Loading...
ChorobyZdrowie

Bóle nerek – możliwe przyczyny, sposoby leczenia, zapobieganie

Bóle nerek potrafią być niezwykle uporczywe, mężczyzna trzyma modele nerkek w dłoniach

Jeśli u osoby występuje ból nerek, to w większości przypadków jest to dość poważny objaw. Bez względu na to, która nerka boli, ważne jest, aby jak najszybciej dowiedzieć się, dlaczego pojawił się ból. I co można z nim zrobić. W tym celu należy skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą.

Charakterystyka bólu w nerkach

Niezwykle rzadko osoba cierpi tylko na nerkę. Zwykle temu bólowi towarzyszą inne objawy. Wśród nich najczęstsze to:

  • Zmiana stanu ogólnego;
  • Wzrost temperatury (czasami nieznaczny, czasami do wysokiego poziomu);
  • Zmiana koloru moczu i inne objawy, które mogą być wykryte przez badania laboratoryjne;
  • Obrzęk twarzy, kończyn i pleców.

Proces ten może być jednostronny (tzn. nerka boli tylko po lewej lub tylko po prawej stronie). Rzadziej może być obustronny. Czasami początkowe objawy występują tylko w obszarze jednej nerki, a następnie rozprzestrzeniają się na drugą. W zaawansowanych przypadkach całe plecy bolą niemal bez przerwy. Wartość diagnostyczną ma również charakterystyka samego bólu nerki. Wszystkie objawy powinny być szczegółowo opisane lekarzowi, aby szybciej postawić właściwą diagnozę i zdecydować, co dalej.

Przyczyny bólu nerek

Najczęstsze przyczyny bólu w nerkach to:

  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek;
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • Wodonercze;
  • Choroba kamicy nerkowej;
  • Formacje objętościowe (guz, ropień) nerki lub sąsiedniego obszaru.

W większości przypadków odpowiedź na pytanie, dlaczego boli nerka, możliwa jest tylko w wyniku zestawu działań diagnostycznych. Badanie urologa (nefrologa), wyniki badań laboratoryjnych i instrumentalnych.

Mężczyzna z bólem nerek
Źródło: Pixabay

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Jest to proces zapalny obejmujący miąższ nerek. Rozwija się w wyniku spożycia czynnika mikrobiologicznego (najczęściej bakterii, rzadziej wirusów).

W odmiedniczkowym zapaleniu nerek typowe są następujące objawy:

  • Proces obustronny (prawa i lewa nerka są dotknięte jednocześnie);
  • Gorączka;
  • Zmiany w stanie ogólnym (wyraźne ogólne osłabienie, utrata sił, brak apetytu);
  • Ból w okolicy nerek o charakterze dokuczliwym i uporczywym;
  • W badaniu moczu stwierdza się dużą liczbę leukocytów oraz w mniejszym stopniu erytrocytów i cylindrów, a także nabłonek nerkowy;
  • Badanie ultrasonograficzne może wykazać zwiększoną echogeniczność lub/i zwiększenie wielkości nerki.

W celu skutecznego leczenia tej choroby nerek stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, dietę oszczędzającą nerki oraz intensywną detoksykację.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Jest to proces zapalno-dystroficzny w tkance nerkowej, który rozwija się w wyniku uszkodzenia o podłożu autoimmunologicznym.

Często objawy kłębuszkowego zapalenia nerek łączą się z objawami procesów autoimmunologicznych (reumatyzm, toczeń rumieniowaty układowy). Wówczas mówimy o przewlekłej wersji kłębuszkowego zapalenia nerek.

Jeśli objawy występują 2-3 tygodnie po ostrym procesie infekcyjnym, mówimy o ostrej odmianie kłębuszkowego zapalenia nerek.

Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek powinno być rozpoczęte tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nic nie zostanie zrobione, choroba rozwinie się do przewlekłej choroby nerek z perspektywą przeszczepu narządów. Aby zapobiec temu powikłaniu, należy stosować specjalną dietę, leki przeciwzapalne, moczopędne, a niekiedy także glikokortykosteroidy.

Wodonercze

Termin ten odnosi się do powiększenia miedniczki nerkowej, zarówno nabytego, jak i wrodzonego. Wrodzone wodonercze jest spowodowane nieprawidłowościami w układzie moczowym.

Wariant nabyty rozwija się, gdy istnieje przeszkoda w odpływie moczu i gromadzi się on w miednicy. Może to nastąpić w wyniku urazu nerki, kamicy moczowej, nowotworów dróg moczowych i okolic.

Wodonercze może być jednostronne lub obustronne. W początkowym okresie choroby jedyną rzeczą, która przeszkadza człowiekowi jest to, że plecy bolą cały czas. W większości przypadków objawy kliniczne wodonercza występują wraz z istotnymi zmianami morfologicznymi.

Bardzo ważne jest znalezienie i usunięcie przyczyny bólu nerek i utrudnionego odpływu moczu. W większości przypadków leczenie wodonercza jest chirurgiczne. Ostatecznie wodonercze kończy się zanikiem tkanki nerkowej i ciężką niewydolnością nerek. Aby utrzymać pacjenta przy życiu, konieczny jest przeszczep nerki.

