Loading...
Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Nadciśnienie tętnicze

Jedną z najbardziej niepokojących i jednocześnie najbardziej zdradliwych chorób układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze. Jest to choroba cywilizacyjna, która może rozwijać się latami, nie dając żadnych niepokojących objawów. Brak niepokojących objawów nie oznacza jednak, że można nadciśnienie tętnicze lekceważyć – wręcz przeciwnie, gdyż nieleczona choroba może prowadzić do powikłań, w tym do udaru mózgu i zawału serca. Co należy wiedzieć o przyczynach i leczeniu nadciśnienia tętniczego? Jak zapobiegać chorobie? Sprawdzamy. 

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego przyczyny?

Choroby układu krążenia obecnie nie należą do rzadkości wśród osób dorosłych. Są niestety bardzo groźne dla człowieka, poważnie zwiększając ryzyko przedwczesnego zgonu. Szczególnie poważnym schorzeniem jest nadciśnienie tętnicze, które definiowane jest jako trwałe podniesienie tętniczego ciśnienia krwi do wartości przekraczającej 140/90 mmHg. Jest to choroba o tyle niepokojąca, że latami może nie dawać żadnych objawów, przez co często jest diagnozowana przypadkiem, o wiele za późno niż powinna. Ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze nie jest małe – na świecie nawet co 3 osoba może bowiem zmagać się z tą niebezpieczną chorobą, co tylko podkreśla, jak poważnym jest zagrożeniem.

Do nadciśnienia tętniczego może prowadzić wiele czynników. Większe ryzyko zachorowania mają osoby, które:

  • niezdrowo się odżywiają, w tym spożywają pokarmy bogate w tłuszcze nasycone i nadmierną ilość soli,
  • nadużywają alkoholu,
  • palą papierosy,
  • zmagają się z nadwagą lub otyłością,
  • żyją w stresie,
  • prowadzą siedzący tryb życia i unikają ruchu.

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest większe u osób, których krewni zmagają się z tym schorzeniem, zatem można mieć też predyspozycje genetyczne do jego wystąpienia. Choroba może długotrwale nie dawać żadnych objawów lub dawać objawy niespecyficzne, które można z łatwością przypisać innym stanom. O nadciśnieniu mogą świadczyć takie objawy jak bóle i zawroty głowy, uczucie kołatania serca, łatwa męczliwość, nadmierna potliwość czy pojawiające się przed oczami „mroczki”.

Jak zapobiegać nadciśnieniu? Zdrowy tryb życia

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zatem leki na nadciśnienie tętnicze nie były nam potrzebne, warto w porę zadbać o siebie, skupiając się na prowadzeniu zdrowego trybu życia. W dominującej części przypadków to bowiem pacjent sam latami pracuje na nadciśnienie tętnicze. Profilaktyka powinna obejmować przede wszystkim zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Osoby z nadprogramowymi kilogramami powinny zadbać o unormowanie masy ciała i jej utrzymanie na prawidłowym poziomie. Zaleca się również zrezygnować z używek i dużej ilości sodu w diecie. Dodatkowo warto rozważyć wdrożenie suplementacji, w tym produktów pomagających ustabilizować ciśnienie – wiele suplementów bazuje na składnikach pochodzenia roślinnego. Regularnie należy również kontrolować swoje ciśnienie krwi. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w dobry ciśnieniomierz, aby móc w warunkach domowych wykonywać systematyczne pomiary.

Co na nadciśnienie tętnicze stosować?

Nadciśnienia tętniczego nie można lekceważyć. Oczywiście podstawą w przypadku jego zdiagnozowania będzie zmiana trybu życia i diety na zdrowsze, jednak to nie wszystko. Lekarz może zalecić pacjentowi również leki na nadciśnienie tętnicze, a jeśli tak się stanie, konieczne będzie ich regularne przyjmowanie. Leczenie nadciśnienia tętniczego jest ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. W niektórych przypadkach wystarczające są leki na nadciśnienie dostępne bez recepty oraz zmiana trybu życia. Zdarza się jednak, że niezbędne jest leczenie specjalistyczne. Zwykle stosuje się wówczas blokery kanału wapniowego, diuretyki oraz inhibitory konwertazy angiotensyny, a także beta-adrenolityki oraz antagonistów receptora angiotensyny.

Leczenie nadciśnienia tętniczego jest koniecznością – choroba rozwijająca się latami może przyczynić się do niewydolności mięśnia sercowego, niewydolności nerek czy choroby tętnic obwodowych, a nawet skutkować zawałem serca lub udarem mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.