Loading...
Zdrowie

Na czym polega zabieg termolezji i jak go wykonać?

Lekarz pokazuje rezydentowi skąd biorą się bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa

Nie ulega wątpliwości, że ból kręgosłupa to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych współczesnych ludzi. Obecnie ból kręgosłupa wynika zazwyczaj z pracy siedzącej, braku aktywności fizycznej lub niezdrowego stylu życia. W przypadku mocnych bólów warto zdecydować się na zabieg termolezji, który złagodzi dolegliwości bólowe.

Zabieg termolezji – na czy polega?

Oczywiście długotrwały ból bardzo często utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie i wykonywanie w ciągu dnia podstawowych czynności. W taki sytuacji warto wykonać zabieg termolezji. W zabiegu tym specjaliści wykorzystują prąd o wysokiej częstotliwości. Rozpowszechniane przez generator fale o wysokiej częstotliwości rozchodzą się w naszych tkankach, a następnie w sposób kontrolowany uszkadzają nerwy. Dzięki temu przekaźnictwo bólowe jest uśpione i w znacznym stopniu pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe. Zatem zabieg termolezji polega na kontrolowanym uszkodzeniu struktur nerwowych za pomocą wysokiej temperatury. Ponadto taki rodzaj zabiegu może okazać się niezwykle pomocny podczas leczenia bólów spowodowanych przez nowotwory. Jest też świetnym sposobem leczenia zwyrodnienia stawów skokowych, biodrowych i kolanowych. Wobec tego taka metoda leczenia znalazła szerokie zastosowanie w medycynie.

Zabieg termolezji – jak go wykonać?

Współcześnie zabieg termolezji nie jest skomplikowany, aczkolwiek musi być wykonywany przez specjalistę. W pierwszej kolejności specjalista podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Następnie wkłuwa igłę w okolicach nerwu, który został przeznaczony do zniszczenia. Należy zaznaczyć, że igła umożliwia wytworzyć wysoką temperaturę oraz podanie pacjentowi środków znieczulających. Potem specjalista może podłączyć igłę do specjalnego generatora, który wysyła prąd o danej częstotliwości. Działanie wysokiej temperatury powoduje uszkodzenie włókien nerwowych. Naturalnie zabieg termolezji nie leczy danej choroby, a tylko usuwa uciążliwy ból. Czasami niezbędna jest tylko stymulacja nerwów, w której lekarz próbuje pobudzić nerwy w celu przywrócenia im podstawowych funkcji. Jednak, tak jak przy każdym zabiegu, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W momencie wykonywania zabiegu termolezji w miejscu ukłuciu może pojawić się miejscowe zakażenie, przeczulica skóry bądź kilkudniowe bóle. Tak więc w pierwszych dnia po zabiegu należy odpoczywać i ograniczyć aktywność fizyczną.

Zabieg termolezji – czy warto?

W dzisiejszych czasach większość nas nie dba o kręgosłup, przez co odczuwamy coraz silniejsze bóle. Jeżeli pacjent cierpi na silne bóle związane z kręgosłupem, to wtedy najlepszym rozwiązanie jest zabieg termolezji. Termolezja wyróżnia się wysoką skutecznością (do 70%) oraz ma małą liczbę skutków ubocznych. Poza tym zabieg ten jest w pełni bezpieczny i odbywa się w sali operacyjnej pod kontrolą specjalistów. Wobec tego to najbezpieczniejsza i najbardziej skuteczna metoda leczenia bólów kręgosłupa, a nawet bólu kolana. Z całą pewnością zabieg termolezji daje pacjentom ulgę oraz komfort przez kilkanaście miesięcy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.