Loading...
Badania

Nowe technologie i ich wpływ na skuteczność wykrywania i zapobiegania chorobom jelita grubego

Nowe technologie i ich wpływ na skuteczność wykrywania i zapobiegania chorobom jelita grubego

Rak jelita grubego i odbytnicy jest trzecim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Statystyki te wyraźnie pokazują, jak istotna jest diagnostyka i skuteczna profilaktyka chorób jelita grubego. Nowoczesne zaawansowane technologie wnoszą nową jakość do medycyny już na etapie diagnostycznym, umożliwiając skuteczne wykrywanie chorób w ich wczesnym stadium, co pozwala na wdrożenie szybkiego leczenia. Jednym z badań, które okazuje się skuteczną metodą profilaktyki raka jelita grubego i odbytnicy, jest kolonoskopia. Sprawdź, jak wpływa na efektywność wykrywania i leczenia schorzeń.

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym okrężnicy, które przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego kolonoskopem, czyli cienkiego przewodu o dużej elastyczności. W trakcie badania specjalista wprowadza kolonoskop ostrożnie przez odbyt pacjenta, a następnie przez odbytnicę do okrężnicy zstępującej, okrężnicy poprzecznej i okrężnicy wstępującej. Całość badania jest nagrywana, dzięki czemu specjalista otrzymuje szczegółowy obraz błony śluzowej jelita grubego.

Przebieg kolonoskopii sprawia, że wielu pacjentów obawia się tego badania, uważając je niesłusznie za nie tylko wstydliwe, ale również bolesne. Tymczasem wykonanie kolonoskopii prywatnie ze znieczuleniem okazuje się całkowicie bezbolesne. W nowoczesnych placówkach medycznych badanie to przeprowadza się zwykle w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym – w jego trakcie pacjent śpi, nie odczuwając żadnego bólu czy dyskomfortu. Bezpośrednio po badaniu może wystąpić przejściowe wzdęcie brzucha i towarzyszące mu niewielkie objawy bólowe, które jednak szybko mijają.

Wskazania do badania kolonoskopii

Badanie endoskopowe okrężnicy przeprowadza się przede wszystkim w celach diagnostycznych, aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie choroby jelita grubego. W przypadku niektórych pacjentów konieczne jest wykonywanie kolonoskopii również profilaktycznie. Rekomendacja ta dotyczy szczególnie osób zdrowych, które ukończyły 50 lat, a także pacjentów pozostających w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy. W tej drugiej grupie znajdują się pacjenci, u których:

  • bliski członek rodziny (rodzice, dzieci, rodzeństwo) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka,
  • dwóch lub więcej dalszych członków rodziny (dziadkowie, wnuki, kuzynostwo) choruje lub chorowało na raka jelita grubego lub gruczolaka,
  • występuje w rodzinie FAP (rodzinna polipowatość gruczolakowata) lub HNCPP (dziedziny rak jelita grubego niepowiązany z polipowatością),
  • stwierdza się przewlekłe zapalenie jelita grubego (choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita).

Badanie kolonoskopii (prywatnie ze znieczuleniem) to podstawa do ustalenia odpowiedniego leczenia w przypadku stwierdzenia chorób dolnej części przewodu pokarmowego. Symptomami, które mogą wskazywać na konieczność wykonania badania, są – obok wymienionych wyżej czynników ryzyka – również takie objawy jak:

  • biegunka i/lub krwawienie w trakcie oddawania stolca,
  • anemia o nieustalonym pochodzeniu,
  • podejrzenie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego

Czy badanie kolonoskopii jest skuteczne?

Kolonoskopia należy do badań diagnostycznych, które odznaczają się wysoką czułością i specyficznością. Dzięki temu – wykonane odpowiednio wcześnie – umożliwiają szybkie wykrycie stanów przedrakowych takich jak gruczolaki. Co istotne – jeśli na badaniu obrazowym uwidocznią się polipy lub inne zmiany chorobowe, specjalista jest w stanie je od razu usunąć, co przyczynia się do realnego spadku zapadalności na raka jelita grubego i odbytnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.