Choroba kamicy nerkowej

Jak sama nazwa wskazuje, kamienie miedniczkowe nerkowe o różnej gęstości i wielkości tworzą się wewnątrz miedniczki nerkowej i mogą albo pozostać w niej przez długi czas, albo zostać przetransportowane przez drogi moczowe wraz z przepływem moczu. Przyczyny rozwoju kamicy moczowej nie są do końca znane, ale istotny wpływ mają zaburzenia odżywiania.

Jeśli kamień znajduje się w miednicy i nie przemieszcza się, osoba może odczuwać jedynie ból pleców. Ból jest zwykle łagodny, tępy i występuje tylko wtedy, gdy kamień jest duży.

Kiedy kamień przemieszcza się wzdłuż dróg moczowych, nerka boli w zupełnie inny sposób. 

Należy jak najszybciej skonsultować się z chirurgiem lub/i urologiem, ponieważ kamień może wymagać usunięcia.

Procesy nowotworowe

W przypadku rozwoju procesu nowotworowego (złośliwego lub łagodnego) nerka boli, gdy tworzy się dość duże ognisko. Może to być proces pierwotny samej tkanki nerkowej, jak i zmiana przerzutowa. W początkowej fazie procesu odczucia bólowe są umiarkowane i miejscowe, natomiast w końcowej fazie bolą już całe plecy.

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a następnie biopsja węzła są najbardziej pouczającymi narzędziami do diagnozowania rozrostów nowotworowych. Leczenie jest w większości przypadków operacyjne.

W każdym przypadku ból w okolicy nerek wymaga konsultacji lekarskiej i ewentualnych badań.

Napis ,,rak nerek" ułożony z drewnianych klocków, który może być chorobą jaką mogą sygnalizować bóle nerek
Źródło: Pexels

Objawy i leczenie bólu pleców w okolicy nerek

Ból jakiegokolwiek rodzaju w okolicy nerek jest zawsze sygnałem, że coś jest nie tak z organizmem. Rozpoznać dokładnie, gdzie zlokalizowany jest proces patologiczny, nie jest łatwe, ponieważ ból w przestrzeni zaotrzewnowej nie zawsze jest objawem choroby nerek, w niektórych przypadkach może być przejawem zwichnięcia mięśni, osteochondrozy i wielu innych patologii.

Ból w okolicy nerek — możliwe przyczyny i objawy

Nieprzyjemne i bolesne odczucia w dolnej części pleców mogą być jednym z objawów następujących patologii:

  • Atak kolki wątrobowej;
  • Osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego;
  • Choroby jelit;
  • Zapalenie trzustki;
  • Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

W niektórych przypadkach ból nerek może wystąpić w wyniku forsownych ćwiczeń lub po podniesieniu dużych ciężarów. Jednak dyskomfort ustąpi samoistnie, bez konieczności stosowania leków, po odpoczynku.

Ból nerek nie jest jedynym objawem schorzeń układu moczowego. Inne objawy towarzyszące mogą również pomóc w rozpoznaniu początku choroby:

  • Zmiany w ilości oddawanego moczu — przy chorych nerkach najczęstszym objawem jest oliguria (nagłe zmniejszenie ilości oddawanego moczu);
  • Zwiększona potrzeba opróżnienia pęcherza moczowego;
  • Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu;
  • Obecność krwi, ropy lub śluzu w moczu, co powoduje jego zmętnienie;
  • Ból w okolicy prawej lub lewej chorej nerki;
  • Opuchlizna twarzy i „worki” pod oczami.
Kobieta z bólem nerek, bóle nerek mogą być niezwykle uporczywe
Źródło: Pixabay

Ból nerek — leczenie

Leczenie bólu nerek zależy w dużej mierze od diagnozy. W celu ustalenia przyczyny bólu pacjentowi przepisuje się szczegółowe badania krwi i moczu, USG przestrzeni zaotrzewnowej, prześwietlenie, cystoskopię, jeśli to konieczne.

Leczenie bólu nerek odbywa się zgodnie z 2 głównymi schematami:

  • terapia zachowawcza;
  • interwencja chirurgiczna.

Zachowawcze metody leczenia polegają na przepisywaniu pacjentowi antybiotyków, leków przeciwbólowych, glikokortykoidów, leków przeciwskurczowych. Wybór grupy leków zależy bezpośrednio od diagnozy, dlatego samoleczenie jest niedopuszczalne i niebezpieczne!

Ważnym aspektem leczenia chorób nerek jest dieta i nawodnienie organizmu. Z diety wykluczone są pikle, ostre przyprawy, potrawy wędzone, tłuste, pikantne, napoje alkoholowe i mocna czarna kawa. Przy braku przeciwwskazań należy pić nie mniej niż 1,5 litra wody dziennie, a kawę i herbatę zastąpić sokiem żurawinowym.

Jeśli kamica moczowa zostanie wykryta, przepisywane są specjalne leki, które rozbijają kamienie i usuwają je z organizmu w sposób naturalny. W trakcie leczenia pacjent poddawany jest okresowym badaniom krwi i moczu, dzięki czemu lekarz może obserwować ich dynamikę.

Zabieg chirurgiczny jest nieunikniony i bardzo potrzebny w przypadku:

  • pęknięcia torebki nerkowej;
  • nefroptozy;
  • procesu nowotworowego w nerce.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.