjemne sposoby spędzania wolnego czasu mogą kończyć się ugryzieniem kleszcza. Jak chronić się przed kleszczami? Które sposoby są naprawdę skuteczne? Sprawdziliśmy to dla ciebie!

Po pierwsze: stosuj środki na kleszcze

Najlepsze będą produkty o dużym stężeniu substancji odstraszającej DEET, nawet 50%. Oryginalne i atestowane preparaty są bezpieczne dla zdrowia. Odstraszają nie tylko kleszcze, ale również komary, meszki i inne dokuczliwie kąsające owady. Produkty te powinny być odporne na deszcz, wilgoć i pot.

Należy pamiętać, że środki przeznaczone dla dorosłych nie zawsze mogą być stosowane u dzieci. Tak jest właśnie z repelentami ze wspomnianym środkiem DEET. Jeżeli chcesz używać tych preparatów, musisz wybierać te o niższym stężeniu substancji DEET. Możesz też wybrać inne środki, które nie mają negatywnego wpływu na układ nerwowy i nie powodują alergii oraz podrażnień. To np. środki z ikarydyną lub IR3535.

Po drugie: Zaopatrz się w skarpetki przeciw kleszczom

Skutecznym sposobem ochrony przed kleszczami jest również odzież antykleszczowa. To ubrania, które chronią przed ugryzieniami insektów, ponieważ zawierają biobójczą substancję czynną AM 23-24 szwajcarskiej firmy Sanitized na bazie permetryny. Jest ona przebadana pod kątem substancji szkodliwych i dopuszczona do obrotu przez Urząd Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jednym z polecanych produktów są skarpetki antykleszczowe.

Skarpetki przeciw kleszczom minimalizują ryzyko ukąszenia przez te owady, a dodatkowo są komfortowe w użytkowaniu. Dzięki wysokiej zawartości bawełny zapewniają miękkość i odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatek elastanu gwarantuje idealne dopasowanie do nóg. Warto dodać, że wszystkie wyroby Contra Borelia, w tym prezentowane skarpetki antykleszczowe, są także oznaczone certyfikatem OEKO-TEX Standard 100.

Wysokie skarpetki

Po trzecie: Wypróbuj domowe sposoby na kleszcze

Polska marka Gatta projektuje odzież antykleszczową, która zabezpiecza przed ukąszeniami insektów, a zwłaszcza kleszczy, komarów, meszek, pluskiew i pcheł. Są to nie tylko skarpetki, ale również rękawiczki, getry i kominy. Warto dodatkowo wspomóc się domowymi sposobami na kleszcze.

Przed wyjściem do lasu poleca się aplikować na skórę zapachowe olejki, np. olejek lawendowy, olejek goździkowy, olejek z drzewa herbacianego czy olejek z trawy cytrynowej. Przed ich użyciem należy rozcieńczyć je olejem roślinnym. Wyjątkiem jest olejek z drzewa herbacianego.

Po czwarte: Dokładnie obejrzyj swoje ubranie i odkryte części ciała

Nie zapomnij, żeby po każdym pobycie na świeżym powietrzu dokładnie sprawdzić swoje ciało i skórę głowy. Należy też wziąć prysznic od razu po powrocie do domu i nałożyć świeże ubranie. Kleszcze często tak małe, że można je przegapić.

Dlatego warto stosować olejki i środki na kleszcze oraz zaopatrzyć się w skarpetki przeciw kleszczom, aby uchronić się przed często niebezpiecznymi konsekwencjami ich ugryzienia. Kleszcze przenoszą groźne choroby pasożytnicze i mogą wywołać infekcje, lepiej jest tego uniknąć. Pamiętaj o wszystkich przedstawionych metodach i ciesz się z pięknej pogody!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.