Loading...
Choroby

Na czym polega zabieg artroskopii?

Lekarz podaje zastrzyk pacjentowi

Osoby czynnie uprawiające sport zwykle ulegają większym kub mniejszym kontuzjom. niestety dotyczy to także tych osób, które ćwiczą jedynie amatorsko oraz osób starszych, u których sprawność i wydolność stawów zmniejsza się wraz z wiekiem. Urazy stawowe prowadza do wielu komplikacji w codziennym funkcjonowaniu, powodują także duże dolegliwości bólowe, a przede wszystkim ograniczają naszą sprawność. Artroskopia jest inwazyjnym zabiegiem diagnostycznym i leczniczym polegającym, na mówiąc prosto oglądaniu stawu od środka. Fachowo nazywa się to wziernikowaniem. Zabieg jest nie tylko zabiegiem diagnostycznym, ale także zabiegiem leczniczym. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, czasami ogólnym dlatego pacjent podczas całego badania nie odczuwa bólu.

Czego dotyczy artroskopia?

Zabieg zwany artroskopią może dotyczyć różnych stawów w naszym organiźmie. Najczęściej jest to badanie stawu kolanowego, gdyż to właśnie ten ulega najczęściej różnorakim urazom. Ale można ją także wykonywać w odniesieniu do stawu skokowego, barkowego, biodrowego, łokciowego. Podczas zabiegu wykonywanego w warunkach sali operacyjnej często za pomocą endoskopu dokonuje się naprawienia uszkodzonej części stawu lub podaje leki dostawowo, które maja przyspieszyć kuracje. Nie ma jednego rodzaju uszkodzenia, przy którym byłaby wykonywana artroskopia. Zakres tej metody diagnozowania i leczenia jest duży, łącznie z pobieraniem materiału do badań histopatologicznych.

Plusy artroskopii

Jest to przede wszystkim zabieg małoinwazyjny, a więc powrót do zdrowia może być w miarę szybki. Oczywiście zależny od rodzaju urazu, ale sam zabieg nie pogarsza stanu pacjenta i nie daje dodatkowych komplikacji. Pacjent przebywa w szpitalu krótko, a więc też szybko wraca do swoich warunków domowych. Zabieg sam w sobie daje dobre rokowania i szanse na szybsze wyleczenie. Dla wielu osób borykających się z dolegliwościami stawów i ograniczeniami w poruszaniu jest działaniem zbawiennym. Pozwala bowiem na powrót do dawnej aktywności i często takiej samej sprawności, jak przed urazem. Obciążony jest bardzo niskim możliwym stopniem powikłań, co w przypadku chociażby osób starszych ma kolosalne znaczenie. wszelkie zabiegi na stawy w ramach artroskopii mogą być wykonywane w ramach narodowego funduszu zdrowia jak i w prywatnych punktach leczniczych.

Duża możliwość wyboru

Na rynku usług medycznych obok miejsc i placówek funkcjonujących w ramach NFZ, znajdziemy duży wybór takim , które świadczą taką usługę prywatnie. Wiąże się to oczywiście z odpłatnością i trzeba liczyć się z określonymi kosztami. One dla wielu osób mogą być poważne jeśli chodzi o wysokość kwoty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/artroskopia

Każdy w przypadku konieczności wykonania takiego zabiegu, znajdzie odpowiednia placówkę blisko swojego miejsca zamieszkania. rany , które pozostają po artroskopii zazwyczaj szybko się goja i u osób nie obciążonych dodatkowymi chorobami zwykle jest to kilka dni. Po tym okresie trwa zazwyczaj intensywna rehabilitacja uszkodzonego i leczonego już stawu, mająca na celu przywrócić pełną funkcjonalność. Dla każdego powrót do pełnej sprawności, bez dolegliwości bólowych jest priorytetową sprawą. Zabieg artroskopii umożliwia właśnie takie zakończenie incydentu z uszkodzeniem stawu. Zabieg jako taki może być wykonywany nie tylko w przypadku świeżych uszkodzeń i kontuzji, ale także w przypadku dolegliwości przewlekłych. W każdej takiej sytuacji konieczne jest badanie przez lekarza i odpowiednia kwalifikacja do zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.